DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


KAİROS da MİTSO’dan coğrafi işaret aldı… İSTANBUL’DAN MİLAS’A GELDİLER, COĞRAFİ İŞARETLİ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORLAR

KAİROS da MİTSO’dan coğrafi işaret aldı…  İSTANBUL’DAN MİLAS’A GELDİLER, COĞRAFİ İŞARETLİ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORLAR
20.07.2017 16:42
0
A+
A-

İstanbul’dan Milas’a gelip zeytinyağı üretimine başlayan Zeynep ve Cem Çelikoğlu çifti ürettikleri zeytinyağlarına Milas Ticaret ve Sanayi Odası’ndan coğrafi işaret almayı başardılar. Milas’ın Şenköy Değirmenderesi mevkiindeki zeytinliklerindeki “memecik” türü zeytinlerden elde ettikleri yüksek kaliteli zeytinyağı ile ihracatı hedefleyen Zeynep ve Cem Çelikoğlu organik zeytinyağı üretiyor.

Milas ilçe sınırları içindeki “memecik” türü zeytinlerden erken hasat, bekletmeden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen yüksek kaliteli zeytinyağı için coğrafi işaret tescili yaptıran MİTSO, son iki aylık dönemde coğrafi işaret standartlarına uygun zeytinyağı ürettiğini belirten dört üretici firmaya coğrafi işaret etiketi kullanım hakkı verdi. Milaslı zeytinyağı üreticilerinden Ali Osman Menteşe’nin “Menteşe Som”, Serhat Aslan’ın “Divin” ve TARİŞ’in “TARİŞ Milas” markalı zeytinyağları ile coğrafi işaret almalarının ardından bu kez de Zeynep – Cem Çelikoğlu “Kairos” marka organik zeytinyağlarına MİTSO’dan coğrafi işaret almayı başardılar. Zeytin ve zeytinyağı üretimi yapmak için İstanbul’dan gelerek Milas’ın Şenköy mahallesine yerleşen Zeynep ve Cem Çelikoğlu kurdukları Kairos Zeytin Evi Tarım, Gıda, Turizm, Kozmetik Üretim ve Ticaret Ltd. Şirketi ile Değirmenderesi yöresinde zeytin ve zeytinyağı üretimine başladılar. Kısa sürede ürettikleri kaliteli, organik zeytinyağı ile İstanbul’da büyük ilgi gören firmanın yöneticileri, zeytinyağlarının kalitesini tescillemek amacıyla MİTSO’ya başvuruda bulunarak coğrafi işaret talebinde bulundular. Yapılan kimyasal ve duyusal analizler sonucunda zeytinyağlarının MİTSO’nun Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiş olan coğrafi işaret standartlarına uygun olduğu belirlendi. Bunun üzerine Zeynep ve Cem Çelikoğlu’na Kairos zeytinyağı için şişelerin üzerine yapıştırılmak üzere 1000 tane etiket verildi.

İstanbul’dan gelip Milas’ta zeytin ve zeytinyağı üretimine başlayarak coğrafi işaret standartlarına uygun zeytinyağı üretmeyi başardıklarını belirten Zeynep Çelikoğlu “Bu bizim için güzel bir başarı ödülü oldu. Ürettiğimiz zeytinyağının kalitesini coğrafi işaretle de tescillendirmiş olduk. Şimdi daha çok heveslendik. Artık hedefimiz ihracata yönelmek” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, coğrafi işaret etiketi almayı başaran Zeynep ve Cem Çelikoğlu çiftini kutlayarak “Siz İstanbul’dan gelerek bir zeytincilik memleketi olan Milas’ta çok kısa sürede çok kaliteli zeytinyağı elde etmeyi başardınız. Üstelik zeytinyağınızın coğrafi işaret standartlarına da uygun olduğu belgelenmiş oldu. Sizi kutlarım. Dilerim kısa sürede ihracatta da başarılı olursunuz. Biz de zeytin ve zeytinyağı üreticilerimizi gerek kaliteli ürün üretmede olsun, gerek markalaşmada olsun, gerekse ihracata yönelmede olsun her zaman destekleyeceğiz” dedi.