DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19


MİTSO’da Milaslı işadamlarıyla bir araya gelen Vali Amir Çiçek çağrıda bulundu: “MART AYINDA İŞÇİ ALIN, DAHA ÇOK KAZANIN”

MİTSO’da Milaslı işadamlarıyla bir araya gelen Vali Amir Çiçek çağrıda bulundu:  “MART AYINDA İŞÇİ ALIN, DAHA ÇOK KAZANIN”
21.02.2017 16:29
0
A+
A-

*Milaslı işadamlarından istihdama destek olmalarını isteyen Muğla Valisi Amir Çiçek, mart ayında Muğla’da 30 bin kişilik istihdam arttırılması çağrısında bulundu.

*Vali Çiçek,  yeni işe alınacak bir işçiye ödenecek 1 404 liralık asgari ücretin  773 lirasının devlet tarafından karşılanacağını ve bu uygulamanın 31 Aralık’a kadar devam edeceğini belirterek “Beklemeye gerek yok. Mart ayında işçi alın, daha çok kazanın” dedi.

*Başta balıkçılık sektörü olmak üzere Milaslı işadamları ise nitelikli işçi bulamadıklarından yakındılar.

 

            Ankara’da, TOBB’de düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın yanısıra ekonomi ile ilgili bakanların da katıldığı Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yapılan “her işyerinin bir kişiye istihdam sağlaması” çağrısının ardından Muğla’da da istihdamı arttırmak için Vali Amir Çiçek ilçeleri ziyaretlere başladı. Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nda Milaslı işadamlarıyla buluşan Vali Amir Çiçek, Muğla’da mart ayında 30 bin kişilik istihdam yaratmayı hedeflediklerini belirterek Milaslı işadamlarından mart ayında işçi alımı yapmalarını istedi. Başta balıkçılık sektörü olmak üzere toplantıda söz alan Milaslı işadamları ise nitelikli işgücü bulamadıklarından yakındılar.

            Muğla Valisi Amir Çiçek, MİTSO’da Milaslı işadamlarıyla buluştu. Toplantıya Milas Kaymakamı Amir Çiçek, Milas Kaymakamı Eken Arslan, Muğla Defterdarı Veysel Sezgin, Muğla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ahmet Ekecan ve Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava ile Milas’taki oda başkanlarıyla birlikte yaklaşık 60 işadamı katıldı.

            Vali Amir Çiçek,  MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ile Milaslı işadamlarından mart ayında istihdamı arttırmalarını istedi. Vali Çiçek, Muğla’da yaptıkları değerlendirmeler sonucunda ilde, mart ayında 30 kişilik istihdam yaratmayı hedeflediklerini söyledi. Vali Çiçek “Hep birlikte elimizi taşın altına koyalım. Ülkemizi seviyorsak işçi alalım. Ben yazın işçi alırım, şu ayda işçi alırım demenin bir faydası yok. Hemen mart ayında işçi alın. Sizin yararına olan şeyde ben de varım. Sizin zararınıza olacak şeyde ben de yokum. Bakın, yeni işe alınacak bir işçi için 1 404 liralık asgari ücretin 773 lirasını devlet veriyor. Turizmciler sezonun açılmasını bekliyorlar, anlıyorum, fakat diğer sektörlerin beklemesine gerek yok. Turizmcilerin de beklemesine gerek yok. İşçileri şimdi alsınlar, sezona hazırlık için çalıştırsınlar. Bir an önce işçi alın daha çok kazanın” dedi.

             Vali Çiçek konuşmasının devamında ülkenin ekonomisinin güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak “Ekonomisi zayıf olan ülke dünyada da zayıftır. Güçlü ekonomisi olan ülke her yerde güçlü olur. Her şey ekonomiye bağlıdır. İnsan kaynakları müdürlerinizi çalıştırın. Bir an önce işçi alımı yapın. Mart ayında işçi alın. Geciktirmek zararınıza olur” diye konuştu.

            Daha sonra sözü MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e veren Vali Çiçek, Milaslı işadamlarının kaç işçi alacaklarını sordu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de yönetim kurulu olarak bu konuda toplantı yaptıklarını ve oda üyesi işadamlarıyla telefon konuşmaları yaparak işçi alımı yapmalarını istediklerini belirterek “Milas’ta 300 – 500 arası işçi alımı yapılacağını tahmin ediyoruz. Gelecek hafta da bu konuda Muğla’da diğer oda başkanlarımızla bir toplantı yapacağız” dedi.

            Muğla Valisi Amir Çiçek daha sonra Çalışa ve İş Kurumu  (İŞKUR) İl Müdürü İlyas Sarıyerli’ye söz vererek istihdamı arttıracaklara sağlanacak desteği anlattı. İlyas Sarıyerli  “9 Şubat tarihi itibariyle yürürlüğe giren 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yeni personelin 2017 yılı boyunca SGK primleri İŞKUR tarafından ödenecektir. Firmalar, 31.12.2016’daki çalıştırdığı çalışan sayısına ek olmak kaydıyla, İŞKUR’a açık iş talebinde bulunmuş olan kişileri istihdam ettiği takdirde 2017 sonuna kadar işçinin SGK primi, damga ve gelir vergisi İŞKUR tarafından ödenecek. Toplamda 773 liraya tekabül eden bu ödemeler işverenleri oldukça rahatlatacak. Yapılacak istihdam konusunda bir kontenjan sınırlaması yok, ihtiyaç doğrultusunda dilendiği kadar personel alımı yapılabilir. Tek koşul, işe alınacak olan kişinin geçmişe dönük en az 3 aylık süreyle işsiz olması gerekmektedir” dedi. 

            Toplantıda söz alan başta balıkçılık sektörü temsilcileri olmak üzere Milaslı işadamları ise yetişmiş nitelikli işçi bulamadıklarını ifade ettiler. Noordzee balıkçılık firması Yönetim Kurulu Başkanı A.Tolga Vural “Biz balıkçılık sektöründe nitelikli işçi bulamıyoruz. Nitelikli eleman bulsak hemen alacağız fakat yok, bulamıyoruz. Bizim çalışanlarımız zaten asgari ücretin çok üstünde ücret alıyorlar. Fakat çalıştıracak nitelikli işgücü bulamıyoruz. Bizim asıl sorunumuz bu. Zaten Muğla olarak burada büyük bir işsizlik yok” dedi.

            Milaslı balık üreticisi firmalardan Seçkin Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont da nitelikli işçi bulamadıklarından yakınarak “Özellikle dalgıç yok. Fletocu yok. Bulamıyoruz. İşe alıp bir süre çalışıyorlar, işi tam öğrendiklerinde işten ayrılıyorlar. Buranın işçisi denizde, soğukta çalışmak istemiyorlar. Eğer meslek yüksekokullarında, meslek liselerinde bizin ihtiyacımız olan elemanları yetiştirecek programlar olursa istihdam da artar. Biz balıkçılık sektörü olarak turizmden sonra en çok dövizi sağlıyoruz. 754 milyon dolarlık balık ihraç ediyoruz. Fakat lojistik destek iskelemiz yok, dalgıcımız yok, filetocumuz yok” dedi.

            Yapılan konuşmaların ardından kapanış konuşmasını yapan Vali Amir Çiçek Muğla’daki işsizlik oranının Türkiye ortalamasının yaklaşık 6 puan gerisinde olduğunu ve ildeki işsizliğin yüzde 7.3 seviyesinde olduğunu belirterek mesleki eğitimlere önem verileceğini, bu konuda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile de işbirliği yapılacağını söyledi. Vali Çiçek, işadamlarına işçi almaları çağrısını yineleyerek “Sizler işçi alın, kazanç sağlayın. Evine ekmek götüremeyen işçiler evlerine ekmek götürebilsin, çocuklarının rızkını çıkarabilsinler. Siz onların dualarını alın. Ülkeye huzur gelsin, güven gelsin” diyerek toplantıyı kapattı.