DOLAR
32,9964
EURO
35,9738
ALTIN
2.569,15
BIST
11.064,85


TOBB BAŞKANI ÖNLEMLERİ VİDEO KONFERANSLA ODA BAŞKANLARINA ANLATTI

TOBB BAŞKANI ÖNLEMLERİ VİDEO KONFERANSLA ODA BAŞKANLARINA ANLATTI
10.04.2020 14:21
0
A+
A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda ve Borsanın yönetim kurulu başkanlarıyla video konferans aracılığıyla bir toplantı yaparak koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerini değerlendirdi. Video konferans sırasında salgının ekonomiye etkilerini azaltmaya yönelik önlemler ve yapılan çalışmalar ile mevcut duruma ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

            TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Hisarcıklıoğlu video konferansta, salgının ekonomik ve sosyal alandaki etkilerini değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri, Ticaret, Çalışma ve Tarım Bakanlarıyla da görüşmeler yaptığını ifade etti. Türkiye – AB KİK, ABD Ticaret Odası ve Türk Ticaret ve Sanayi Odaları ve ayrıca 29 sivil toplum kuruluşu ile de görüşmeler yapıldığını belirten Hisarcaklıoğlu, bugüne kadar koronavirüsün ekonomik ve sosyal alandaki etkilerini ortadan kaldırmak için yapılanları anlattı.

            Hisarcıklıoğlu 365 Oda ve Borsanın yönetim kurulu başkanlarıyla video konferanstan sonra yaptığı açıklamada “Başkanlarımdan üyelerimizin sıkıntılarını ve önerilerini topladık, çözüm önerilerimizle birlikte ilgili kurumlara iletip takibini yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

            Hisarcıklıoğlu’nun video konfenrans sırasında virüs salgınının ekonomiye etkileri ve alınan önlemleri şöyle sıraladı: 

KORONAVİRÜS VE EKONOMİDE ALINAN / BEKLEYEN TEDBİRLER

*Mart ayı KDV 1 ay ertelendi.

*Muhtasar – KDV – SGK 6 ay ertelendi.

            Sektörler : Perakende Ticaret ve AVM’ler, Demir-Çelik ve Metal Sanayi, Otomotiv, Sinema- tiyatro, Lojistik-Ulaşım, Konaklama, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, Tekstil- Konfeksiyon, Etkinlik ve Organizasyon, Sağlık Hizmetleri, Mobilya İmalatı, Madencilik-Taş Ocakçılığı, İnşaat, Endüstriyel, Mutfak Ekipmanları, Araç Kiralama, Basılı Yayın ve Matbaacılık, Halkla İlişkiler, Çiftçi, Terzi, Manav, Avukat, Mali Müşavir, Mimar, Mühendis, Eczacı, Doktor, Dişçi ve ticari kazanç sahibi, serbest meslek erbabı ve tüm gelir vergisi mükellefleri.

*Gelir İdaresi Başkanlığı interaktif vergi dairesi internet adresinde, “mücbir sebep durum sogu ekranı” açıldı, “mücbir sebep” girip girilmediği sorgulanabilecek.

MALİ YÜKLER

*KOSGEB’in 30 Haziran’a kadar tahakkuk edecek alacakları 2021’e ertelendi.

*Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

*Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

*Geri kazanım payı 8GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.

*Otopark Yönetmeliğinin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

*Turizm sektöründe otel kiralamalarına ilişkin Nisan, Mayıs ve Haziran ayları Hasılat payı ödemeleri ve irtifak hakkı bedelleri 6 ay süreyle ertelendi.

*Konaklama Vergisi, 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

İDARİ

*Kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen ihaleler için, Covid-19 salgını nedeniyle sözleşme şartlarının yerine getirilmemesi halinde, “süre uzatımı verilmesi” veya “sözleşmenin feshedilmesi” mümkün hale geldi.

*1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi veya tahliye sebebi oluşturmayacak.

*İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durduruldu.

*Kapasite Raporlarının süreleri 31 Mayıs’a uzatıldı.

*Haziran ayında Oda ve Borsalara ödenmemesi gereken yıllık üyelik ve munzam aidatları, “gecikme zammı” ve “faiz” tahakkuk ettirilmeksizin Ekim ayına ertelendi.

*20 yaş altında çalışanlara sokağa çıkma izni verildi.

*Pandemi hastanesi ilan edilen özel hastanelerde, SGK’nın ödemesi yükseltildi.

KREDİ

*COVID-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kamu bankalarına olan kredi anapara ve faiz ödemeleri 3 ay erteleniyor.

*İş’e Devam Kredi Desteği”, Kamu bankalarında 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, 36 ay vadeli ve % 7,5 faiz + 1,5 komisyonlu

*Çek ödemesi için Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz “Çek Ödeme Destek Kredisi” %9,5 faiz +%1 komisyon

*24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/ kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek.

*30 Haziran’a kadar vadesi gelecek reeskont kredilerine 90 gün vade uzatımı, yeni kullanılacak reeskont rredilerine 12 ay ek taahhüt kapama süresi verildi.

*Bankalara yönelik BDDK nezdinde şikayet hattı oluşturuldu.

ULAŞIM

*Sağlık Bakanlığı tarafından “Kapukule Gümrük Kapısına” hızlı tanı testi yapan mobil laboratuar kurulmasına ve hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verildi.

*Mersin Limanı’nda ardiye ücretleri düşürüldü

*Muayene süresi gelen tüm araçlar için araç muayene süreleri 3 ay ertelendi.

*Egzoz gazı emisyon ölçüm işlemleri 3 ay süreyle ertelendi.

*11 Mart 2020 tarihi itibariyle, ticari taşımacılık yapan firmaların yetki belgelerinde kayıtlı olan ve muayene süreleri gecen araçların (tır, kamyon, kamyonet vb.) yetki belgelerinden düşüm işlemleri ertelendi.

*Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.

İSTİHDAM

*Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirildi. 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi.

*Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu için istenen belge sayısı 10’dan 2’ye düşürüldü.

*Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı.

*Turizm sektöründe, iş sözleşmeleri askıda olan çalışanrdan Nisan ayında sigortalı girişi yapılan işçiler “kısa çalışma ödeneği” kapsamına alındı.

*Kısa çalışma ödeneği kapsamında olan çalışanın kısa çalışma ücreti ile net maaşı arasındaki farkı ödemek isteyen işverenler, SGK bildirimini “0 gün” yaparak aradaki farkı ödeyebilecek.

*Kısa çalışma kapsamında bulunan işyerlerinde çalışmasını sürdüren çalışanlar için asgari ücret desteği ödenmeye devam edecek.

*Kısa çalışma kapsamında bulunan işyerlerinde çalışmasını sürdüren çalışanlar için asgari ücret desteği ödenmeye devam edecek.

TARIM

*Mevsimlik tarım işçilerinin tarım arazilerine ulaşım ve barınma çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

*Tarım Kredi Kooperatiflerine Nisan ve Mayıs’ta ödenmesi gereken krediler, faizsiz olarak 2 ay süreyle ertelendi.

*Tardım ve Orman Bakanlığı, yaklaşık 1.9 milyar TL’lik destekleme ödemesi açıkladı.

*Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler için 100 bin TL’ye kadar bitkisel üretim yapan işletmeler için 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek.

DİĞER KONULAR

*YARDIM KAMPANYASI :

24 milyon liraya ulaştı.

*TOPLANTILAR :

Cumhurbaşkanı,

İçişleri Bakanı,

Ticaret Bakanı

Çalışma Bakanı,

Tarım Bakanı,

TR-AB KİK

ABD TO,

Türk TSO,

29 STK ile ortak açıklama

LOJİSTİK DESTEKLER

*Sınır geçişlerinde karantina koşullarının gevşetilmesi

*Vizesi biten şoförlere gri pasaport verilmesi

*Serbest çalışan şoförlere (kamyon, otobüs, servis, dolmuş) doğrudan gelir desteği yapılması (yada ÖTV’siz akaryakıt)