DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32


“ÜLKEMİZDEN KÜLTÜREL MİRAS FIŞKIRIYOR FAKAT FARKINDA DEĞİLİZ”

“ÜLKEMİZDEN KÜLTÜREL MİRAS FIŞKIRIYOR FAKAT FARKINDA DEĞİLİZ”
20.02.2017 15:27
0
A+
A-

 

*Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz ile Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Zekeriya Bingöl MİTSO’yu ziyaret ettiler.

*Muğla’nın turizm potansiyelinin konuşulduğu ziyaret sırasında Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Zekeriya Bingöl, Türkiye ve Muğla için kültür turizminin önemine dikkat çekerek “Ülkemizden kültürel miras fışkırıyor fakat farkında değiliz” dedi.

 

            Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz ile Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Zekeriya Bingöl, Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettiler. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile Muğla’da turizmin geliştirilmesi konusunu değerlendiren konuklar kültür turizmine önem verilmesi gerektiğini vurguladılar.

            Marmaris Meslek Yüksekokulu Müdürü Zekeriya Bingöl, Türkiye’nin ve Muğla’nın kültürel miras bakımından çok zengin olduğuna değinerek “Ülkemizden kültürel miras fışkırıyor. Fakat bunun farkında değiliz. Daha çok turist gelmesini ve daha çok döviz bırakmasını istiyorsak kültür turizmine önem vermeliyiz” diye konuştu.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de MİTSO olarak Milas’ta turizmin gelişmesi için kültür turizmine önem veren çalışmalar yaptıklarını belirterek “MİTSO olarak yurtiçinde veya yurtdışında katıldığımız tüm fuarlarda Milas’ın kültürel zenginliklerini tanıtmaya çalışıyoruz. Milas zaten bu konuda oldukça şanslı bir ilçe. Milas’ta 27 ören yeri ve tarihi kent var. Bunlardan Beçin Ortaça Kenti ile şehir merkezindeki Uzunyuva Kutsal Alanı ve Hekatomnos Anıtmezarı, UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine alındı. Hemen komşumuz Yatağan’daki Stratonikeia da yine Dünya Mirası Geçici Listesi’nde. Bafa Gölümüz, Labranda, Çomakdağ’ın taş evleri ve kültürü, büyük önem taşıyor. Biz de bunları tanıtmanın gayreti içindeyiz” dedi.