DOLAR
33,0825
EURO
36,0542
ALTIN
2.560,68
BIST
11.064,85


TOBBNİN 68. MALİ GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

TOBBNİN 68. MALİ GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI
06.08.2013 18:01
0
A+
A-

TOBB 2013 yılı Mali Genel Kurul toplantısı, 1 Mayıs Çarşamba günü TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapıldı. TOBB’nin Mali Genel Kurul toplantısına, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da katıldı. 365 oda ve borsalardan bin 555 delegenin hazır bulunduğu genel kurulunda MİTSO da yer aldı. Genel Kurula MİTSO’yu temsilen Meclis Başkanı Reşit Özer, doğal delege olarak Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, Genel Kurul delegeleri Cemal Yüksel ve Özer Topuz, Yönetim Kurulu Üyeleri Cuma Bozkurt, Mehmet Yiğit ve Kemal Çimen ile Meclis Üyesi Tayip Çakıroğlu ile Genel Sekreter Kazım Sarıoğlu katıldılar. .

NACE KODLARINA TEPKİ VAR

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 1 Mayıs nedeniyle tüm işçilerin bayramını kutladı Konuşmasında NACE kodlama sistemiyle ilgili eleştirileri de yanıtlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bu konuda çok tepki gösterildiğini belirterek şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, şirketlerin faaliyet alanı konusu da tam bir keşmekeş içindeydi. Türkiye’de hiçbir kurum, hangi faaliyeti yürüten kaç firma var, bilmiyordu. Farklı kurumlarda, farklı faaliyet sınıflandırmaları vardı. Bu yüzden ticaret ve sanayi envanteri maalesef hazırlanamıyordu. Sanayi politikalarının uygulanmasında, yatırım teşviki ile KOBİ desteklerinin tasarımında ve dış ticaret taleplerinin eşleştirilmesinde sıkıntılar yaşanıyordu. Allah nasip etti, yine bir ilki gerçekleştirdik. Bu karmaşık ortama son verdik. NACE sistemini hayata geçirdik. Tepki geleceğini biliyorduk. Ama kararlıydık. Çünkü risk almayan ilerleyemez. Sağolsun, sayın Bakanımızın kararlı duruşu bize güç verdi, cesaret verdi. Yeni ve daha sağlıklı bir düzen kurduk. Bunun da nimetlerini ilerde hep birlikte yaşayacağız. Bugün OECD tarafından komşu coğrafyamızdaki tüm ülkelere bizim oda ve borsa yapımız örnek gösteriliyor”.

ODA VE BORSALARDA SEÇİM VAR

Yaklaşan TOBB seçimlerine de değinen Hisarcıklıoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Elbette her seçim sürecinde rekabet olur, yarış olur. Ama şunu aklımızdan çıkarmayalım. Oda ve borsalarımızdaki seçimler makam kapma yarışı değil, camiamıza ve ülkemize hizmet yolunda bayrak yarışıdır. Makamlar gelip geçicidir. Bizim için esas olan, reel sektöre hizmet etmektir. Baki kalacak bu kubbe altında hoş bir seda bırakmaktır. Şüphesiz ki, seçimlerde kazanan da olacak kaybeden de olacaktır. Görevlerini devredecek veya kendi isteğiyle yeniden aday olmayacak arkadaşlarımız olacak. Onlar zor bir dönemde bu büyük sorumluluğu hakkıyla üstlendiler. Kendileriyle birlikte çalışmaktan, mesai arkadaşım olmalarından büyük onur duydum. Allah hepsinden razı olsun”.

ODALAR NE İŞ YAPAR?

TOBB’nin ve odaların faaliyetleriyle ilgili olarak çeşitli eleştiriler yöneltildiğini anımsatan Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle dedi;

“Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar, Odalar-Borsalar ne iş yapar diyorlar. İşte Odalar ve Borsalar üyelerinin sorunlarını takip ediyor, derdine derman oluyor. Peki, bunlar yeter mi? Asla yetmez, yetmemeli! Zira üreten, istihdam eden, ihracat ve yatırım yapan bizler, daha iyilerini hak ediyoruz. Biz artık asla o eski zihinsel zincirlere teslim olamayız. En iyisi, en güzeli neyse bu ülkede artık o olacak. Eskiden başka ülkelere bakıp imrenirdik, şimdi imrenilen bir ülke haline geldik. Odalarımız ve Borsalarımız tüm çevre coğrafyamızda rol model oldu. Bu farkı siz ortaya koydunuz. Bunu yaparken de asla değerlerimizi kaybetmedik. Asla kendi kültürümüze sırtımızı dönmedik. O değerlerin ışığında en çağdaş şekilde hareket ettik… Hem Türkiye’ye, hem de dünyaya örnek olan bu geleneğimiz sayesinde, bugün OECD tarafından komşu coğrafyamızdaki tüm ülkelere bizim Oda ve Borsa yapımız örnek gösteriliyor. Yurtdışında ne diyorlar, biliyor musunuz? Ülkenizde özel sektörün gelişmesini istiyorsanız, sermayenin tabana yayılmasını istiyorsanız, toplumun demokratikleşmesini istiyorsanız, işte örnek orada, Türkiye’dekine benzer bir Oda ve Borsa yapısı kurun, diyorlar ”.

ODALAR VE AKREDİTASYON

Birçok oda ve borsanın bu dönemde akredite olduğuna da değinen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bu konuda şöyle konuştu;

“Bugün Odalar ve Borsalar uluslararası projelere imza atar hale geldi. Yurtdışından kaynak temin ediyor, Avrupa Odaları ile birlikte çalışmalar yapıyorsunuz. Her sene daha çok Oda ve Borsa, akredite oluyor. Halen 131 Oda ve Borsamız akreditedir ve Avrupa’nın en iyi odaları ile aynı hizmeti, aynı kalitede verdikleri belgelenmiştir. Yani Sizler, ulaştığınız bu yüksek hizmet kalitesi ile daha şimdiden Avrupa Birliğine girdiniz.Tüm bunları kim başardı? Sizler başardınız. Nasıl başardınız? Oda ve Borsalarımızda ortaya koyduğunuz çağdaş vizyonla başardınız. Hepinizi kutluyorum, Kendinizle ne kadar övünseniz azdır. Sadece şikayet eden değil, sorunu teşhis eden, inisiyatif alan, çözüm üreten, aktif ve yapıcı kurumlar haline geldik”.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI YAZICI DA TOBB MALİ GENEL KURULUNDA

Genel kurula katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da TOBB delegelerine bir konuşma yaptı. Bakan Yazıcı konuşmasında, reel sektörün çatı kuruluşu olan TOBB’un, Türkiye’nin ekonomisine yön veren, güç katan kuruluşlarından biri ve en büyüğü olduğunu söyledi. Hükümetin, ekonominin en büyük gücünün tacir ve sanayiciler olduğunu her zaman ifade ettiğini belirten Yazıcı, “Sizler, sadece kendi sofranıza değil; binlerce insanın sofrasına aş getirme gayretinde olan insanlarsınız. Bunu en iyi ticaret erbabı bilir” dedi. Bakan Yazıcı, tüm bürokratlara, memurlara her zaman odalar ve borsalarla birlikte çalışmalarını söylediğini belirterek, personelin de her zaman bu anlayışta olduğunu ifade etti. Bundan sonra da bu işbirliğini devam ettireceklerini vurgulayan Yazıcı, şöyle devam etti: “Sizin kapasitenizi, potansiyelinizi en iyi biz biliyoruz. Şanlı bayrağımız sizlerin gayretleriyle, ürettiğiniz ürünlerle, dünyanın dört bir yanında dalgalanıyor” diye konuştu.

TOBB’NİN 2014 YILI TAHMİNİ BÜTÇESİ KABUL EDİLDİYapılan konuşmaların ardından TOBB tarafından bazı kişilere Hizmet Şeref Belgesi ve plaket verildi.. Çeşitli komisyonların raporlarını sunmasının ardından 01.01.2012 – 31.12.2012 bütçe dönemi harcamaları ve kesin hesapları, yapılan oylama sonucunda kabul edildi. . Daha sonra ise 01.01.2014 – 31.12. 2014 dönemi bütçe teklifinin onaylanması oya sunularak kabul edildi. Ardından faaliyet raporu görüşülerek oya sunulacak. Genel Kurul, dilek ve temennilerin dile getirilmesiyle sona erdi.

ENVER TUNA ; “TOBB, BİRLİĞİNİ GÖSTERDİ”

TOBB’nin 68. Mali Genel Kuruluna katılan MİTSO heyeti Milas’a döndü. Çok güzel ve sakin bir ortamda Mali Genel Kurul toplantısının yapıldığını anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “Ankara’da güzel ve sakin bir Mali Genel Kurul yapıldı. Odaların kendi seçimlerinin öncesinde olması nedeniyle katılımın düşük olmasının beklenmesine rağmen yoğun bir katılım oldu. Bu Mali Genel Kurulda TOBB birliğini, bütünlüğünü ve Türkiye için önemini bir kez daha ortaya koydu. Biz de MİTSO olarak bu büyük gücün saygın bir üyesi olmanın güvenini duyduk, övüncünü yaşadık” dedi.

Seçim süreci öncesinde hemen her odada eksik bilgi nedeniyle çeşitli eleştiriler olduğuna da değinen Enver Tuna “Bu eleştiriler özellikle NACE kodları konusunda yoğunlaşıyor. TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu bu eleştirilere bir anda tüm oda ve borsa başkanları adına açıkça yanıtladı. NACE kodlarının düzenlenmesinin tüm sorumluluğunun AB mevzuatına uyum sürecine uygun bir şekilde TOBB tarafından yapıldığını bir kez daha anlattı” dedi.