DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85


TOBB’A BAĞLI ODA VE BORSALARDA SEÇİMLER 6 AY ERTELENDİ

TOBB’A BAĞLI ODA VE BORSALARDA SEÇİMLER 6 AY ERTELENDİ
28.09.2017 10:36
0
A+
A-

*Daha önce 9 Ekim’de yapılacağı açıklanan MİTSO organ seçimleri de Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar üzerine 2018 yılının Nisan ayına ertelenmiş oldu.

Aralarında Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın da olduğu TOBB’a bağlı oda ve borsalarda Ekim ayı içinde yapılacağı açıklanan organ seçimleri Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla 6 ay ertelendi. MİTSO organ seçimlerinin ilçe seçim kurulu ile yapılan görüşme sonrasında 9 Ekim’de yapılacağı açıklanmıştı. Bu durumda MİTSO organ seçimleri de 2018 yılının Nisan ayına ertelenmiş oldu.

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda seçimlerin Bakanlar Kurulu kararıyla 6 ay ertelenmesiyle ilgili A.A’ya bir açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi bazı odalarda firma kuruluşlarında normalin çok üzerinde artışlar olduğunun tespit edildiğini ve bu nedenle bazı oda ve borsalardan gelen talepler nedeniyle seçimlerin Bakanlar Kurulu kararıyla 6 ay ertelendiğini açıkladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, bakanlık olarak seçimlerin sağlıklı ve adil bir ortamda yapılmasının sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek KHK ile od ve borsalara ilişkin seçme yeterliliklerinde değişiklik yapıtlarını anımsatarak “Eskiden bir şirket kurulduğu gün oy kullanma hakkına sahip oluyor, seçilmek için ise en az 2 yıllık üye olması gerekiyordu. Artık seçme ve seçilme şartlarını eşitledik. Bir şirketin seçme ve seçilme hakkını kullanabilmesi için en az 2 yıl faaliyet göstermesi şartını getirdik” dedi.