DOLAR
32,5104
EURO
34,5920
ALTIN
2.492,59
BIST
9.548,09


MİTSO, MİLAS BODRUM HAVALİMANINA KARGO GÜMRÜĞÜ AÇILMASI İÇİN DHMİ’DE

MİTSO,  MİLAS BODRUM HAVALİMANINA KARGO GÜMRÜĞÜ AÇILMASI İÇİN DHMİ’DE
27.10.2017 17:28
0
A+
A-

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, başta balık olmak üzere Milas ürünlerinin tazeliğini yitirmeden en kısa sürede ihraç edilebilmesi için Milas Bodrum Havalimanına daha önce açılması için başvuruda bulunduğu kargo gümrüğünün bir an önce faaliyete geçmesi için DHMİ Başmüdürü Kemal Daştan’ı ziyaret etti.

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Mehmet Yiğit ve Yönetim Kurulu Üyesi Soner Çamlıbelen, bir süre önce MİTSO’nun gündeme getirdiği Milas Bodrum Havalimanına, başta balık olmak üzere Milas ürünlerinin ihracatı için bir kargo gümrüğü açılması için son gelişmeleri takip etmek üzere Milas Bodrum Havalimanı DHMİ Başmüdürü Kemal Daştan’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında MİTSO’nun yöremizden başta balık olmak üzer yöre ürünlerinin ihracatını sağlamak üzere 2013 yılında başvuruda bulunduğunu anlatan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Başvurumuza, TOBB aracılığıyla T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü’nden gelen cevapta, Milas Bodrum Havalimanı Gümrük Müdürlüğünün A sınıfı bir gümrük müdürlüğü olduğu, buradan ihracatın yapılabileceği, ancak bunun için bugüne kadar aktif olarak kargo amaçlı kullanılmayan kargo binasının tadilatının gerektiği, bunu da işletici veya kiracı firmanın yapabileceği ve ihracat – ithalat işlerinin buradan yapılabileceği bildirilmişti” dedi. Reşit Özer, daha sonra Milas Bodrum Havalimanı Gümrük Müdürlüğünden yapılacak balık ihracatları için sınır kontrol müdürlüğü kuruluncaya kadar kontrollerin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılabileceğini belirten bir kararın daha yayınlandığını anlatarak “Milas bölgesinde Türkiye’nin levrek ve çipura balığı üretiminin yüzde 68’i yapılıyor. Bunun da yaklaşık yüzde 70’i aralarında AB ülkelerinin de olduğu 60 dolayında ülkeye ihraç ediliyor. Bizim kayıtlarımıza göre 2016 yılında Milas’tan 38 bin 501 ton balık ihraç edildi. Biz istiyoruz ki, bu balıklar Milas Bodrum Havalimanından uçak yoluyla ihraç edilsin ve üretici firmalarımız taze balık ihracatı ile daha çok gelir elde etsin” diye konuştu ve bugüne kadar kargo gümrüğü konusunda MİTSO tarafından yapılan yazışmaları içeren bir dosyayı DHMİ Başmüdürü Kemal Daştan’a sundu.

Milas Bodrum Havalimanı DHMİ Başmüdürü Kemal Daştan da MİTSO yöneticilerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyet duyduğunu ifade ederek dosyayı inceleyeceğini ve gerekli makamlarla da görüşerek son durumu MİTSO yetkililerine ileteceğini söyledi.