DOLAR
32,5000
EURO
34,6434
ALTIN
2.434,59
BIST
9.645,02


MİTSO’DA MİLAS ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İÇİN EL ELE

MİTSO’DA MİLAS ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İÇİN EL ELE
06.11.2013 12:09
0
A+
A-

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildiği ilk günden beri Milas’ın zeytin ve zeytinyağının tanıtımı ve geliştirilmesi için yoğun bir gayret içinde olan Reşit Özer, bu kez Milas zeytinciliğinin kalkındırılması için sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi vermek ve bundan sonraki çalışmaları planlamak amacıyla bir toplantı düzenledi.

 

Milas’ın zeytin ve zeytinyağında örnek ve önder bir isim olan Ali Osman Menteşe’nin yanı sıra Milas’taki markalaşmış zeytinyağı üreticilerinden Cemil Zeybek, Levent Baydal, Uğur Özen ve Mehmet Günlük’ü   davet eden Reşit Özer, Milas’ın memecik türü yerli zeytinlerine coğrafi işaret alınması için sürdürülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Zeytincilik Enstitüsü tarafından Milas’ın çeşitli bölgelerinden toplanmış örnek zeytinlerin gönderileceğini ve Milas’ın memecik zeytinlerinin coğrafi işarete veri oluşturacak özelliklerinin belirleneceğini söyledi. Bu yıl Ali Osman Menteşe’nin ürettiği Menteşe SOM markalı zeytinyağlarının İtalya’daki “Flos Olei 2014” uluslararası zeytinyağı katalogunda birinci sırada yer aldığını öğrendiklerini belirten Reşit Özer, bu başarısından ötürü Ali Osman Menteşe’yi kutladı.

 

Toplantıda, Ali Osman Menteşe, başta Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer olmak üzere MİTSO yönetiminin Milas’ın zeytin ve zeytinyağının tanıtımı ve geliştirilmesi için gösterdiği ilgi ve çalışmaya teşekkür etti. Ali Osman Menteşe, Milas zeytin ve zeytinyağları için coğrafi işaret alınabilmesinin çok önemli olduğunu belirterek “Bugün her bölge bir rol kapma yarışı içinde. Herkes, her ilçe, her il kendi zeytin ve zeytinyağını öne çıkarmaya ve bunun için rol kapmaya çalışıyor. Bu nedenle biz Milas zeytin ve zeytinyağı için çok dikkatli olmalıyız ve bu çalışmaları çok dikkatli bir şekilde yürütmeliyiz” dedi.

 

Toplantıya katılanlardan Levent Baydal ise “Reşit Özer ve MİTSO’nun yeni yönetimini tebrik ediyorum. Milas’ın zeytin ve zeytinyağı için süper çalışıyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Cemil Zeybek de Milas’taki markalı zeytinyağı üreticilerinin en büyük sorunlarının sürdürülebilir bir üretim kapasitesine sahip olmamaları olduğunu belirterek bu durumun kendilerinin Türkiye genelindeki pazara girmelerini engellediğini söyledi.

 

Mehmet Günlük ise Milas zeytinciliğinin gelişmesinde Ali Osman Menteşe’nin bir marka olduğunu belirterek “Ali Osman Menteşe’yi bizim tepemizde dolaştırmamız gerekiyor. Milas zeytinciliğinin ve zeytinyağının tanıtımı için çok büyük işler başardı. Bu konuda MİTSO yönetiminin de güzel çalışmaları oluyor. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Toplantıda, Muğla Valisi ve Milas Kaymakamının da katılacağı ve Milas’taki zeytin ve zeytinyağı üreticisinin sorunlarının ele alınıp çözüm yollarının değerlendirileceği bir toplantının Kasım ayının son haftası içinde yapılması kararlaştırıldı.

 

ZEYTİNYAĞI TOPLANTISI (1)