DOLAR
32,9964
EURO
35,9738
ALTIN
2.569,15
BIST
11.064,85


AB BAKANI ÇAVUŞOĞLU MİTSO’DA

AB BAKANI ÇAVUŞOĞLU MİTSO’DA
05.08.2014 14:00
0
A+
A-

* Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu MİTSO’yu ziyaret etti. 

 

 *MİTSO’da bir konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu Milas’ın halı, balık, bal ve zeytinyağı gibi ürünlerinin öneminin farkında olduğunu söyledi.

 

*Konuşmasında Milas halılarından övgüyle söz eden Bakan Çavuşoğlu öğrencilik yıllarında ABD’de bir halıcıda çalıştığını ve Milas halılarını orda tanıdığını belirterek evlendiklerinde eşine ilk hediye olarak bir Milas halısı aldığını söyledi.

 

*Milas’ın zeytin ve zeytinyağının başkenti olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu zeytinyağının tanıtımı için Milas Ticaret ve Sanayi Odasının bir festival yapacağını öğrendiğini belirterek zeytinyağı için tanıtımın önemine dikkat çekti.

 

* “AB ile ortak değerlerde buluşuyoruz. AB’nin bize karşı uyguladığı çifte standardı yüzlerine de söylüyoruz” diyen Bakan Çavuşoğlu AB ülkelerine vize konusunda çelişkili mahkeme kararları olduğunu belirterek “Bu durum Ankara Anlaşmasına aykırı”  dedi.

 

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu sürdürmekte olduğu gezi kapsamında Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti. MİTSO Yönetimini ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu daha sonra oda lokalinde bazı muhtarlar ve partililerle bir araya geldi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in Milas’ı tanıtan konuşmasının ardından bir konuşma yapan Çavuşoğlu, Milas halılarını ABD’deki öğrencilik yıllarında tanıdığını ve eşine ilk hediye olarak bir Milas halısı hediye ettiğini söyledi. Milas’ın zeytin ve zeytinyağının başkenti olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, Milas bölgesi için balık üretiminin önemini bildiğini belirterek “Başbakan da bunun farkında” diye konuştu. Ziyareti sırasında çeşitli soruları da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu AB ile ilgili sorunlar ve cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışında katılımın düşük olmasıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu.

 

Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak gezilerini sürdürmekte olan bakanlardan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu MİTSO’yu ziyaret etti ve oda lokalinde bazı muhtarlar ve partililerle buluştu. Toplantı öncesi MİTSO Yönetimini ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu burada MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu ile bir süre görüştü.

 

Daha sonra MİTSO lokaline çıkan Bakan Çavuşoğlu burada yöreyle ilgili sorunlar hakkında bilgi almak için bazı muhtarları ve partililerle bir araya geldi. Burada Bakan Çavuşoğlu’na yönelik bir “hoşgeldiniz” konuşması yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın tarihi, kültürü ve ekonomisi hakkında bilgiler sundu. Reşit Özer konuşmasında Milas’ın tarihinde iki kez başkentlik yapmış olduğunu, Türkiye’deki zeytin ağacı sayısının yaklaşık yüzde 10’una sahip bulunduğunu, Dünya çambalı üretiminin üçte birinin Milas’ta üretilmekte olduğunu, Milas halılarının 14. yüzyıldan beriye Avrupa ülkelerine ihraç edilmekte olduğunu, Milas’ın ayrıca mermerleriyle de meşhur olduğunu anlatarak Muğla’nın ilk ve tek OSB’sinin Milas’ta yapılmakta olduğunu söyledi ve bu konuda Bakan Çavuşoğlu’ndan destek istedi.

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmada Milas’ın tarihi dokusuna değinerek “Gerçekten tarihi bir şehirde olduğumuzu fark ediyorum. İki medeniyete başkentlik yapmış olmasının esintilerini görebiliyorum. Buranın çalışkan ve dürüst insanlarıyla birlikte olmaktan memnunum. Bu bölge için balıkçılığın önemini biliyorum. Başbakanımız da bunun farkında ve bu konuyu çok önemsiyor ve bu sektörü destekliyor” dedi.

 

Konuşmasında Milas halılarından da övgüyle söz eden Bakan Çavuşoğlu “Milas halılarının önemini biliyorum. ABD’ye öğrenci olarak gittiğimde ilk olarak bir halıcıda çalıştım. Milas halılarının önemini oradan biliyorum. ABD’ye, Meksika’ya çok Milas halısı sattık. Milas halılarının eskidikçe değer kazanan halılar olduğunu biliyorum. Hatta evlendiğimizde eşime aldığım ilk hediye bir Milas halısı oldu. Halılar, Türkiye için önemli bir değerdir. Ticaret ve Sanayi Odası da bunun farkında” dedi.

 

Türkiye’nin AB ile sorunları olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu “AB ile aramızda bazı sorunlar olmasına rağmen iki taraf olarak AB’nin ortak değerlerinde buluşuyoruz” dedi. AB’nin Türkiye’ye karşı bazı çifte standartlı uygulamaları olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu “AB’nin çifte standartlarını yüzlerine de söylüyoruz. AB ile aramızdaki sorunlar bizim AB sürecinden vazgeçmemizi gerektirmez. AB sürecinde üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu yolda iki yargı paketi çıkardık. Anayasa değişikliği yaptık. AB ile temel ilkeler üzerinde bir anlaşmazlık yok. Yeni anayasa yapmak için çok çaba sarfettik. Fakat Mecliste konsensüs sağlayamadık. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonraki iki hedefimizden birisi yeni anayasa olacak. İkinci hedefimiz ise AB’ye tam üyelik süreci olacak. Kıbrıs nedeniyle 14 fasıl blok edilmiş, bekliyor. Fransa, Almanya gibi ülkeler tamamen siyasi nedenlerle17 fasıla blok koymuşlar, bekliyoruz. Bu AB’ye de haksızlık. AB’nin küresel bir güç olarak bunları aşması gerekiyor” diye konuştu.

 

Muğla’da da Büyükşehir uygulamasıyla ilgili sorunlar olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu “Büyükşehir ile ilgili sıkıntılar olduğunu gördük” dedi.

 

Daha sonra bazı köy muhtarlarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, köylerin sulama sorunlarıyla ilgili yönelttikleri soruları yanıtlarken “Biz 1000 günde 1000 gölet yapıyoruz. Göletler konusunda hiç kuşkunuz olmasın” dedi. Muhtarların başta zeytin ve zeytinyağı olmak üzere tarım ürünlerinin desteklenmesine yönelik sorularını da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu “Almanya’da hükümetin en çok zorlandığı konu tarım. Tarımda girdiler yüksek. Gübre, akaryakıt ithal olunca maliyetler de yükseliyor… Tarım ürünlerinin ihracatını arttırmak için tanıtıma önem vermek gerekiyor. Bunun için yurtdışındaki fuarlara katılmak lazım. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı söyledi, zeytinyağının tanıtımı için festival yapacaklarmış. Bunun gibi organizasyonlar önemli. Milas, zeytin ve zeytinyağının başkenti. Dünyada ciddi boyutta zeytinyağı açığı var. Biz de elimizdeki zeytinyağının tanıtımını iyi yaparak yağımızı satabiliriz” diye konuştu.

 

Daha sonra MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont’un AB ülkelerinin vizeler konusunda çıkardıkları zorluklarla ilgili yönelttiği soruyu da yanıtlayan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu “Vizeler konusunda Avrupa’da birbiriyle çelişkili mahkeme kararları var. Bir mahkeme Avrupa’da işçilerin iş aramak için dolaşmasını bir hak olarak yorumlamış. Aynı mahkeme işadamlarına, öğrencilere, turistlere vize verilmemesini ise onaylamış. Bunlar aslında Ankara Anlaşmasına aykırı. Biz sanatçıların, sporcuların, öğrencilerin, işadamlarının, basın mensuplarının kolay vize almasını istiyoruz. Onlarsa tam tersine işsizlerin kolay vize almasını bir hak olarak yorumluyor. Bu çelişkili bir durum. Bizim kolay vize için anlaşma yaptığımız ülkelerin temsilciliklerinden vize alın” dedi.

 

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasını bitirdikten sonra MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer bakana, içinde Milas zeytinyağı, çam balı ve zeytinyağı kolonyası bulunan bir hediye paketi sundu. Bakan Çavuşoğlu da Reşit Özer’e, kendilerini oda binasında ağırladıkları için bir teşekkür plaketi armağan etti.

AB BAKAN1 AB BAKAN3 AB BAKAN4 AB BAKAN5 AB BAKAN7 AB BAKAN8 AB BAKAN9