DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19


MİTSO Meclis Başkanı M. Yüksel ile Yönetim Kurulu Başkanı R. Özer de katıldı. TOBB’DEN GENEL KURUL DELEGELERİNE ŞEREF BELGESİ

MİTSO Meclis Başkanı M. Yüksel ile Yönetim Kurulu Başkanı R. Özer de katıldı. TOBB’DEN GENEL KURUL DELEGELERİNE ŞEREF BELGESİ
16.07.2014 14:07
0
A+
A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde 10 yıl ve 20 yıl süreyle görev yapan Genel Kurul delegelerine, Ankara’da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı törenle şeref belgeleri ve plaketleri verildi. Ödül törenin ardından TOBB’ye bağlı 365 oda ve borsanın meclis ve yönetim kurulu başkanlarına iftar yemeği verildi. Ödül töreni ve iftar yemeğine MİTSO adına Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ile Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer katıldılar.

 

TOBB’nin 10 ve 20 yıl görev yapan Genel Kurul delegelerine şeref belgesi ve plaket verilmesi töreninin davetlileriyle ayrı ayrı ilgilenen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, törenin açılışında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Yazıcı’ya Türk iş dünyasına yaptıkları katkılar için teşekkür etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

 

“TOBB camiası olarak; ailede birlik-beraberliğe, kadirşinaslığa, vefaya büyük önem verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu kapsamda, delege olarak belirli bir dönemi tamamlayan kardeşlerimize Hizmet Şeref Belgeleri’ni takdim ederiz. Camiamızın geleneği olarak bu töreni her yıl Mayıs ayındaki genel kurulumuzdan bir gün önce yapıyoruz. Ancak Soma’da meydana gelen maden faciasından dolayı, bu yıl 22 Mayıs tarihinde yaptığımız 70. Genel Kurulumuzda, bu töreni yapmadık. Törenimizi erteleyip, Soma için yardım kampanyası başlattık. Yardım kampanyamıza büyük destek oldu. Bu kapsamda toplanan 16 milyon 800 bin lirayı aşan bağışı, Sayın Başbakanımızın huzurunda ilgili kamu kurumuna ilettik. Bu vesileyle; Maden şehitlerimizin geride bıraktığı emanetlerine sahip çıkan ve bağışta bulunan Oda-Borsalarımıza, iş dünyamıza ve vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum”.

 

Rifat Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin son 30 yılda büyük bir gelişme gösterdiğini, bir tarım ülkesi iken İtalya ile Çin’in arasındaki en büyük sanayi devi haline geldiğini, 30 yıl önce sadece 5 tarım ürünü satabilirken, bugün 200’den fazla ülkeye, 20 bin çeşit mal satar hale gelindiğini anlattı. Hisarcıklıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Yılda 152 milyar dolar ihracat yapıyoruz, bunun yüzde 92’si de sanayi malı. Birçok sektörde küresel başarı hikâyeleri yazdık. Tarım hasılasında dünyanın 7’nci büyük ülkesi olduk. Yılda 36 milyon turist ağırlayarak, Turizmde dünyada en fazla turist çeken 6ncı destinasyon haline geldik. Müteahhitlikte ve karayolu taşımacılığında dünyanın 2’nci büyük gücü olduk. İşte bütün bunları, özel sektör eliyle yaptık. Yani, bu salonda gördüğünüz insanların temsil ettiği kitle yaptı. Çünkü bu salondakiler, 81 il 160 ilçede Türk özel sektörünü temsil ediyorlar.  Bu salondakiler, tüm Türkiye’de 1,5 milyon müteşebbisi temsil ediyorlar. İşte bu nedenle, bu salonu dolduran, Türk özel sektörünün temsilcisi olan Başkanlarımızı kutluyor, her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

Daha sonra Hizmet Şeref Belgesi alan iş dünyası temsilcilerine de ayrı ayrı teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Bu ülkede daha üretimin, ticaretin adı yokken onlar üretiyordu, ticaret yapıyordu. Bu ülkede tüccarın itibarı yokken, memur olmayana kız bile verilmediği yıllarda onlar bu işe baş koydular. Kazanırken kazandırmanın, insanlara iş ve aş sağlamanın mutluluğunu öğrettiler, herkese örnek oldular. Dürüst tüccarın ne olduğunu gösterdiler. Hem bu işin cefasını çektiler. Hem de, TOBB camiası içinde farklı kademelerde görev alarak Türk özel sektörünün yükünü üstlendiler. Özel sektörün önünü açmak için, –bu camiadaki herkes gibi-  para pul almadan çalıştılar. Bu gayretler sayesinde Türkiye’de girişimci sayısı arttı. İş adamlarımızın, iş kadınlarımızın sayısı arttıkça biz zenginleştik, ülkemiz zenginleşti. İşte bu başarı hikâyesi böyle yazıldı. Bu camianın kendisine hizmet edenleri, ülkesine hizmet edenleri asla unutmayacak. Bugün verilen plaketlerin bu emeğin ve vefanın buluşmasıdır” diye konuştu.

 

Konuşmasında, törene katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de teşekkür eden Hirascıklıoğlu daha sonra sözlerini şöyle bitirdi:

 

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, Türk özel sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Yönetim Kurulu toplantısına katılan ilk Cumhurbaşkanı oldunuz.Yurt dışı resmi ziyaretlerinize TOBB’u ve iş dünyamızı davet ettiniz. En üst düzey görüşmelerde Türk özel sektörünü öne çıkardınız. Biz de sizin bu desteğinizden güç aldık. Gittiğimiz her ülkeye daha fazla cesaret ve özgüvenle gittik.  Yaptığımız her işi daha iddialı yaptık. İşte bugün Türk özel sektörünün başarısı varsa, Türkiye bölgesinin en büyük ekonomik gücü haline geldiyse bunda sizin çok büyük emeğiniz var. Türkiye için büyük bir kazanım olan siyaset adamlığınızın, devlet adamlığınızın çok büyük rolü var. Ben bütün bu süreç boyunca her ortamda bizi öne çıkaran ve himaye eden yaklaşımınızdan dolayı, bizlere verdiğiniz büyük destek ve cesaretten dolayı; bu salonu dolduran müteşebbisler adına, camiam adına ve Türk özel sektörü adına size en içten minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Biz, dün olduğu gibi yarın da bu ülkeyi daha zengin, bu milleti daha müreffeh yapmak için koşacağız. Ve inşallah en kısa sürede, bu ülkeyi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız.  Çünkü biz şuna inanıyoruz: Allah hiçbir emeği zayi etmez”.

 

TOBB’nin 10 ve 20 yıl hizmet etmiş Genel Kurul delegelerini ödüllendirmek amacıyla düzenlenen tören ve sonrasındaki iftar yemeğine MİTSO adına katılan Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katılması nedeniyle törenin ayrı bir anlam ve önem kazandığını belirterek böylesine bir törende MİTSO’yu ve Milas’ı temsil etmekten mutluluk duyduklarını söylediler.

_TOB9129     1 2 4 5