DOLAR
32,5684
EURO
34,9408
ALTIN
2.418,72
BIST
10.391,89


MİTSO’NUN HİJYEN EĞİTİMİ KURSLARI 18 – 30 NİSAN’DA YAPILACAK

MİTSO’NUN HİJYEN EĞİTİMİ KURSLARI 18 – 30 NİSAN’DA YAPILACAK
17.04.2014 16:42
0
A+
A-

*Hijyen eğitimleri bir günde 8 saat üzerinden verilecek.

 

*İnsan sağlığı ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgili işkollarında, 5 Temmuz 2014 tarihine dek Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereği hijyen eğitimi almayan her çalışan için  250 – 1000 TL arasında ceza ödenmesi gerekecek.

 

05 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve bir yıl içinde insan sağlığı ile ilgili işyeri sahipleriyle işyeri çalışanlarının hijyen eğitimi almalarının zorunlu hale getirilmesinin ardından Milas’taki meslek odaları ve ilgili kuruluşlarla yapılan görev paylaşımı sonucunda çeşitli meslek kolları için MİTSO’nun düzenlemesi gereken hijyen eğitimleri 18 – 27 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

 

Buna göre; 18 Nisan’da otel, motel ve restoran işletmecileri için hijyen eğitimleri MİTSO toplantı salonunda verilecek.

 

Yiyecek hazırlama ve sunum hizmetleri şefleri için hijyen eğitimleri ise 22 ve 24 Nisan’da iki grup olarak düzenlenecek.

 

Garson ve komi gibi servis görevlileri için ise hijyen eğitimleri 25 Nisan’da yapılacak.

 

Su ve deniz ürünleri satış elemanlarının hijyen eğitimleri de 26 ve 27 Nisan tarihlerinde iki grup halinde düzenlenecek.

 

Süt işleme elemanlarının hijyen eğitimleri 29 – 30 Nisan tarihlerinde iki grup halinde yapılacak.

 

Hijyen eğitimine katılmaları gerekenlerin belirtilen eğitim tarihlerinden en az 2 gün önce MİTSO’ya başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

 

Öte yandan yine MİTSO’nun açmayı üstlendiği bar görevlileri (barmen) hijyen eğitimi, zeytin işleme elemanı hijyen eğitimi ve gıda kontrol elemanı hijyen eğitimleri, en az 12 başvurunun olmayışı nedeniyle henüz açılamadı. Bu işkollarındaki hijyen eğitimlerine katılmak isteyenlerin sayılarının 12’yi bulması halinde eğitim günleri daha sonra belirlenecek.

 

Hijyen eğitimine katılanlara bir günde 8 saat olarak hijyen eğitimi verilecek. Hijyen eğitimlerini başarıyla bitirecek işkolu çalışanlarına, 5 Temmuz 2014 tarihinden sonra işyerlerinde yapılacak denetimlerde mutlaka bulundurulması zorunlu olan “Kurs Bitirme Belgesi” verilecek.

 

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereği 05 Temmuz 2014 tarihine kadar insan sağlığı ile doğrudan veya dolaylı ilgili işkollarında işyeri sahiplerinin ve çalışanların mutlaka hijyen eğitim almaları gerekiyor. 05 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimi almayan her çalışan için 250 – 1000 TL arasında ceza ödenmesi gerekecek.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, insan sağlığı ile doğrudan veya dolaylı işkolları için talep gelmesi durumunda 5 Temmuz’a kadar eğitim düzenlemeyi sürdüreceklerini belirterek “Ancak 5 Temmuz’dan sonra yapılacak denetimlerde ilgili işkollarındaki her çalışan için 250 -1000 TL arasında para cezası ödenmesi zorunluluğu var. Yaptığımız duyurulara rağmen üç işkolunda kurs açmak için gereken alt sınır olan 12’ye erişemedik. Bu işkollarında başvuru sayısı 12’ye ulaştığında eğitim kurslarını açacağız. İlgili işkollarının sahiplerinin ve çalışanlarının bir an önce eğitim kurslarımız için başvuruda bulunmaları kendi yararlarına olacaktır” diye konuştu.