DOLAR
33,0568
EURO
36,0263
ALTIN
2.553,54
BIST
11.144,62


MUĞLA ODALARININ TOBB\’TAN TALEBİ: DESTEK İSTİYORUZ

MUĞLA ODALARININ TOBB\’TAN TALEBİ: DESTEK İSTİYORUZ
30.03.2021 16:38
0
A+
A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Muğla Odaları, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu‘nu ziyaret ederek koronavirüs salgın sürecinde yaşanan sorunları anlattılar ve özellikle turizm sektörünün desteklenmesini istediler.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Mutlu Ayhan ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu‘nu ziyaret ederek koronavirüs salgını sürecinde Muğla’da yaşanan sorunları ve önerilerini ilettiler. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na bölgelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getiren birer dosya sunan Muğla Oda ve borsa başkanları, salgın sürecinde en çok etkilenen sektörlerin başında turizmcilerin ve yeme içme işyerleri olduğunu belirterek destek istediler. Turizm işkolunda çalışanlara aşı önceliği de tanınmasını isteyen Oda başkanları işyerlerine kira desteği sağlanmasını, vergilerin ertelenmesini talep ettiler.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu‘na sunduğu raporda dökme zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamanın kaldırılmasını istedi. Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınmasıyla birlikte ilk kez zeytinyağının hak ettiği değeri bulmaya başladığını ve üreticilerin yüzlerinin gülmeye başladığını anlatan Reşit Özer, dökme zeytinyağı ihracatının 31 Ekim 2021 tarihine kadar yasaklanırken ayçiçeği, kanola ve aspir yağlarının ithalatından 30 Haziran 2021 tarihine kadar gümrük vergisi alınmamasının zeytinyağı üreticisini mağdur edeceğini belirterek dökme zeytinyağı ihracatının serbest bırakılmasını istedi.

Muğla Borsası ve Odalarının başkanlarını dinleyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, başkanların dile getirdikleri sorunların ve çözüm önerilerinin ilgili bakanlıklara sunulacağını ifade etti.

Ziyaret sırasında Muğla Borsası ve Odalarının başkanları, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu‘na ilçelerinin ürünlerini armağan ederken MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de AB coğrafi işaretli Milas zeytinyağı, coğrafi işaretli Milas yağlı zeytini ve Milas balı ile Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarı anı tabağı armağan etti. Özer, AB’den coğrafi işaret alınma sürecindeki Milas yağlı zeytini için de TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu‘ndan destek istedi.

 

 

Yazı detayını buraya yazınız