DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58


MİTSO ÜYELERİNİ UYARIYOR: DİKKAT !… 1 OCAK 2014’TEN GEÇERLİ BAZI BELGELERDE ZORUNLU DEĞİŞİKLİKLER OLACAK…

MİTSO ÜYELERİNİ UYARIYOR: DİKKAT !… 1 OCAK 2014’TEN GEÇERLİ BAZI BELGELERDE ZORUNLU DEĞİŞİKLİKLER OLACAK…
24.12.2013 14:34
0
A+
A-

*MİTSO, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Türk Ticaret Kanunu gereğince bazı belgelerde önemli değişiklikler olacağı konusunda üyelerini uyardı.

 

*MİTSO’nun yaptığı uyarıda; 1 Ocak 2014 tarihinden başlayarak ticari defterlere yapılan kayıtların dayanağı olan belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmenin merkezi ile internet sitesi oluşturma yükümlülüğü varsa tescil edilen internet sitesi adresinin gösterilmesi ve belirtilen bilgilerin internet sitesinden yayınlanması gerekiyor.

 

 

            6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu gereğince 1 Ocak 2014 tarihinden başlayarak bir takım yenilikler getiriliyor. Milas Ticaret ve Sanayi Odası, getirilen yeniliklerle ilgili bir açıklama yayınlayarak üyelerini uyardı. 1 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere getirilen yenilikler arasında internet sitesi oluşturma yükümlülüğü bulunan işletmelerin, belgeler üzerinde, tescil edilen internet sitesi adreslerinin gösterilmesi, anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin ad ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye tutarlarının, limitet şirketlerde müdürlerin ad ve soyadlarıyla taahhüt edilen ve ödenen sermaye tutarlarının da yayınlanması gerekiyor.

 

MİTSO tarafından ilgili üyeleri uyarmak amacıyla yapılan açıklama şöyle:

 

Bildiğiniz üzere, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle bazı belgelerde önemli değişiklikler olacaktır. 

6102 sayılı kanunun “Tacir” tanımlamasında, ilgili kanunun birinci kitap, birinci kısım, B bendinde “Tacir” açıkça tanımlanmış olup gerçek ve tüzel kişiler ile donatma kişileri bu tacir sıfatının içerisinde yer almışlardır. Bu tacir sıfatına sahip kişilerin Türk Ticaret Kanunu’nun 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan 39. maddesinin ikinci fıkrasının iki, üç ve dördüncü cümlelerinde yer alan düzenlemeye göre;

• Ticari defterlere yapılan kayıtların dayanağı belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmenin merkezi ile internet sitesi oluşturma yükümlülüğü varsa tescil edilen internet sitesi adresinin gösterilmesi,

• Sayılan bilgilerin internet sitesinde yayınlanması,

• İnternet sitesinde ayrıca, anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin ad-soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye tutarlarının, limitet şirketlerde müdürlerin ad-soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye tutarlarının yayımlanması, gerekmektedir. Ayrıca, ticaret sicil müdürlüklerince kendilerine MERSİS numarası verilen tacirler, ticaret sicili numarası yerine bu numarayı, verilmeyenler de ticaret sicili numaralarını ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde gösterilmesi gerekmektedir. Bu belgeler; tacirler tarafından düzenlenen faturaların, perakende satış vesikalarının (perakende satış fişleri, makineli kasaların kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletleri), gider pusulalarının, müstahsil makbuzlarının, ücret bordroları, banka dekontları, tahsilat veya tediye makbuzlarının da bu kapsamda ele alınabileceği idare tarafından belirtilmiştir.

Bu yapılan açıklamalar ve kanun hükmü göz önüne alındığında işyerlerinin 1 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında kullanacakları belgeleri bastırırken bu belgelerde, ticaret unvanının, MERSİS numarasının (MERSİS numarası verilmeyenler ticaret sicili numarasının) ve ticari işletmenin merkezinin (bağımsız denetime tabi tacirler bu bilgilere ek olarak internet sitesi adresi) gösterilmesine dikkat etmeleri, 1 Ocak 2014 tarihi öncesinde bastırılan belgelerin bu tarih sonrasında da kullanılması halinde, bu belgelerde de anılan bilgilerin gösterilmesini (bilgileri içerecek şekilde hazırlanan kaşelerin bu belgelere vurulması) sağlamaları, yazar kasalardan alınan perakende satış fişlerinde madde kapsamındaki bilgilere yer verilmesini teminen gerekli program değişikliklerini yaptırmaları veya program değişikliğine gidilinceye kadar bilgileri içerecek kaşeyi fişlerin önüne veya arkasına vurmaları gerekmektedir. Ayrıca ilgili maddeye uyulmaması halinde 2014 yılı için 2.240 TL idari para cezası uygulanacağını da hatırlatmakta yarar bulunmaktadır.. (Kaynak: www.MuhasebeTR.com)

Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dileriz.”.