DOLAR
33,0023
EURO
35,9785
ALTIN
2.569,37
BIST
11.064,85


ÜÇPINAR’LARIN “ALABOĞAZ”ININ KALİTESİ, AB COĞRAFİ İŞARETİ İLE TESCİLLENDİ…

ÜÇPINAR’LARIN “ALABOĞAZ”ININ KALİTESİ, AB COĞRAFİ İŞARETİ İLE TESCİLLENDİ…
12.02.2021 17:20
0
A+
A-

Milas’ın AB coğrafi işaretli zeytinyağlarının arasına Üçpınar ailesinin “Alaboğaz” markalı zeytinyağı da katıldı. Dede, baba ve torun olarak üç kuşağın emeği ile oluşan Alaboğaz zeytinyağının kalitesi de böylece MİTSO’nun AB coğrafi işareti ile tescillenmiş oldu. Alaboğaz’ın AB coğrafi işaret belgesini MİTSO’da baba Dr. Çağlayan Üçpınar ile torun Arda Üçpınar tarafından MİTSO’dan AB coğrafi işaret tescil belgesini MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’den aldılar.

Milas’ın Dörttepe mahallesindeki kendi zeytinliklerinden elde ettikleri zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde ettikleri zeytinyağının AB coğrafi işaret standartlarında olduğunun belgelenmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirten torun Arda Üçpınar “Zeytin ve zeytinyağına daha önce bahçemizdeki ağaç, meyvesi ve yağı gözüyle bakıyorduk. Fakat aslında bu ağacın özel bir ağaç, meyvesinin çok özel bir meyve ve yağının ise çok daha özel ve önemli bir ürün olduğunu keşfettik. Böylece geleneksel yöntemleri bir yana bırakarak olması gerektiği gibi bir üretim başlattık. Sonuçta aldığımız AB coğrafi işaret belgesi, bizim de başarımızın bir kanıtı oldu. Şimdi zeytin ağaçlarımıza, zeytinlerimize ve yağımıza çok daha gönülden bağlandık. Bundan sonraki hedefimiz her yıl daha yüksek kalitede zeytinyağı üretmek olacak” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Milas’ta zeytinyağı üretimine giderek gençlerin girmeye başladığını belirterek “Gençlerimiz çok daha bilgili ve bilinçli olarak zeytinyağı üretimine giriyorlar. Bilinçli üretim ise kaliteyi getiriyor. Milas zeytinyağı genç, bilgili ve bilinçli üreticilerimizle çok daha iyi yerlere gelecek. Hedefimiz her yıl kaliteyi yükseltmek ve ihracat olacak. Sizi AB coğrafi işaret belgesi standartlarında zeytinyağı üretmek olmalı” dedi.

Yazı detayını buraya yazınız