DOLAR
32,5976
EURO
34,7516
ALTIN
2.491,67
BIST
9.524,59


İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapanlara hatırlatma : “EKSİKLİKLERİNİ TAMAMLAYACAKLARINA İLİŞKİN TAAHHÜTNAME VERECEKLER”

İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapanlara hatırlatma : “EKSİKLİKLERİNİ TAMAMLAYACAKLARINA İLİŞKİN TAAHHÜTNAME VERECEKLER”
09.10.2020 17:12
0
A+
A-

İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapan işyerlerinin taşımaları gereken niteliklere ilişkin eksikliklerin tamamlanması için 31 Temmuz 2021 tarihine kadar ek süre tanındı. Eksiklikleri olan işyerlerinin ikinci el ticaretini sürdürebilmeleri için, eksiklerini 31 Temmuz’a kadar tamamlayacaklarına ilişkin bir taahhütnameyi Ticaret İl Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekiyor. Söz konusu taahhütnameyi verecek işyerlerine, Ticaret İl Müdürlükleri tarafından ikinci el ticareti yapabileceklerine ilişkin bir yetki belgesi düzenleniyor.

            Yönetmelikte belirtilen nitelikler konusunda eksikleri olan ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapan işyerlerinin, 31 Temmuz 2021 tarihine kadar eksikliklerini gidereceklerine ilişkin taahhütname vererek yetki belgesi alması konusunda Muğla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından bir çağrı yayınlandı. Çağrı şöyle:

            “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte 9 Haziran 2020 tarihinde yapılan değişiklik ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işyerlerinin taşıması gereken nitelikler belirlenmiş olup; anılan Yönetmeliğin geçici 6. maddesinin birinci fıkrasında, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmelere, yeni  düzenlemeye aykırı durumlarını ortadan kaldırmaları için 31 Temmuz 2021 tarihe kadar süre verilmiştir.

            Bu kapsamda, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden işletmelerin mağduriyetlerinin önlenmesini teminen, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin geçici 6’ıncı maddesinin birinci fıkrası ile işletmelere verilen süre sona erinceye kadar, “işletmeden, söz konusu süre içinde işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile işyeri uygunluk belgesini  İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemine aktaracağına veya Ticaret İl Müdürlüğüne teslim edeceğine dair taahhüt almak suretiyle” yetki belgesi düzenlenecektir.”