DOLAR
32,6004
EURO
34,8095
ALTIN
2.502,27
BIST
9.435,31


TOBB: “ODA ÜYELERİNİN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMLERİ HARÇLARDAN MÜSTESNA OLSUN”

TOBB:  “ODA ÜYELERİNİN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMLERİ HARÇLARDAN MÜSTESNA OLSUN”
04.04.2017 14:15
0
A+
A-

Aralarında MİTSO’nun da bulunduğu odalardan gelen şikayetler üzerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından oda üyelerinin adres değişikliklerinin harçlardan müstesna tutulması için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulunuldu.

TOBB, oda ve borsa üyelerinin şikayetleri ve üye oda ve borsalardan gelen istemler üzerine üyelerin adres değişikliklerinden harç alınmayarak bu işlemlerin harçtan müstesna tutulması için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulundu. Konuya ilişkin olarak TOBB tarafından yapılan açıklamada “09.08.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında şirketlerin kuruluş ve tasfiye işlemlerinin basitleştirilerek maliyetlerinin azaltıldığı ve ticaret sicili işlemlerine ilişkin harçların odalar tarafından tahsil edilmesinin sağlandığı belirtilerek üyelerden adres değişikliklerinin harç maliyetinin azaltılması veya kaldırılmasının talep edildiği ifade edildi. TOBB tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada hem oda ve borsaların, hem tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla yargı mercilerinin ve ilgililerin, işletmelerle iletişimlerini sorunsuz olarak sürdürebilmelerini sağlamak üzere adres değişikliği işleminin harçlardan müstesna tutulması için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına başvuru yapıldığı bildirildi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Üyelerimizden adres değişikliğine ilişkin harçların maliyetlerinin azaltılması veya hiç alınmaması şeklinde birçok istek ve şikayet aldık. Aynı durum, tüm odalar ve borsalarda da yaşandı. Konuyu TOBB’a iletelerek bir çözüm bulunmasını talep ettik. Bunun üzerine TOBB tarafından Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulunularak adres değişikliği işlemlerinin harçlardan müstesna tutulması istendi. Dileriz kısa sürede üyelerimizi memnun edecek bir gelişme sağlanabilir” dedi.