DOLAR
33,0023
EURO
35,9785
ALTIN
2.569,37
BIST
11.064,85










Dikkat!.. e-fatura’ya geçişte son tarih 1 Eylül !

Dikkat!.. e-fatura’ya geçişte son tarih 1 Eylül !
29.08.2013 11:22
0
A+
A-

*Şirketler, E-imza ile www.efatura.gov.tr adresinden e-fatura’ya başvurabiliyor

 

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından oluşturulan ve Resmi Gazete’de yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında e-fatura kullanması gereken şirketler, 1 Eylül 2013 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapmak zorunda.   e-fatura başvurusunu henüz yapamamış şirketlerin başvurularını e-imza ve mobil imzayla hızlı ve  kolay bir biçimde yapabiliyorlar.

 

Geç Kalan Şirketler E-İmza ile Nasıl Başvuru Yapabilecek?

 

e-fatura uygulamasına elektronik ortamda e-imza veya mobil imza ile başvuruda bulunmak isteyen şirketlerin www.efatura.gov.tr adresi üzerinden işlem yapabiliyorlar. Bu hizmetten faydalanmak ve başvurusunu elektronik ortamda iletmek isteyen şirketlerin yetkilileri, öncelikle www.efatura.gov.tr portalında yer alan e-fatura başvuru formunu eksiksiz biçimde doldurmaları gerekiyor. Daha sonra ilgili şirket yetkililerinin sahip oldukları e-imza veya mobil imza ile bu formu onaylamaları yeterli oluyor.. Ayrıca, başvuru sonrası GİB’in e-fatura sistemini kullanmaya başlayacak şahıs şirketleri e-imzayla, diğer firmalar ise mali mühür ile faturalarını gönderebilecekler.

 

Öte yandan ilgililerin e-fatura alabilmeleri için aracılık hizmeti veren kuruluşlar da bu konuda hizmet üretiyor.

 

e-fatura nedir?

 

e-fatura (elektronik fatura), Vergi Usül Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’na göre, tutulması zorunlu olan faturaların elektronik ortamda oluşturulmasını, kaydedilmesini, saklanmasını ve ibraz edilmesini sağlayan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen bir platformdur.  e-imza ve mali mühür uygulamalarını içeren ve kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip olan e-fatura, içeriğin bütünlüğünü ve değişmezliğini garanti altına alarak, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden  yapılmasını ve özellikle vergi kaçaklarının ve kayıplarının önüne geçmeyi amaçlıyor.