DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


TOBB ÜYESİ MUĞLA ODALARI ORTAK TOPLANTISI MİLAS’TA YAPILDI. “MUĞLA’NIN İMARINDA NEREYE NE YAPILACAĞINA BİZ KARAR VERELİM”

TOBB ÜYESİ MUĞLA ODALARI ORTAK TOPLANTISI MİLAS’TA YAPILDI. “MUĞLA’NIN İMARINDA NEREYE NE YAPILACAĞINA BİZ KARAR VERELİM”
15.01.2015 14:52
0
A+
A-

*TOBB üyesi Muğla Odaları ve Borsa’nın başkan ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı ortak toplantıda odalar, Muğla’nın 1 / 25 binlik Çevre Düzeni Planları  hakkında kendilerinin de görüşlerinin alınmasını talep ettiler.

*Odalar,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığından 1 / 25 binlik Çevre Düzeni Planları hakkında bilgilendirmede bulunmasını istediler.

*Toplantıda,  Muğla Odaları ve Borsa’nın Muğla için ortak stratejik plan hazırlaması gündeme geldi.

*Odalar, işyerlerinde çalınan veya radyo ve televizyonlardan dinlenen müzikler ile klipler için telif hakkı ödemesini isteyen uygulamanın makul çerçevede yumuşatılması için yasa veya yönetmelik değişikliği istediler. 

 

            Muğla Ticaret ve Sanayi, Ticaret, Deniz Ticaret Odaları ile Muğla Borsası’nın ortak toplantısı Milas’ta yapıldı. Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO)’nun ev sahipliğinde yapılan toplantıda oda ve borsa yöneticileri Muğla’nın 1 / 25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yapılacak değişikliklere ilişkin odaların da görüşlerinin alınmasını talep ettiler. Bu konuda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığının Muğla odalarının bilgilendirmesini isteyen odalar, “Muğla’da nasıl bir çevre istediğimize de, nasıl bir sanayi istediğimize de biz karar vermeliyiz” dediler.

TOBB üyesi oda ve borsaların kuruluşunu düzenleyen ve bir ildeki oda ve borsaların her dört ayda bir ortak toplantı yapması öngören yasa gereğince TOBB üyesi Muğla odaları ve borsanın Milas’taki ortak toplantısı MİTSO toplantı salonunda yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın tarihi, kültürel ve ekonomik değerleri hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu. Reşit Özer, daha sonra 5 Aralık’ta MİTSO’nun, bir gönüllü çevre oluşumu olan Bafa Gölü’nü Kurtarma ve Yaşatma Platformu ile ortaklaşa “Bafa Gölü’nün Ekolojik Sorunları ve Çözüm Önerileri” çalıştayı yaptıklarını belirtti. Reşit Özer, Bafa Gölü’nün doğal yapısı ve tarihi yapısının yanı sıra çok önemli bir sulak alan olduğunu ve göldeki aşırı kirlenme nedeniyle her yıl binlerce balığın öldüğünü anlatarak Muğla odalarının Bafa Gölü’nün kurtarılması için destek vermelerini istedi. Aydın – Çine – Yatağan – Milas – Güllük demiryolu bağlantısı, Muğla’ya doğalgaz getirilmesi ve bu yıl 5 / 8 Mart tarihleri arasında yapılacak 6. Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı için de odalardan destek talep etti. Reşit Özer MİTSO’nun önermiş AVM’lerin toplam raf alanının ve yüzölçümünün yüzde 10’unun yerel ürün ve üreticilere ayrılması önerisinin Hükümet tarafından yüzde 5 olarak yasa taslağı haline getirildiğini anımsatarak “Biz yüzde 10 konusunda ısrarlıyız. Bu konuda sizlerden destek istiyoruz” dedi. Reşit Özer, zeytincilik yasasında değişiklik yapılarak 25 dekardan daha küçük arazilerin zeytinlik sayılmayacağını ve buraların sanayi ve madencilik faaliyetlerine açılacağını belirterek “Oysa Türkiye’nin zeytin ağacı sayısının yaklaşık yüzde 10’unun bulunduğu Milas’ta ve Türkiye genelinde, zeytinliklerin yüzde 80’i 25 dönümün altındadır. Biz böyle bir yasa değişikliği yapılmamasını istiyoruz ve sizlerden de bu konuda destek bekliyoruz” dedi. MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın Muğla’ya 3 yeni termik santral yapılmak istendiğini ve bu konuda ÇED sürecinin devam etmekte olduğunu açıkladığını vurgulayan Reşit Özer “Şu andaki 3 termik santralin yanına üç termik santral daha yapılırsa, Muğla’nın hava kirliliği aşırı derecede artar ve Muğla yaşanmaz hale gelir. Ayrıca Muğla’da balcılık da ölür” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in konuşmasının ardından MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Muğla odaları ve borsanın geçen ortak toplantısında alınan kararları okuyarak katılımcılara hatırlattı ve bu kararlar doğrultusunda yaşanan gelişmeleri anlattı. Mustafa Yüksel daha sonra oda başkanları ve yöneticilerine ortak toplantı raporu üzerine görüş ve önerilerini anlatmaları için söz verdi. Bunun üzerine söz alan Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, Muğla Büyükşehir Belediyesinin Muğla’nın 1 / 25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda revizyon yapmak için çalışmalar yürüttüğünü anlatarak “Ancak bizim bu çalışmalardan hiç haberimiz yok. Nerede ne olacak hiç bilmiyoruz. MİTSO eski Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonunda başkan. Kendisini davet edelim, bize bilgilendirmede bulunsun. Bizim de bu plan değişikliğinde görüşlerimiz, önerilerimiz alınsın” diye konuştu.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan da Büyükşehir Belediyesi ile Odaların ortak bir çalışma yürüterek Muğla ili için 20, 30, 50 yıllık hedefler konulmasını önerdi. Akif Arıcan “Muğla’yı kalkındırmak için hangi bakanlıklarla görüşülmeli, Muğla’nın gelişimi için nasıl bir stratejik plan belirlenmeli? Bu konularda odalar ortak bir çalışma yürütmeli. Ortak ve uzun vadeli hedefler ortaya konulmalı ve bunların gerçekleştirilmesi için birlikte çalışılmalı” dedi. Akif Arıcan daha sonra “Muğlalılar olarak bizim en kötü tarafımız bir araya gelerek bir proje oluşturup bunu ilgili makamlara götürememek. Muğlalılar olarak ortak projeler üretmeli ve sorunlarının çözümü için bir araya gelmeliyiz” diye konuştu.

Muğla Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gökmen, ortak toplantılarda alınan kararlar üzerine hangi gelişmelerin olduğunu, bu konularda Büyükşehir Belediyesi ile görüşüldü ise sonucun ne olduğunu, sorarak açıklama yapılmasını talep etti.

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise Muğla turizminin 12 aya yayılması için çalışma yapılmasını önerdi.

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya da 1 / 25 bin ölçekli Çevre Düzeni  Planının ilçeleri ilgilendiren bölümlerinin ilgili odalarca alınarak incelenmesini ve bunlarla ilgili öneriler geliştirilmesini istedi. Büyükşehir belediyesinin hayatın her alanında var olduğunu belirten İbrahim Akkaya, bundan sonra yapılacak odalar ortak toplantısına Muğla Büyükşehir Belediyesinin de davet edilmesini önerdi.

Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Arif Yılmaz, şehirlerin imar planlarında özel çevre bölgeleri, turizm bölgeleri oluşturularak yetkinin bakanlıkta toplandığına dikkat çekerek “Muğla’da da bu böyle. Birçok bölge özel çevre bölgesi ilan edilmiş. Muğla Büyükşehir Belediyesinin yetkisinde olan alan çok az bir alan. Aslında Muğla’da ne yapılacağına bizim karar vermemiz lazım. Nasıl bir turizm istiyoruz, nasıl bir sanayi istiyoruz, bunun kararını biz vermeliyiz. Fakat yetkiler bakanlıkta toplanmış. Bu konuda Muğla Büyükşehir Belediyesinin de yapabileceği fazla bir şey yok. Oysa bölge çok hassas bir bölge. Yanlış takipte bulunursak bunun sonu yanlış olur. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Plan üzerinde Muğla Büyükşehir Belediyesinin yetki alanı o kadar dar ki, bizim buna itiraz etmemiz gerekiyor. Muğla kendi planını kendisi yapmalı. Bunun takip etmeliyiz… Bizim bakanlıklardan istememiz gereken asıl altyapıdır” dedi. Arif Yılmaz, 1 / 25 binlik Çevre Düzeni Planı konusunda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla odalarına bilgilendirme amaçlı bir sunum yapmasını istedi.

Muğla Borsası Meclis Başkanı Mehmet Merpez, Muğla’da tarımla ilgilenen kesimin çok kötü durumda olduğunu vurgulayarak dünya piyasalarındaki durumun, dolardaki gelişmelerin ve Rusya’da yaşanan yüzde 200 dolayındaki devalüasyonun Muğla tarımını vurduğunu belirterek “Bugün Rusya’da insanlar ekmek almaya uğraşıyor. Kimse ekmek alamazken portakal alıp yemez” dedi.  Avrupa Biriliği aday ve potansiyel aday ülkelere destek amacıyla AB tarafından oluşturulan Türkiye İçin Kırsal Kalkınma Projesi IPARD’in önce 20 il için uygulamaya konulduğunu ve bunlar içinde Muğla’nın yer almadığını, sonra uygulamanın 40 ile çıkarılmasına rağmen Muğla’nın 40 il içine de giremediğini anlatarak  “Oysa IPARD’ın desteklediği konular arasında süt, et, meyve ve seze, su ürünleri, çiftlik faaliyetleri, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı gibi konular var. Bunların hepsi de Muğla’da var, fakat Muğla bu destek kapsamında yok. Muğla hep üvey evlat. Dalaman’dan Ankara’ya bir uçak seferimiz vardı, onu da kaldırdılar. Bizim siyasi ilişkilerimiz yok ve bu işleri halledemiyoruz ” dedi.

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Eyinç, Bodrum Ticaret Odası’nın Muğla S. K. Üniversitesi ile karşılıklı olarak biz üniversiteden ne bekliyoruz, üniversite bizden ne bekliyor, şeklinde iki toplantı yaptığını ve bu toplantılarda görüşlerin, önerilerin dile getirildiğini anlatarak benzer bir toplantının Muğla odaları ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılmasını önerdi.

Bazı Muğla odalarının danışmanlığını yapmakta olan Prof. Fuat Önder ise odaların ortak toplantıları ile akreditasyon süreçleri hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Fuat Önder, akreditasyon sürecinde Muğla odalarının ilkleri yaşadığını vurgulayarak “Türkiye’de il ve ilçeleriyle birlikte akredite olmuş başka il yok. Bir ilde üç odanın birden A kategorisinde akredite olmuş başka il de yok. Akredite olmuş odalar ortak bir stratejik plan oluşturmalılar. Akredite olmuş odalar arasında ortak bir personel komitesi oluşturarak ortak stratejik plan oluşturabiliriz. Biz bu öneriyi TOBB’ye de sunmuştuk ve kabul görmüştü. Bu da Muğla odalarının geldiği başarılı noktayı göstermektedir” dedi.

Toplantıda, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan işyerlerinde çalınmakta olan müzikler veya oynatılmakta olan kliplerle ilgili çok büyük miktarlarda telif ücreti tahakkuk ettirildiği ve bu konuda girişimde bulunulması da önerildi. Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Eyinç, bu konuda kendilerinin bir girişimi olduğunu fakat karşılarına üç ayrı telif şirketi çıktığını ve her birisiyle ayrı ayrı sözleşmeler yapılması gerektiğini anlatarak “Her bir telif şirketiyle anlaşmak da zor. Üstelik işyerinizde radyodan dinlediğiniz müzik için de, televizyonda müzik yayını yapan kanalları açarak dinlediğiniz müzikler için de, zilinizde çalan müzik için de telif ödenmesi gerekiyor. Sıradan bir işyeri için yılda ödenecek telif ücreti 2 – 3 bin lirayı buluyor. Bu konuda dava açan odalar da var. Belki bizim de dava açmamız gerekebilir” dedi. Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Arif Yılmaz, “Bu iş kapı zillerine kadar gelmiş ise telif takibi yapan şirketlerle anlaşmak mümkün değil. Bu konuda yasa veya yönetmelik değişikliği yapılmalı. Yasa veya yönetmelik değişikliği için siyasilerle görüşmeliyiz” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra bazı Muğla odalarına akademik danışmanlık yapmakta olan Prof. Mustafa Marangoz “Türkiye Ekonomisinin 2014 yılı değerlendirmesi ve 2015 yılından beklentiler” konulu bir sunum yaptı. Prof. Marangoz, ekonomide yeterli veri olmayışını eleştirerek “Bizim en büyük sıkıntımız yeterli veri olmayışıdır. Olan verilerin de güvenilir olmamasıdır. TÜİK bile yeterli veri toplayamıyor. Yeterli veri olmadığı için iller düzeyinde enflasyon hesaplaması yapamıyoruz. Bu konuda sağlıklı bir veri tabanı oluşturmak zorundayız” dedi. Prof. Marangoz ekonomide büyüme rakamlarının her zaman nüfus artışının önünde gitmesi gerektiğini belirterek Türkiye’nin orta gelir düzeyi tuzağına düştüğünü söyledi ve “Bu konuda hükümetin almış olduğu önlemler var fakat henüz sonucunu göremedik” diye konuştu. Cari açığın ekonomiler için bir tehdit olduğunu vurgulayan Prof. Marangoz, Türkiye’nin dış ticaret açığının 2000 yılında 15.4 milyar dolar düzeyinde olduğunu 2014 yılında ise dış ticaret açığının 85.9 milyar dolara yükseldiğini ve 2015 yılında ise 85 milyar dolarlık bir dış ticaret açığı öngörüldüğünü anlattı.  Prof. Marangoz, Suriye nedeniyle Türkiye’nin bu ülkeye ihracat yapamadığını ve üstelik sığınmacılar için 500 milyar TL harcamak zorunda kaldığını da sözlerine ekledi. Prof. Marangoz, Muğla ilinin dış ticaret fazlalığı verdiğini belirterek Muğla ekonomisi için yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu ve ildeki otellerin kullandığı kağıt ürünlerin üretilebileceğini ve kesme çiçekçilik yapılabileceğini söyledi ve Muğla’da balcılığın gelişmesi için bir arıcılık araştırma enstitüsü kurulmasını önerdi.

Bodrum Esnaf, Sanatkarlar ve İşadamları Derneği (BESİAD) eski yönetim kurulu başkanı Engin Kaplan, dernek olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerle çalışacak elemana ihtiyaç duyan işadamlarını internet ortamında buluşturacak bir projeleri olduğunu anlattı.

Muğla Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Yusuf Erol da, genç girişimciler olarak çok şeyler yapmak istediklerini belirterek “Muğla’nın sesini duyurmak istiyoruz” dedi.

TOBB üyesi Muğla odaları ve borsa başkan ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı Milas ortak toplantısı daha sonra katılımcılar bazı önerilerini dile getirdiler. Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, merkezleri büyük şehirlerde olan ve şubeleri Muğla’da faaliyet gösteren firmaların vergilerini büyük şehirlerde ödediklerini anlatarak “Bu durum, vergi geliri daha az görünen Muğla’nın merkezden alacağı payı da olumsuz etkiliyor. Bu firmaların Muğla’da kazandıklarının vergisini Muğla’da ödemelerini sağlayacak bir sistem oluşturulmalı” dedi.

Toplantı, MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel’in önerilerden derlediği özeti okumasıyla sona erdi.

IMG_4721 IMG_4739