DOLAR
32,3494
EURO
34,4569
ALTIN
2.493,85
BIST
9.814,19


MİTSO’nun 1. No’lu Meslek Komitesi’nin kahvaltılı toplantısı yapıldı. “ODALAR SADECE AİDAT ALAN BELGE VEREN KURULUŞLAR DEĞİLDİR”

MİTSO’nun 1. No’lu Meslek Komitesi’nin kahvaltılı toplantısı yapıldı. “ODALAR SADECE AİDAT ALAN BELGE VEREN KURULUŞLAR DEĞİLDİR”
15.11.2013 16:43
0
A+
A-

Milas Ticaret e Sanayi Odası’nın 1 No’lu Meslek Grubunun kahvaltılı toplantısı MİTSO lokalinde yapıldı. Meslek Komitesi Yönetimi, MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in de katıldığı toplantıda, seçimlerden bu yana yaptıkları çalışmaları ve üye ziyaretlerine ilişkin izlenimlerini oda yönetimi ve üyelerle paylaştılar. Toplantıda, 1. No’lu Meslek Komitesi Başkanı Reşat Uygun üyelerin en büyük beklentisinin OSB’nin bir an önce faaliyete geçmesi olduğunu söyledi.

 

MİTSO’da ilk kez bir meslek komitesi, odanın tüm üyelerine de açık olmak üzere meslek grubu üyeleriyle kahvaltılı toplantı yaptı. 1. Nolu Meslek Komitesi tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıya MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Kont ve Turgay Ertuğrul, Yönetim Kurulu Üyeleri Koray Türkoğlu, Mehmet Yiğit, Halil İbrahim Gülen ile Meclis Başkan Yardımcıları Hayati Çorbacı ve Muharrem Akyürek, Meclis Üyeleri; Soner Çamlıbelen, Murat Sodra, Özcan Gül’ün yanı sıra yaklaşık 50 meslek grubu üyesi katıldılar.

 

Kahvaltının ardından odanın toplantı salonunda Atatürk ve şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının topluca söylenmesinden sonra toplantının açılış konuşmasını 1 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Reşat Uygun yaptı. Uygun; komitenin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özgür Çoğlu ile üyeleri; Halil İbrahim Gülen, Turgay Ertuğrul, H. Avni Öner ile birlikte seçimlerden hemen sonra üye ziyaretlerine başladıklarını anlatarak “Meslek komitemizle her ayın ilk Perşembe günü kendi aramızda toplantı yapmayı, her ayın diğer Perşembe günleri ise üye ziyaretlerinde bulunmayı kararlaştırdık. Toplantılarımızı ve üye ziyaretlerimizi aksatmadan sürdürdük. Bugüne kadar 120 meslek grubu üyemizden 40 kadarını ziyaret ettik. Ziyaretlerimizi, hiçbir zaman hoş geldin deyip bir çay içimi sonrasında güle güle denilen ziyaretler olarak yapmadık. Oturduk üyelerimizle uzun uzun sohbetler ettik. Onların beklentilerini, isteklerini anlamaya çalıştık. Sohbetlerimizde, üyelerimizin eleştirilerini ve önerileri not ettik” dedi. 1. No’lu Meslek Komitesi Başkanı Reşat Uygun daha sonra üye ziyaretlerine ilişkin görüntüler eşliğinde üyelerin beklentilerinden, önerilerinden ve eleştirilerinden notlar aktardı. Reşat Uygun üyelerin en çok eleştirdiği konunun odayla ilişkilerinin sadece belge alınması ve aidat ödenmesi düzeyinde olduğunu ve bunun da üyelerde “Oda bizim ne işimize yarıyor ki?” şeklinde bir yargı oluşmasına neden olduğunu anlattı. Üyelerin ziyaretlerden son derece memnun kaldıklarını ve bu tür ziyaretlerin her zaman yapılmasını bekledikleri belirten Reşat Uygun, üyelerin ikinci beklentisinin ise Milas OSB’nin bir an önce faaliyete geçmesi şeklinde olduğunu söyledi. Üyelerin zeytinyağının desteklenmesi konusunda taleplerinin da olduğunu belirten Reşat Uygun öne çıkan bir diğer isteğin ise KOSGEB destekleri konusunda bilgi desteği talebi olduğunu sözlerine ekledi. Reşat Uygun “Bu çalışmalarımız sırasında gördük ki, aslında meslek komiteleri iyi çalışırsa, oda üyeleriyle çok daha iyi ilişkiler kurulabilir ve odanın yararı, neler yapılabileceği üyeler daha iyi açıklanabilir. Eğer böyle olursa, oda para alıp belge vermekten başka ne işe yarıyor, diyerek yönetimleri eleştiren görüşler de değişir. Meslek komiteleri iyi çalışırsa, görevlerini yaparsa yönetimlere gelen bu tür eleştiriler de ortadan kalkar. Biz bu çalışmalarımız sırasında bunu gördük” diyerek sözlerini tamamladı.

 

1. No’lu Meslek Komitesi’ne çalışmalarından dolayı teşekkür eden MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Komite Başkanı Sayın Reşat Uygun’u ve komitenin yönetim kurulundaki arkadaşlarımızı bu güzel çalışmaları nedeniyle kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi. Reşat Uygun tarafından aktarılan üyelerin eleştiri, öneri ve görüşlerini de yanıtlayan Reşit Özer, özellikle OSB konusunda sevindirici gelişmeler olduğuna dikkat çekti. Ankara’da OSB için yapılan görüşmeler ve sonuçları hakkında açıklamalarda bulunan Reşit Özer “İnanıyorum ki, Şubat ayında OSB’de altyapı çalışmaları başlayabilir. Ankara’da yetkililerin bize söylediği bu. Bunun için bizden istenenler vardı, bunları birer birer yerine getiriyoruz. OSB konusunda son derece kararlıyız. İşin üstüne üstüne gidiyoruz. buradan dönüş yok artık” dedi.

 

MİTSO Yönetimi olarak sürdürülen diğer çalışmaları da anlatan Reşit Özer, Milas – Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılmasının başarıldığını, artık Milaslı balık üreticilerini havayolu kargo gümrüğüyle ürünlerini İzmir’e gitmeden ihraç edebileceklerini, Milas zeytininin coğrafi işaret olarak tescillenmesi konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü, KOSGEB konusunda sürekli olarak odanın internet sitesinden bilgilendirmelerde bulunulduğunu, isteyenlerin telefonla odaya ulaşarak da bilgi edinebileceğini söyledi. Mart ayında Milas’ta tarım fuarı açılacağını anımsatan Reşit Özer, Milaslıların bu fuarda mutlaka yer almasını istediklerini belirtti. İşçi arayan üyelerin taleplerinin de yine internet sayfası üzerinden yayınlanma hazırlıklarının sürdürüldüğüne değinen Reşit Özer, Milas ürünlerin mutlaka markalaşarak dış pazarlarda tanıtımının yapılması gerektiğini ve bu amaçla mutlaka yurtdışı fuarlara katılmak gerektiğini bildirdi.

 

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel de, 1 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Reşat Uygun ve Komite Yönetimine teşekkür ederek “İlk kez böyle bir çalışma oluyor. Sizi kutluyorum. Bundan sonra da diğer meslek komitelerinin de böyle çalışması çok faydalı olacaktır. Oda yönetimi olarak sizlerden gelen taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için elbirliği ile çalışıyoruz ve sizlerden de bu konularda görüş ve önerilerinizi bekliyoruz” dedi.

 

1 No’lu Meslek Komitesi Üyesi Halil İbrahim Gülen, komite olarak bu çalışmaların devamında kararlı olduklarını belirterek üye ziyaretlerine devam edeceklerini söyledi. Komitenin yönetim kurulu üyesi Hüseyin Avni Öner ise “Ben daha önce odanın ne yararı var, görüşündeydim. Fakat şimdi, başlangıçtaki MİTSO hakkındaki düşüncelerimle şimdikiler arasında dağlar kadar fark var. İşin içine girince bunu gördüm” dedi.

 

Toplantının kapanış konuşmasını yapan 1 No’lu Meslek Komitesi Üyesi Reşat Uygun “Çalışmalarımız sırasında bu işin sadece yönetim kuruluna bırakılamayacak kadar önemli olduğunu gördük. Üyelerle ilişki kurmak, aslında daha iyi bir şekilde meslek komitelerinin çalışmasıyla olabilir. Biz bunu gördük ve üyelerde oda aidat almaktan ve belge vermekten başka ne işe yarar, görüşünü değiştirebilmenin ilk adımının meslek komitelerinin çalışmasıyla olabileceğine inanıyoruz” diye konuştu. DSCF4577 DSCF4583