DOLAR
32,9998
EURO
35,9714
ALTIN
2.567,91
BIST
11.064,85


İŞYERLERİNDE TÜTÜN VE İÇKİ REKLAMI YASAĞI

İŞYERLERİNDE TÜTÜN VE İÇKİ REKLAMI YASAĞI
22.05.2014 16:46
0
A+
A-

T.C. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Sektörel Rekabet ve Tüketici Hakları Daire Başkanlığı, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik’te yapılan değişiklikler gereği reklam ve tanıtımda uygulanacak geçiş süreleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

 

Yapılan açıklamaya göre;

 

Yönetmeliğin Geçici 8. maddesi çerçevesinde,

 

1 – İşyerlerinde alkollü içkilerin her türlü reklam ve tanıtımını içeren taşınabilir veya sabit totem, branda, şemsiye, gölgelik ve tentelerin,

 

İşyerlerinin içinde bulunan reklam ve tanıtım amaçlı her türlü materyalin,

 

18 / 03 / 2014 tarihinden itibaren kullanılması yasaktır.

 

2 – Alkollü içkiler sektöründe faaliyet gösteren firmaların kullandıkları araçlarda, bu ürünlere ilişkin markaların tanınmasını sağlayacak bir uygulamaya gidilmesi, söz konusu araçlar üzerinde, alkollü içki markaları ile alkollü içki markalarının logo, amblem ve işaretlerinin kullanılması, ticaret unvanlarıyla firma bilgilerine, bu araçların yan yüzeylerinde ve bir yan yüzey alanının yüzde onunu aşacak onarda yer verilmesi ve araçlar üzerinde yer verilen ticaret unvanlarında herhangi bir markayı öne çıkaracak şekilde farklılaştırma yapılması 18 / 03 / 2014 tarihinden itibaren yasaktır.

 

Buna ilaveten;

 

3 – Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımını içeren her türlü tabelanın, 11 / 06 / 2014 tarihinden itibaren işyerlerinin içinde veya dışında bulundurulması yasaktır.

 

4 – Alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında, satışında ve açık sunumunda

11 / 06 / 2014 tarihinden itibaren on sekiz yaşını doldurmamış kişilerin çalıştırılması yasaktır.

 

5 – İşyerlerinde alkollü içki reklamı içeren raf ve stantların 18 / 09 / 2014 tarihinden itibaren kullanılması yasaktır.

 

6 – Perakende alkollü içki satışı yapılan işyerlerinde alkollü içkilerin konulduğu ve üzerinde alkollü içkilerin marka, amblem ve logosu bulunan mevcut soğutucuların, işyerlerinin kapalı bölümlerinde bulunması kaydıyla 10 / 06 / 2016 tarihine kadar kullanılması mümkündür. Bu nitelikteki soğutucuların 11 / 06 / 2016 tarihinden itibaren kullanılması yasaktır.

 

4250 sayılı Kanunun ve Yönetmeliğin anılan hükümleri çerçevesinde, perakende ya da açık alkollü içki satışı yapılan işletmelerde reklam ve tanıtım uygulamalarına ilişkin sürelere riayet edilmesi ve söz konusu uygulamaların ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmekte olup mevzuata aykırı uygulamalar yapılması halinde sorumlular hakkında 4250 sayılı Kanunda hüküm altına alınan idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Üyelerimizin bilgisine sunarız.

 

MİTSO

 

Genel Sekreterliği