DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20


TOBB’de, akreditasyon denetimini başarıyla tamamlayan 103 oda ve borsa için tören yapıldı MİTSO AKREDİTASYON BELGESİNİ ALDI

TOBB’de, akreditasyon denetimini başarıyla tamamlayan 103 oda ve borsa için tören yapıldı MİTSO AKREDİTASYON BELGESİNİ ALDI
27.02.2019 16:22
0
A+
A-

*TOBB’nin Ankara’daki “İkiz Kuleler”de düzenlenen akreditasyon törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da katıldı.

*Akreditasyon töreninde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB’nin oda ve borsa sistemini tüm dünyaya ihraç edecek konuma geldiğini belirterek “Mesela Türk Cumhuriyetlerinden, 57 İslam ülkesinden talepler var” dedi.

*Törende, akreditasyon denetiminden başarıyla geçen MİTSO da belgesini aldı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer hedeflerinin gelecek dönemde A sınıfı akreditasyon belgesi almak olduğunu söyledi.

            TOBB’nin bağımsız denetçi kuruluşlar aracılığıyla üyesi olan 115 oda ve borsada yaptırdığı denetimlerden başarıyla geçen ve aralarında Milas Ticaret ve Sanayi Odası‘nın da olduğu 103 oda ve borsanın akreditasyon belgelerinin verilmesi töreni Ankara’da, TOBB’nin İkiz Kulelerinin toplantı salonunda yapıldı. Törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da katıldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada akreditasyon belgesi almayı veya yenilemeyi başaran oda ve borsaları kutlayarak TOBB’nin oda ve borsa sistemini tüm dünyaya ihraç edecek duruma geldiğini söyledi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında oda ve borsalarla Türkiye’nin güçlü yarınları için birlikte çalıştıklarını bildirdi.

            Aralarında MİTSO’nun da olduğu 115 oda ve borsada yapılan denetimler sonucunda akreditasyon belgesi almayı veya aldıkları akreditasyon belgelerini yenilemeyi başaran 103 oda ve borsaya akreditasyon belgeleri Ankara’da, TOBB’nin İkiz Kulelerinin toplantı salonunda düzenlenen törenle verildi. Törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da katıldı. MİTSO’nun yeni dönem akreditasyon belgesini ise TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun elinden MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Soner Çamlıbelen ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aykal ile Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu aldılar.

            Törenin açılış konuşmasını TOBB’nin Akreditasyon Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Saymanı Faik Yürür yaptı. Yürür konuşmasında törenin 3 – 5 ve 11. dönem akreditasyon belgelerini yenileyen  ve ilk kez akreditasyon belgesi almaya hak kazanan oda ve borsaların akreditasyon belgelerini vermek için düzenlendiğini belirtti. Akreditasyon sistemini kurmak için dünyadaki tüm örnekleri inceleyerek TOBB’nin akreditasyon sistemini geliştirdiklerini anlatan Faik Yürür oda ve borsalardaki hizmet kalitesinin kişilere değil kuruma bağlı olması gerektiğini anlattı. Faik Yürür, TOBB’nin 365 oda ve borsasından 269’unun akredite olduğunu belirterek amaçlarının 365 oda ve borsanın tümünün akredite etmeyi hedeflediklerini de ifade etti.

            TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında TOBB’nin oda ve borsa sistemini tüm dünyaya ihraç edecek konuma geldiklerini belirterek “Mesela Türk Cumhuriyetlerinden, 57 İslam ülkesinden talepler var. Oda ve borsa sistemimizi öğrenmek istiyorlar” dedi. Oda ve borsaların dijital dönüşümle daktilodan online belge veren sistemlere geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu “Oda ve borsalarımız bugün için 17 farklı dilde hizmet verebilen bir hale gelmiştir” diye konuştu. Oda ve borsaların ürettikleri projelerle şu ana kadar 800 milyon liranın üzerinde proje desteği kazandırdıklarını da vurgulayan Hisarcıklıoğlu “Akredite oda ve borsalarımız, 28 ülkenin odaları ile beraber proje yürütüyorlar. Hatta yaptıkları projelerle, tüm dünyadaki oda ve borsaların katıldığı yarışmalarda ödül alıyorlar” dedi. Akreditasyon uygulamasıyla oda ve borsaların dünya standartlarına yükseldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu “Bu belgeyi biz vermiyoruz. Belgeyi ben versem 365 oda ve borsaya akreditasyon belgesi veririm, seçimleri de garanti ederiz. Belgeleri bağımsız bir kurum veriyor. Yani iltimas, torpil burada işlemiyor. Tüm dünyaya bizim sistemi ihraç edecek konuma geldik. Mesela Türk Cumhuriyetlerinden, 57 İslam ülkesinden talepler var. Oda ve borsa sistemimizi öğrenmek istiyorlar. Hatta kanunlarımızı hazırlamamızı istiyorlar, onları da hazırlıyoruz. Kıskançlık yaparak bilgileri kendimize saklamıyoruz. Bilgi ve deneyimlerimizi onlarla da paylaşmaya başladık. Hatta bizim sistemimizi yürürlüğe koyan ülkeler de oldu” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, geçen sene 115 oda ve borsada akreditasyon denetimleri yapıldığını, bunlardan 103’ünün belgelerini yenileyebildiğini bildirerek “Belgeyi aldık, iş bitti yok. Onlar da kendilerini yeniliyorlar” dedi.

            Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan törende yaptığı konuşmada bakanlık olarak politika oluşturma süreçlerinde sivil toplumun görüş ve önerilerini çok önemsediklerini belirterek, oda ve borsalarla Türkiye’nin güçlü yarınları için birlikte çalıştıklarını söyledi. Bakan Ruhsar Pekcan konuşmasında 21. yüzyılın küresel ekonomisinde akreditasyonunun öneminin farkında olduklarını da ifade ederek “Akreditasyon güven demek, kalite demek, kalite ise marka demek. Günümüzde güven veren, kaliteli olan, markalaşan rekabette her zaman öne çıkıyor. Artık ülkeler şehirler markalaşıyor” dedi. Bakan Ruhsar Pekcan “Bugün kalite kavramının altını yalnızca marka değil, yalnızca ülke imajı değil, aynı zamanda standardizasyon ve akreditasyon da dolduruyor. Bu nedenle TOBB’nin bu girişimini son derece önemli buluyorum. Bu denli rekabetçi bir düzende, oda ve borsalarımızın akreditasyonu son derece önemlidir. Akreditasyon, oda ve borsalarımızın güvenilir ve kaliteli hizmet sunduğunun önemli bir göstergesidir. Önümüzdeki dönemde, ülkemiz ekonomisi için daha çok önemli olan oda ve borsalarımız daha da güçlendirmek temel hedeflerimizden biridir” dedi.

            Törende daha sonra akreditasyon denetiminde topladıkları puanlarla sanayi odası dalında birinci olan Konya Sanayi Odası’na, ticaret ve sanayi odası dalında birinci olan Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’na ve ticaret borsası dalında birinci olan Kızıltepe Ticaret Borsası’na akreditasyon belgeleri Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından verildi.

            Törende MİTSO’nun akreditasyon belgesini ise TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu;  MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Soner Çamlıbelen, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aykal ve Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu’na verdi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO’nun C sınıfı olan akreditasyon belgesini geçen dönemde B’ye yükseltmeyi başardıklarını bu dönemde ise B sınıfı akreditasyon belgesini korumayı başardıklarını anlatarak “Şimdi hedefimiz akreditasyon belgemizi A’ya yükseltmek. Bunun için bu dönemde yönetimimizle, meclisimizle, çalışanlarımızla, meslek komitelerimizle daha çok çalışacağız. Odamızda daha birçok yenilik yapacağız ve akreditasyon belgemizi A seviyesine yükselteceğiz” dedi.