DOLAR
33,0104
EURO
36,0243
ALTIN
2.579,53
BIST
11.064,85


MİTSO, SAKARKAYA’NIN KIRMIZI BALINI TANITACAK

MİTSO, SAKARKAYA’NIN KIRMIZI BALINI TANITACAK
03.02.2020 09:12
0
A+
A-

*Türkiye’nin çam balı üretiminin yaklaşık üçte birinin yapıldığı Milas’ta, Sakarkaya yöresinde fıstık çamlarından elde edilen “kırmızı bal”ın tanıtımını MİTSO yapacak.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “kırmızı bal” elde edilen Sakarkaya ve Günlük Mahalleleri muhtarlarından Milas – Bodrum karayolu kenarına modern bal satış yeri yapmalarını istedi.

            Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye’nin çam balı üretiminin yaklaşık üçte birinin yapıldığı Milas’ta, Sakarkaya ve Günlük mahallelerinde özellikle fıstık çamlarından elde edilen ve yörede “kırmazı bal” diye tanınan balı tanıtacak. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer‘i ziyaret eden Milas’ın Sakarkaya ve Günlük mahallelerinin muhtarları, yörelerinde elde edilen kırmızı balın tanıtımı için destek istediler.

            Milas’ın bal üreticisi mahallelerinden Sakarkaya Mahallesi Muhtarı Hakkı Arıcı ve Günlük Mahallesi Muhtarı Mehmet Şimşek; MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’i ziyaret ederek yörelerindeki fıstık çamı ağaçlarından elde edilen ve renginin koyuluğu nedeniyle “kırmızı bal” olarak tanınan çam balının tanıtımı için destek talep ettiler. Sakarkaya Mahallesi Muhtarı Hakkı Arıcı, mahallelerinde atalarından gelen bir gelenek olarak çam balı üretimi yaptıklarını anlatarak “Bizim yöremizde fıstık çamları yaygın. Arılar, bu çamlardan bal topluyorlar. Balımızın rengi bu nedenle koyu oluyor ve kırmızıya çalıyor. Balımızı tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.

            Günlük Mahallesi Muhtarı Mehmet Şimşek de mahallelerinin Sakarkaya ile komşu olduğunu belirterek “Balımız kırmızı çam balı olarak biliniyor. Son zamanlarda balımıza olan talep de artıyor. Fakat bu talep fiyatlara yansımıyor. Üreticimiz çok ucuza balını elden çıkarmak zorunda kalıyor. Eğer MİTSO bizi destekler ve kırmızı çam balımızın tanıtımını yapabilirsek balımızı değerlendirebiliriz” dedi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Milas’ın halısından zeytinine, zeytinyağından böreğine tüm ürünlerine sahip çıkmak ve tanıtarak pazar değerini arttırmak istediklerini belirterek “Bizim için bal da çok önemli bir Milas ürünü. Öyle ki, Türkiye’nin çam balı üretiminin yaklaşık üçte birini Milaslı arıcılarımız üretiyor. Fakat ürünlerini yeterince değerlendiremiyorlar. Neredeyse kilosunu 12 / 13 liradan elden çıkarıyorlar. Oysa zincir marketlerde 1 kg bal, 30 / 60 TL arasında, hatta 70 TL’ye satılıyor. Biz üreticimizin kazanmasını istiyoruz. Bu konuda Milaslı arıcılarımıza destek olmak istiyoruz. Fakat bu konuda asıl iş size düşüyor. Siz de bu konuda bir gayret edin. Bodrum – Milas karayolu üzerine satış yerleri açın. Biz de tanıtımı için elimizden gelen desteği sağlayalım. Zaten gerek internet ortamında olsun, gerek İzmir’deki, İstanbul’daki, Ankara’daki Milaslılar ve Muğlalılar dernekleriyle ve üyeleriyle sürekli görüşüyor ve Milas ürünlerinin tanıtımını yapıyoruz. Katıldığımız fuarlarda balımızı tanıtıyoruz” diye konuştu.