DOLAR
32,7344
EURO
34,9626
ALTIN
2.435,67
BIST
10.558,36


Eski madenciden MİTSO’ya “İnsanı Maden Yaşatır” kitabı “TÜRKİYE BUGÜNLERE MADEN İHRAÇ EDEREK GELDİ”

Eski madenciden MİTSO’ya “İnsanı Maden Yaşatır” kitabı   “TÜRKİYE BUGÜNLERE MADEN İHRAÇ EDEREK GELDİ”
25.12.2019 10:28
0
A+
A-

* Dünya Madencilik Kongresi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Rifat Kont, Türkiye’nin bugünlere maden ihraç ederek geldiğini hatırlatarak MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e Hulusi Turgut’un yazdığı “İnsanı Maden Yaşatır” kitabını armağan etti.

            Milas bölgesinde yıllarda Etibank’ın alüminyum boksit maden ocaklarını yöneten eski madenci Rifat Kont, son dönemde madenciliğe karşı bir kampanya olduğunu belirterek madencilerin de desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Türkiye’nin bugünlere maden ihraç ederek geldiğini ifade eden Rifat Kont; MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e, Hulusi Turgut’un yazdığı  “İnsanı maden yaşatır” kitabını armağan etti.

            Eski madenci Rifat Kont, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret etti. Milas’a 1967 yılında geldiğini ve Milas bölgesindeki Etibank’ın alüminyum boksit maden ocaklarında yöneticilik yaptığını anlatan Rifat Kont, halen Dünya Madencilik Kongresi Türkiye Milli Komitesi Başkanlığını ve Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı’nda da daimi mütevelli olarak görev yapmakta olduğunu ifade etti. Son dönemde madenciliğe karşı bir kampanya olduğunu belirten Rifat Kont, “Oysa Türkiye bugünlere madencilik sayesinde geldi. 1980’lere kadar Türkiye yurtdışına sadece fındık, incir, tütün ve bir de maden ihraç edebiliyordu. En önemli ihraç ürünümüz madenlerdi. Türkiye bugünlere maden ihraç ederek geldi. Madenciliğini kıymetini bilmek gerekir” diye konuştu. Rifat Kont, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e Milas bölgesindeki madencilikle ilgili anılarını da anlatarak Hulusi Turgut’un yazdığı “İnsanı Maden Yaşatır” kitabını armağan etti.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de ziyareti ve armağan ettiği kitap nedeniyle memnuniyetini ifade ederek Rifat Kont’a teşekkür etti.