DOLAR
32,4022
EURO
34,5514
ALTIN
2.454,89
BIST
9.716,66


Milas’ın yeni Kaymakamı MİTSO’da

Milas’ın yeni Kaymakamı MİTSO’da
13.01.2017 14:28
0
A+
A-

“MİLAS’TA HER ALANDA, HER SEKTÖRDE MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR”

*Göreve başlamasının ardından yapılan kutlama ziyaretlerine karşılık ziyaretlere başlayan Milas Kaymakamı Eren Arslan MİTSO’yu da ziyaret etti.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tarafından karşılanan Kaymakam Eren Arslan, Milas hakkındaki ilk izlenimlerini “Milas’ta her alanda, her sektörde müthiş bir potansiyel var” diye özetledi.

Bir süre önce Milas Kaymakamlığına atanan Eren Arslan, MİTSO’yu ziyareti sırasında ilçeyle ilgili ilk izlenimlerini “Milas’ta her alanda, her sektörde müthiş bir potansiyel var” diye özetlerken sadece eğitim düzeyinin istenen seviyenin altında kaldığına dikkat çekti. Kaymakam Arslan “Bunu da elbirliğiyle, kurumların vereceği destekle kısa sürede aşacağımıza inanıyorum” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulunu ziyaret eden Kaymakam Eren Arslan, Milas’ı umduğundan çok daha iyi bir durumda bulunduğunu söyledi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir süre sohbet eden Kaymakam Arslan, Milas ile ilgili ilk izlenimlerini anlattı. Milas’a gelmeden önce Milas halılarını çok duyduğunu ifade eden Kaymakam Arslan “Milas’ta her alanda, her sektörde müthiş bir potansiyel var” diye konuştu. Milas’a geldiğinde sadece eğitimin seviyesi konusunda beklediğini bulamadığını belirten Kaymakam Arslan “Her şeye sahip bir ilçede eğitimin çok daha iyi durumda olması gerekirdi. Akademik seviyemiz beklediğimin altında. Başarı oranı ne yazık ki, düşük. Her halde bulun da bir nedeni vardır. Bunu araştırıp bulmak da bizim görevimiz. Burada daha çok çalışarak, kurumlarımızın da vereceği destekle, herkesin elini taşın altına koymasıyla eğitimin seviyesini de kısa sürede yükselteceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın MİTSO’yu ziyaretinden çok memnun kaldıklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, oda çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce MİTSO’nun büyük marketlerle zincir mağazaların toplam raf alanının yüzde 1’inin yerli, markalı ürünlere tahsisi ile ilgili yasanın çıkmasını başardığını, bunun yerli üreticinin korunması için çok büyük bir önemi olduğunu anlattı. MİTSO’nun yine kısa süre önce Milas zeytinyağının Coğrafi İşaret tescilini de aldığını hatırlatan Reşit Özer, “Şimdi sırada Milas halıları var. 1996 yılında Sümer Holding tarafından Coğrafi İşaret tescili yaptırılan Milas el halılarının tescil haklarını devralmak istiyoruz. Sümer Holding tasfiye sürecinde olduğu için zaten Coğrafi İşaretin gereğini yerine getiremiyor. Kendileriyle konuştuk, bize devretmeye çok olumlu yaklaşıyorlar. 23 Aralık’ta yeni Sınai Mülkiyet Kanunu, TBMM Genel Kurulundan geçti. Uzun bir süredir Sümer Holding de, biz de bu yasanın çıkmasını bekliyorduk. Yasanın devir işlemlerini kolaylaştıracak şekilde çıkması için TOBB ile, Muğla Milletvekillerimizle pek çok görüşmeler yapmıştık. Sonuçta yasa istediğimiz şekilde çıktı. Kısa sürede Milas halılarının da Coğrafi İşaret tescili odamızda olacak. Ondan sonra Milas halıcılığını geliştirmek için bizlere çok büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer daha sonra ziyaretin anısına Kaymakam Eren Arslan’a, MİTSO tarafından özel olarak yaptırılan ve üstünde Uzunyuva Hekatomnos Lahdi’nin bir yüzünün görüntüsü olan bir porselen tabak armağan etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont da Milas’taki kültür balıkçılığının durumu hakkında Kaymakam Eren Arslan’a açıklamalar Yaptı. Sami Kont, kendi firmasıyla üç yıldır balık ihracatı yaptıklarını ve üç yılda ihracat sıralamasında 7. sıraya yükselmeyi başardıklarını ve geçen yıl 30 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti.