DOLAR
32,4281
EURO
34,4490
ALTIN
2.490,11
BIST
9.679,80


TOBB BAŞKANI MUĞLA’DAKİ YANGIN ALANLARINDA…

TOBB BAŞKANI MUĞLA’DAKİ YANGIN ALANLARINDA…
09.08.2021 15:58
0
A+
A-

*Muğla ve Antalya’da sürmekte olan orman yangınlarını yerinde gözlemleyip aralarında MİTSO’nun da olduğu TOBB üyesi odalardan yangın için öneri ve taleplerini almak için TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu bölgeye geldi. 

*Bodrum, Milas, Muğla, Marmaris ve Manavgat’a giderek gözlemlerde bulunan Hisarcıklıoğlu ticaret odalarında odaların yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katıldığı toplantılar yaptı.    

*Oda başkanları Hisarcıklıoğlu’na süren yangınlar ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili birer rapor sundular. 

*TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yangınların neden olduğu zararların karşılanması için bir kampanya başlattıklarını ve bir günde 15 milyon 441 bin TL yardım topladıklarını bildirdi. 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu halen sürmekte olan orman yangınlarını yerinde gözlemlemek ve birliğe üye oda ve borsalardan yangınlar ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili görüş ve öneriler almak üzere Muğla’ya geldi. Bodrum, Milas, Marmaris ve Manavgat’ta ticaret odaları yöneticileriyle toplantılar yapan Hisarcıklıoğlu, “Biz bir aileyiz. Bunu tüm felaketlerde hep görüyoruz” diyerek başlattıkları yardım kampanyasıyla bir günde 15 milyon 441 bin TL yardım topladıklarını ifade etti. 

Milas Bodrum Havalimanında Muğla odalarının yöneticileri tarafından karşılanan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu önce Bodrum’a geçerek Bodrum Ticaret Odası yöneticileriyle bir toplantı yaptı. Hisarcıklıoğlu’nun TOBB Başkan Yardımcısı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan ZeytinoğluTOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ile birlikte geldiği Bodrum Ticaret Odasındaki toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit ÖzerMUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan , Muğla Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit ÖztürkGebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler‘in de katıldığı toplantıda orman yangının son durumu ve yangından sonra yapılması gerekenler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.  

Daha sonra Milas’a geçen Rifat Hisarcıklıoğlu MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile meclis üyeleri tarafından karşılandı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ekrana yansıtılan harita üzerinde Milas bölgesindeki yangıların son durumu hakkında Hisarcıklıoğlu‘na açıklamalarda bulundu. Yangın bölgelerinde ortaya çıkan ihtiyaç malzemelerini karşılamak için yoğun şekilde çalıştıklarını anlatan Reşit Özer, yanan alanlarda özellikle hayvan yemi ve samana ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Milas’ın Türkiye’nin en çok çam balı elde edilen ilçesi olduğunu da vurgulayan Reşit Özer, yanan çam ormanları nedeniyle bundan sonra yıllarca çam balı üretiminin mümkün olmayacağını, yangında pek çok arı kovanı ve arının yandığını, bu nedenle arıcılara kovan desteği sağlanması gerektiğini ifade etti. 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, MİTSO’da yaptığı konuşmada TOBB üyesi odalar ve borsalar arasındaki yardımlaşma ve dayanışmaya dikkat çekerek “Biz bir aileyiz. Bunu bu tür felaketlerde hep görüyoruz. Daha önce depremlerde de bu yardımlaşmanın en güzel örneklerini yaşamıştık. Şimdi de orman yangınlarında aynı şekilde büyük bir yardımlaşma var. 365 odamızla  biz, kuzeyden güneye, doğudan batıya bütün oda başkanlarımız biz ne yapabiliriz başkanım, diye arıyorlar. Devlet burada, millet burada, odalarımız burada… Bir yardım kampanyası başlattık. Daha ilk günde 15 milyon 441 bin TL yardım toplandı. Kim ne lazımsa gönderiyor. Hepsinden Allah razı olsun” dedi.  

Hisarcıklıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:  

“Ben camiamla gurur duyuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah bir daha böyle sıkıntıları yaşatmasın. Bakanlıklardan gerekli izinleri alarak resmi yardım kampanyası başlattık. Bakınız daha bir gün oldu. Şu anda Türkiye’deki oda ve borsalarımızdan gelen nakdi yardım 15,5 milyon TL olmuş. İsteyen fidan dikecek, isteyen nakdi bağışta bulunacak. İsteyen ihtiyaçlar neyse, imkanlar neyse bunun karşılanması noktasında koca bir listem var. Züccaciye Meclisi yanan evlerin tüm tabak, çanak, bıçağını vermeyi öneriyor. Mobilya Sektörü Meclisimiz ‘mobilyalarını biz verelim’ diyor. Müthiş bir dayanışma. Allah bu zor günler göstermesin. Böyle dayanışmaları depremde de görüyorduk. Müthiş. Türkiye’nin 81 vilayetinde bu dayanışma var. Hepsinin de yüreği sizlerle atıyor.” 

Hisarcıklıoğlu daha sonra konuşmasını “Eksiğimiz, noksanımız var mı? Elbette olacak. Bunları da gidereceğiz. Bunları çalışarak ortadan kaldıracağız” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu sözlerini “Hiç birimiz yalnız değiliz. Hiç biriniz yalnız değilsiniz. Sizden aldığım bilgileri de yetkililere ileteceğim. Allah ülkeye bir daha böyle bir felaket yaşatmasın” diye bitirdi.  

Daha sonra MİTSO Meclis üyelerinin görüş ve önerilerini de dinleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu‘nun konuşmasının ardından MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, kendisine orman yangınında yaşananlar, alınması gereken önlemler ve yangından sonra ortaya çıkan sorunların giderilmesine yönelik öneri ve talepleri içeren yazılı bir rapor sundu. 

Milas’taki toplantının ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile birikte Yeniköy Termik Santraline gitti. Burada santralin yöneticileriyle hissedarlarından Futbol Federasyonu Başkanı Nihat ÖzerTürk-İş Başkanı Ergün AtalayTes İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile görüştü ve geçmiş olsun dileğinde bulundu.  

Yeniköy Termik Santrali dönüşü Muğla Ticaret ve Sanayi Odasına geçen TOBB Başkanı burada Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Borsası Başkanı Hurşit Öztürk ile Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı ile oda ve borsa yöneticilerinden yangınla ilgili görüş ve önerilerini aldı. MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ile FETSO Yönetim Kurul Başkanı Osman Çıralı, Hisarcıklıoğlu’na orman yangınlarına ilişkin birer rapor sundular. 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu daha sonra Marmaris Ticaret Odasında düzenlenen toplantıya katıldı. Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan‘dan yöredeki yangınların son durumu hakkında bilgi alana Hisarcıklıoğlu, Marmaris TO meclis üyelerinin de görüş ve önerilerini dinledi. Toplantıda Mutlu Ercan da Hisarcıklıoğlu’na yazılı bir rapor sundu. 

Marmaris’ten Manavgat’a geçen Hisarcıklıoğlu burada da Manavgat Ticaret Odası Seydi Tahsin Güngör‘den yöredeki yangınlar ve sonrasında ortaya çıkan durum hakkında bilgi aldı. Hisarcıkloğlu daha sonra Ankara’ya döndü.