DOLAR
32,6004
EURO
34,8095
ALTIN
2.502,27
BIST
9.435,31


MUĞLA ESKİ MİLLETVEKİLLERİNDEN ALİ TURHAN AKARCA VEFAT ETTİ

MUĞLA ESKİ MİLLETVEKİLLERİNDEN ALİ TURHAN AKARCA VEFAT ETTİ
06.08.2013 17:43
0
A+
A-

Muğla eski Milletvekillerinden ve Milas’ın eski belediye başkanlarından Ali Turhan Akarca vefat etti. MİTSO’ya 18.Mayıs 1948 tarihinde kaydını yaptıran A.Turhan Akarca odanın 130 numaralı üyesiydi ve 3. No’lu Tarım ve Hayvancılık meslek grubuna üye idi.
Milas’ın eşraflarından Hacı Ali Ağa ailesinden Ali Turhan Akarca, 1922 yılında İstanbul’da dünyaya gelmişti. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden yüksek ziraat mühendisi olarak mezun olan Ali Turhan Akarca 1950 -1954 yılları arasında Demokrat Parti’den Milas belediye başkanlığı yapmıştı. 1954 – 1960 yılları arasında da yine Demokrat Parti’den Muğla milletvekili olarak parlamentoda görev yapmıştı. 1963 yılından bu yana Milas’ın Kıyıkışlacık köyündeki çiftliğinde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Ali Turhan Akarca evli ve iki erkek çocuk babasıydı.
Kız kardeşi arkeoloji profesörü Aşkıdil Akarca ile birlikte Milas’ın tarihi ve coğrafyasını anlatan “Coğrafyası, Tarihi ve Arkeolojisi ile Milas ” kitabını yazan Ali Turhan Akarca 1993 yılında da “Muğla İlinin Atasözleri ve Deyimleri” kitabını yayınlamıştı. Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Üyesi de olan Ali Turhan Akarca 12 Ekim 2011 Carşamba günü saat 12.00’de Milas Belediyesi’nin önünde yapılan törenden sonra Ulu Cami’de kılınan öğle namazının ardından Milas şehir mezarlığında toprağa verildi. A.Turhan Akarca’nın cenaze törenine 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yanı sıra pek çok seveni de çelenk gönderdi.
Oda yönetimiyle birlikte A.Turhan Akarca’nın cenaze törenine katılan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “Merhum Turhan Akarca odamızın 130 numaralı kayıtlı üyesiydi. 3 No’lu meslek grubu olan Tarım ve Hayvancılık meslek grubunda üyeliği halen sürmekte idi. Milas politikasında iz bırakan ve günümüzde çok az görüldüğü şekilde politik çizgisini yaşamının sonuna dek korumuş bir politikacıydı. Ayrıca tam bir yıl önce yitirdiğimiz kardeşi Prof. Dr. Aşkıdil Akarca ile birlikte yazmış oldukları Coğrafyası, Tarihi ve Arkeolojisi ile Milas kitabı halen daha güncelliğini koruyan örnek bir çalışma, temel bir başvuru kaynağıdır. Merhum Turhan Akarca’ya Tanrıdan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenleriyle birlikte Milaslılara MİTSO Yönetimi adına başsağlığı diliyorum” dedi.