DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20


İngiliz turizmciden MİTSO’ya Milas halılarını turizme kazandırma projesi

İngiliz turizmciden MİTSO’ya Milas halılarını turizme kazandırma projesi
24.02.2014 14:49
0
A+
A-

*MİTSO’yu ziyaret ederek Oda başkanı Reşit Özer’e Milas halılarını turizm faaliyeti kapsamında değerlendirmeyi içeren bir proje sunan İngiliz Gareth Bowen, Milas’ta halıcılığı yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden İngiliz turizmci Gareth Bowen, giderek unutulmaya yüz tutan Milas halıcılığını turizm faaliyeti kapsamında yeniden canlandırmak amacıyla bir proje sundu. Milas halılarının yapağı, iplik, renk, desen ve dokuma kalitesiyle dünyaca tanınmakta olduğunu belirten MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas halıcılığının yeniden canlandırılması için gereken desteğin sağlanacağını söyledi.

 

Asıl mesleği öğretmenlik olmasına rağmen sonradan turizmciliğe yönelen ve Türk el halılarına adeta aşık olan İngiliz Gareth Bowen, sanayi üretimi halılar karşısında giderek pazarını kaybeden Milas halıcılığını yeniden canlandırmak istiyor. İlk kez 30 yıl önce Bodrum’a geldiğini ve o zaman Bodrum’un küçük bir balıkçı kasabası görünümünde olduğunu anlatan Gareth Bowen daha sonra her yıl Türkiye’ye ve Bodrum yöresine gelmeye başladığını belirtti. Bowen, Bodrum’a gelişinde Milas halılarını tanıdığını, halı dokuyan köyleri gidip gezdiğini anlattı. El dokuması halıların, giderek yaygınlaşan sanayi halıları nedeniyle pazarını kaybettiğini ve artık birçok köyde dokunmaz hale geldiğini savunan Gareth Bowen, halı dokumayı ve pazarlamayı turizm faaliyeti içine çekerek değerlendirmek istediğini ifade etti. Bu konuda bir proje geliştirdiğini belirten Gareth Bowen projesini MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e anlattı. Projenin başlangıçta gerekli altyapının oluşturulması için bir miktar maddi desteğe ihtiyaç duyacağını ancak en çok üç yıl içinde kendi giderlerini karşılar hale gelebileceğini belirten Gareth Bowen bu konuda MİTSO Başkanı Reşit Özer’den destek istedi.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas yöresinde dokunan halıların yüzyıllardır birçok ülkeye ihraç edildiğini, ancak son yıllarda dünya pazarlarında ve iç pazarda talep düşüşü olduğunu belirtti. Bu nedenle birçok halı tezgahının boş kaldığını anlatan Reşit Özer, MİTSO olarak Milas halılarına sahip çıkmak istediklerini belirtti. Daha önce Sümerbank tarafından Milas halılarının coğrafi işaret olarak tescillenmiş olduğunu, bu tescili Milas’a kazandırmak için girişimlerini sürdürdüklerini ifade eden Reşit Özer şöyle konuştu:

 

“Milas halıcılığının canlandırılmasını, eski günlerine dönmesini biz de çok istiyoruz. Yapağı, iplik, renk, desen ve dokuma kalitesiyle dünyaya adını duyuran Milas halılarının yeniden köylerimizde yaygın şekilde dokunmasını arzu ediyoruz. Bunun için Sayın Gareth Bowen’in önerisini ilgiyle karşıladık. Mayıs – Haziran aylarında yeniden Türkiye’ye geldiğinde, projesini, yönetim kurulu üyelerimize ve diğer yerel yöneticilere sunmasını istiyoruz. Projesi, bize ilginç geldi ve halıcılığımızın yeniden canlandırılması amacıyla kendisine yardımcı olmak isteriz”

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer daha sonra İngiliz turizmci Gareth Bowen’e Milas zeytinyağı ve zeytinyağı sabunu armağan etti. DSCF4828