DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


MİTSO Milaslı markalı zeytinyağı üreticilerini MUĞLA ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASINA KATILMAYA DAVET EDİYOR

MİTSO Milaslı markalı zeytinyağı üreticilerini MUĞLA ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASINA KATILMAYA DAVET EDİYOR
22.12.2020 12:47
0
A+
A-

            Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Zeytinin zeytinyağına kayıpsız ve kaliteli yolculuğu” Projesi kapsamında ilkini geçen yıl düzenlediği “Zeytinyağı Kalite Yarışması“nın ikincisini düzenliyor. Zeytinyağı Kalite Yarışmasına katılmak için son başvuru tarihi 30 Aralık 2020 tarihi olarak açıklandı .

            İlki geçen yıl yapılan ve Muğla il genelinden 86 zeytinyağı markasının katıldığı yarışmaya Milas’tan markalı üretim yapan 32 zeytinyağı üreticisi katılmış, bunlardan 14’ü altın, 4’ü gümüş ve 3’ü bronz madalya kazanmıştı.

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Zeytinyağı Kalite Yarışmasına Milaslı zeytinyağı üreticilerinin de katılması çağrısında bulundu. Reşit Özer, “AB’den coğrafi işaret alma sürecinde olan Milas zeytinyağının markalı üretimini yapan üreticilerimizin, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Zeytinyağı Kalite Yarışmasına katılmaya davet ediyorum. Geçen yıl 86 markanın yarıştığı Muğla’da 32 markamız ödül kazanmıştı. Bu yıl, Milas olarak, geçen yılki başarımızı daha da geliştireceğimizi umuyorum. Milas’taki markalı zeytinyağı üreticilerimiz, bu yarışmada Milas zeytinyağına yeni kalite ödülleri kazandıracaktır. Ayrıca Muğla’da zeytinyağı üretiminde kalitenin arttırılması için bu yarışmayı düzenleyen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne ve Kurum Müdürü Sayın Barış Saylaka‘a da teşekkür ediyorum” diye konuştu. Reşit Özer, yarışmaya katılmak için son başvuru tarihinin de 30 Aralık 2020 olduğunu hatırlattı.

            Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen Zeytinyağı Kalite Yarışması’na katılma koşulları şöyle:

 MUĞLA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ

ZEYTİNİN ZEYTİNYAĞINA KAYIPSIZ VE KALİTELİ YOLCULUĞU PROJESİ 2020 YILI ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 1. Katılımcılar; Tescilli marka sahibi ve ürünleri piyasada fiilen satılan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca verilmiş İşletme Kayıt Belgesine sahip veya söz konusu izne sahip bir işletmede fason üretim yaptıran ya da ihraç eden (butik ya da büyük ölçekli) üretici, yağhaneci, tüccar, sanayici, firma veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde çiftçi kayıt sistemine girmiş ve en az 3 dekar zeytin alanına sahip üretici ya da kişilerden olmakla birlikte belgeleri numune ile birlikte gönderilecektir.
 2. Ülkemizde yetişen bütün zeytin çeşitleri ile kalite yarışmasına katılabilinir. Katılımcı başvuru esnasında organik ürün kategorisinde değerlendirilmek üzere başvurmuş ve beraberinde organik sertifikasını ibraz etmiş ise ürün organik kategorisinde değerlendirilir.
 3. Her katılımcı bir numune ile yarışmaya katılabilirler.
 4. Katılımcılar; yarışma jürisinde, yarışma düzenleme kurulunda ve yarışma tadım panelinde görev alamazlar. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde çalışan personel ve 1. derece yakınları yarışmaya katılamazlar.
 5. Katılımcılar katılım formlarında numune gönderdikleri üründen ellerinde ne kadar olduğunu bildirirler. Katılım için asgari miktar aranmaz, ancak gerekli görmesi durumunda Yarışma Kurulu veya görevlendireceği bir yetkili beyanı yerinde tetkik eder. Fiziki miktar ve beyan arasındaki tutarsızlıklarla ilgili takdir hakkı, kontrolü yapacak Yarışma Kurulu üyesine veya kurul adına yetkilendirilmiş kişiye aittir. Tutarsızlık tespiti durumunda yarışma kurulu, katılımcının ilgili katılım formunu iptal edebilir.
 6. Yarışmaya katılım için, son başvuru tarihi 30 Aralık 2020’dur.
 7. Başvurular; Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Muslihittin Mah. Hasat Sk. No: Menteşe/MUĞLA adresine yapılacaktır. Kargo ile gönderimlerde ilgili kargo ücreti katılımcıya aittir. Başvurular gizli tutulacak, yarışma öncesi ve sonrasında katılımcı listesi yayınlanmayacaktır.
 8. Yarışma öncesinde eksik başvuru formu gönderilen veya gönderilmeyen numuneler yarışmaya alınmayacaktır.
 9. Katılımcılar yarışma numunelerini (2 şahit, 2 numune analizler için) 4 adet en az 250ml lik, kullanılmamış, temiz, amber renkli veya şeffaf ise ışık almayacak şekilde kaplanmış şişede “etiketsiz” olarak teslim etmelidir. Yarışma katılım formuyla birlikte, zeytin meyvesinin çeşidi, çeşit karışım oranı, organik kategoride değerlendirilmek isteniyor ise organik sertifikasını ibraz edeceklerdir. Katılımcılar dilerlerse yarışmaya gönderdikleri ürünleri için bir şahit numune ellerinde muhafaza edebilirler.
 10. Numune kabulü 30 Aralık 2020 Cuma saat 16.00 ’a kadar yapılacak olup bu tarihten sonra gelen numuneler kabul edilmeyecektir.
 11. Duyusal analizde başarılı olan numuneler kimyasal analize alınacaktır. Duyusal Analizler Muğla Duyusal Analiz Laboratuvarında, Kimyasal Analizler: Kimyasal analizler temel kalite analizleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Merkezince yapılacaktır
 12. Duyusal analizler Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü panelistleri ve Zeytindostu Derneğinin panelistleri tarafından gerçekleştirilecektir.
 13. Analiz sonuçları panel başkanı tarafından Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kalite Yarışması düzenleme kuruluna kapalı zarf içinde iletilecektir.
 14. Yarışma Kurulu Yarışma sonuçlarının duyurulmasının ardından katılımcı talebi olması halinde; kimyasal analiz sonuçlarını her bir numune için analiz raporlama ücretinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Merkezine yatırılması karşılığında katılımcılara gönderebilecektir.
 15. Kimyasal ve duyusal analiz sonuçlarının yarışma kuruluna ulaşmasına müteakiben bir İl Müdür Yardımcısı, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü temsilcisi, Zeytindostu Derneğinden bir yetkili ve Yarışma Kurulu’ndan en az iki kişinin hazır olduğu bir oturumda İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda mühürlü zarf açılacaktır.
 16. Kodlanmış olan numunelerin raporlarıyla mühürlü zarftaki kod sahipleri eşleştirilerek yarışma sonuçları bir zabıtla tutanak haline getirilecektir.
 17. Duyusal ve kimyasal analizde 85 – 100 puan alan zeytinyağlarına altın madalya beratı, 70 – 84 puan alan zeytinyağlarına gümüş madalya beratı, 55 – 69 puan alan zeytinyağlarına bronz madalya beratı verilecektir.
 18. Duyusal analiz sonucu en yüksek puanı almış olan altın madalyalı katılımcıya jüri özel ödülü ile madalyalandırılacaktır.