DOLAR
32,4903
EURO
34,8893
ALTIN
2.407,96
BIST
10.391,89


MİTSO – BAFA DOĞAL YAŞAM KOOPERATİFİ İŞBİRLİĞİNDE… YENİ NESİL ZEYTİNYAĞI, YENİ NESİL KOOPERATİF!

MİTSO – BAFA DOĞAL YAŞAM KOOPERATİFİ İŞBİRLİĞİNDE… YENİ NESİL ZEYTİNYAĞI, YENİ NESİL KOOPERATİF!
16.11.2020 17:18
0
A+
A-

MİTSO ile Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi; Milas zeytinyağının üretim altyapısını güçlendirmek, Türkiye’nin dünyadaki organik zeytinyağı üretimindeki payını artırmak amacıyla GEKA’dan hibe desteği sağlamak için proje işbirliği yapacaklar.

            MİTSO ile kooperatif arasında GEKA projesi hazırlanması için proje işbirliği toplantısı yapıldı. Toplantıya MİTSO adına MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Tiryakioğlu, Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu katıldı. Kooperatif adına ise Kooperatif Başkanı Nadi Güler ile Kooperatif yöneticileri Feridun Kaykı ve Mehmet Al katıldılar. Toplantıda MİTSO ile Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi arasında GEKA‘ya hibe desteği projesi hazırlanması amacıyla bir protokol imzalandı.

            Protokole göre; Milas’ın coğrafi işaretli ürünü olan ve yöredeki memecik türü zeytinlerden elde edilen Milas Zeytinyağının üretim altyapısının güçlendirilmesi, üretimindeki katma değerin arttırılması, Türkiye’nin dünyadaki organik zeytinyağı üretimindeki payının arttırılması amacıyla T. C. Güney Ege Kalkınma Ajansından (GEKA) hibe desteği almak için proje işbirliği yapılacak. Proje kapsamında kontinü sistem yağ ekstraksiyon hattı, zeytinyağı stok tankı, azot sistemi ve şişe dolum makinesi satın alınması bulunuyor. Proje ile Milas’ın organik zeytinyağı üretim alanı ilan edilmiş olan Bafa Gölü kıyısındaki Kapıkırı bölgesindeki yüksek polifenol değerlerine sahip organik Milas zeytinyağının üretilmesi ve pazarlanması hedefleniyor.

            Protokole, MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Tiryakioğlu tarafından imzalandı. Kooperatif adına ise protokolü Nadi Güler imza attı.

            Projenin GEKA tarafından kabul edilmesi durumunda MİTSO, coğrafi işaretli zeytinyağı üretimi için destek verecek ayrıca fuar katılımları ve yurtdışı pazara açılma konusunda da kooperatife destek sağlayacak.

            Protokolün imza töreninde konuşan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ta yaygın olan memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Milas zeytinyağına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili yaptırdıklarını, yakında da Avrupa Birliğinden coğrafi işaret alınacağını belirterek “Amacımız, Milas’ta, Milas zeytinyağının coğrafi işaret standartları kapsamında üretilmesini sağlamak. Bu konuda kooperatif ile bir GEKA projesi işbirliği yapıyoruz. Ne kadar çok zeytinyağını coğrafi işaret kalitesinde üretilmesini sağlarsak üreticimiz de o oranda kazançlı çıkacaktır. Zeytinyağını pazara daha kolay sürebilecek, daha iyi gelir elde edebilecektir. GEKA’nın projemizi onaylamasını umuyoruz” diye konuştu.

            Kooperatif Başkanı Nadi Güler de GEKA projesinde MİTSO ile yaptıkları işbirliğinin yöredeki organik zeytinyağı üretimine katkı sağlayacağını belirterek “GEKA projemizi onaylarsa Milas yöresinde organik ve coğrafi işaretli zeytinyağı üretimi artacaktır. Bu işi kooperatif olarak başarabilirsek diğer üretici kooperatiflerine de örnek oluşturabiliriz. Bu şekilde, yeni nesil bir kooperatifçilik anlayışını ve uygulamasını yaygınlaştırabiliriz” dedi.