DOLAR
32,5496
EURO
34,9189
ALTIN
2.424,57
BIST
9.722,09


MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer TGRT Haber’de… “DÖKME ZEYTİNYAĞI İHRACATINA GETİRİLEN YASAK ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDECEK”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer TGRT Haber’de… “DÖKME ZEYTİNYAĞI İHRACATINA GETİRİLEN YASAK ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDECEK”
15.04.2021 12:07
0
A+
A-

TGRT Haber‘de “Gündem Ekonomi” haber kuşağına konuk olan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer programın sunucusu Yaprak Hırka Yıldız‘ın sorularını yanıtladı. Dökme zeytinyağı ihracatının 31 Ekim 2021 tarihine kadar durdurulması hakkındaki soruyu yanıtlayan Özer, “Bu karar ayçiçek, aspir ve kanola yağlarının ithalatını teşvik edecek zeytinyağı üreticisini ise mağdur edecektir” dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Bakanı Reşit Özer, TGRT Haber’in “Gündem Ekonomi” haber kuşağında programın sunucusu Yaprak Hırka Yıldız‘ın dökme zeytinyağı ihracatının durdurulmasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Tarım ve Orman Bakanlığının talebi üzerine Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından dökme zeytinyağı ihracatının 31 Ekim 2021 tarihine kadar durdurulması; ayçiçeği, aspir ve konola yağının ithalatında ise 30 Haziran 2021 tarihine  kadar gümrük vergisi alınmayacak olmasını eleştiren Reşit Özer “Bu karar ayçiçek, aspir ve kanola yağlarının ithalatını teşvik edecektir. Buna karşılık dökme zeytinyağı ihracatının durdurulması zeytinyağı üreticisini mağdur edecektir. İhracatın durdurulması kararıyla birlikte zeytinyağı fiyatlarında düşüşler olmuştur. Fiyatlar düştüğü için zeytinyağı üreticisi masraflarını karşılayamaz hale gelmiştir. Böyle giderse üreticiler yeni sezonda üretim yapmayacak, ürün dalında kalacaktır” diye konuştu. Reşit Özer, dökme zeytinyağı ihracatının serbest bırakılması için TOBB‘a ve Ticaret Bakanlığına başvurduklarını da anlattı.

MİTSO MİLAS HALILARINA DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK

TGRT Haber’de “Gündem Ekonomi” haber kuşağında Yaprak Hırka Yıldız‘ın coğrafi işaretli Milas el halılarıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, yüzlerce yıllık bir gelenek olan Milas el halılarının dokunmasının unutulmaması için halı üreticilerine ücretsiz halı ipi desteği verdiklerini ve halıların satışında yardımcı olduklarını belirtti.

 

 

 

Yazı detayını buraya yazınız