DOLAR
32,5104
EURO
34,5920
ALTIN
2.492,59
BIST
9.548,09


MİTSO’DA KOBİGEL – KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI

MİTSO’DA KOBİGEL – KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI PROJE TEKLİF ÇAĞRISI
28.09.2017 10:44
0
A+
A-

*Üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ’lerin payının arttırılması amacıyla başlatılan destek programı teklif çağrısı MİTSO’da ilgili üyelere anlatıldı.

*KOSGEB’in KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı Proje Teklif Çağrısı kapsamında yapılacak proje desteğinden yararlanmak isteyen ilgili kişi ve kurumların başvurularını en geç 20 Ekim 2017, saat 23.59’a kadar yapmaları gerekiyor.

Kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından, üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ’lerin payının arttırılması amacıyla başlatılan destek programı Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın daveti üzerine ilgili oda üyelerine anlatıldı. KOSGEB’in KOBİ uzmanı Gültekin Bozkurt tarafından açıklanan destek projesi için son başvuru tarihinin 20 Ekim 2017 günü olduğu ve başvuruların belirtilen gün saat 23.59’a kadar kuruma iletilebileceği bildirildi.

KOSGEB’in KOBİ uzmanı Gültekin Bozkurt, MİTSO salonunda oda üyelerine yaptığı sunumda KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı Proje Teklif Çağrısı ile imalat sanayinde yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ’lerin desteklenmesinin amaçlandığını söyledi.

Proje desteğinden KOBİ ölçeğindeki işletmelerin yararlanabileceğini belirten Gültekin Bozkurt projeden yararlanmak için başvuruda bulunabilecekleri şöyle sıraladı:

“Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki tüm işletmeler,

İşletme eğer orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerde ise, 2016 yılı verilerine göre net satış hasılatı en az 300 bin TL, KOBİ Beyannamesine göre çalışan sayısı en az 3 kişi olanlar,

Başvuracak tüm işletmelerin bilanço esasına göre defter tutması ve 2016 yılı Kurumlar veya Gelir Vergisi Beyannamesi ibraz edebilecekler.”

KOBİ Uzmanı Gültekin Bozkurt, projeden yararlanmak isteyenlerin projelerinin toplam bütçesinin, işletmenin 2016 yılı net satış hasılatını da aşmaması gerektiğini bildirdi.

Gültekin Bozkurt, proje teklif çağrısı kapsamında proje konularından sadece birisi için başvuruda bulunulabileceğinin de altını çizerek proje konularını şöyle sıraladı:

“1- Dördüncü sanayi devrimine hazırlık: üretimde nesnelerin internet uygulamaları,

2- Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının arttırılması,

3- Katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş,

4- İhracat kapasitesinin arttırılması ve yeni pazarlara açılım,

5- Mikro ölçekli işletmelerde tasarım-mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme,

6- Bilişim teknolojisi altyapısının güçlendirilmesi,

7- Enerji verimliliğinin arttırılması,

8- Yeşil üretime geçiş,

Proje süresinin en az 6 ay ve en çok da 12 ay olabileceğini ve bu kapsamda geri ödemesiz 300 bin TL, geri ödemeli olarak da 700 bin TL olmak üzere toplam 1 milyon TL destek sağlanacağını ifade eden KOBİ Uzmanı Gültekin Bozkurt proje kapsamında geri ödemesiz olarak personel giderleri için 100 bin TL’ye kadar, Makine – teçhizat giderleri için 150 bin TL’ye kadar, yazılım giderleri için 50 bin TL’ye kadar, Hizmet alım giderleri için ise 100 bin TL’ye kadar destek sağlanabileceğini anlattı. Aynı durumda geri ödemeli desteğe ilişkin üst sınırın Makine – teçhizat alımlarında 600 bin TL’ye kadar, yazılım giderlerinde sadece yazılım lisans giderleri için 100 bin TL’ye kadar destek verileceğini anlatan Gültekin Bozkurt destek oranının tüm bölgelerde % 60 olacağını bildirdi.

Gültekin Bozkurt destek projesinden yararlanmak isteyenlerin 11 Eylül’de başlayan başvuru sürecinin 20 Ekim 2017 tarihinde saat 23.59’da sona ereceğini belirterek sunumunu bitirdi.