DOLAR
32,5967
EURO
34,8303
ALTIN
2.503,68
BIST
9.460,67


MİTSO’NUN MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISINDA E-TEBLİGAT ANLATILDI.

MİTSO’NUN MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISINDA E-TEBLİGAT ANLATILDI.
18.12.2015 15:42
0
A+
A-

*Dikkat!SMS veya e-posta gönderildikten sonraki beşinci günün bitiminde e-tebligat yapılmış sayılacak.
*1 Ocak 2016’dan sonra mükellefiet tesis ettiren kurumlar vergisi mükellefleri, işe başlama tarihini takip eden 15 gün içinde Elektronik tebligat Talep Bildiriminde bulunmak zorundalar.
*1 Ocak 2016’dan sonra mükellefiyet tesis ettiren gelir vergisi mükellefleri, mükellefiyet tesisi sırasında Elektronik tebligat Talep bildirimini vergi dairelerine vermeleri gerekiyor.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın meslek komitelerinin ikinci ortak toplantısı yapıldı. Toplantıya davet edilen Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan ve gelir uzmanları, 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ve e-tebligat uygulaması hakkında MİTSO yöneticilerine ve meslek komitesi üyelerine açıklamalarda bulundular ve yöneltilen soruları yanıtladılar.
MİTSO’nun meslek komitelerinin ikinci ortak toplantısında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ve e-tebligat konusunda meslek komitelerinden gelen soruları, Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan ve Gelir Uzmanları yanıtladılar. MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve yönetim kurulu üyeleri ile meslek komitesi üyelerinin katıldığı toplantıda Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan, Vergi Dairesi Gelir Uzmanları Adem Ertaş, Filiz Doğanyiğit Avcı ve Gökhan Ertürk e-tebligat hakkında açıklamalarda bulundular. MİTSO’nun lokalindeki sabah kahvaltısının ardından başlayan toplantıda MİTSO Meslek Komiteleri Koordinatörü Ömer Eliş meslek komitelerinin mesleki örgütlenmenin ilk adımı olduğunu belirterek toplantıya katılanlara hoş geldiniz, dedi.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Reşit Özer ise oda faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Reşit Özer, oda çalışmalarında meslek komitelerinin önemine dikkat çekerek komitelerden gelen sorun ve önerilerin yönetim kurulunda değerlendirildiğini ve iletilen sorunların çözümü için girişimlerde bulunulduğunu ve gerektiğinde bu sorunların TOBB kanalıyla ilgili bakanlıklara iletildiğini anlattı. Reşit Özer, Milas ürünlerinin tanıtım konusunda da çalışmaların sürdüğünü, yurt içi ve yurt dışı fuarlarda ürün tanıtımı yapıldığını belirterek “Şubat ayında balıklarımızın tanıtımı için Almanya’nın Bremen kentinde açılacak fuara katılacağız” dedi.
Daha sonra Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan e-tebligat konusunda açıklamalar yaptı. Vergi mükelleflerine daha önce posta yolu yapılan tebligatların zaman kaybına yol açtığını, postada kaybolabildiğini, masraflı olduğunu ve kağıt tüketimine yol açtığını anlatan Fırat Altan, e-tebligat uygulamasının son yıllarda Maliye Bakanlığı tarafından yapılan en güzel iş olduğunu söyledi.
Milas Vergi Dairesinden Adem Ertaş, e-tebligat hakkında bilgilendirmede bulundu. Adem Ertaş, yeni kurulacak şirketlerin 15 gün içinde, gerçek kişilerin ise vergi mükellefi oldukları gün e-tebligat kapsamına gireceğini anlattı. Filiz Doğanyiğit Avcı da MİTSO meslek komitesi üyelerinin sorunlarını yanıtladı. Filiz Doğanyiğit Avcı, İnternet üzerinden de e-tebligat ve yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar konusunda bilgi edinilebileceğini belirterek sisteme başvurduktan sonra çıkış olmadığını, tebligat için SMS veya e-posta gönderildikten sonraki beşinci günün bitiminde tebligatın yapılmış sayılacağını anlattı
Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan, sistemin uygulamaya girmesiyle ilgili olarak erteleme olacak mı, şeklindeki bir soruya verdiği yanıtta bu konuda kendilerine ulaşmış bir bilgi bulunmadığını, bu nedenle ilgililerin bir an önce e-tebligat sistemine girmesi gerektiğini anlattı ve perakende satış yapanların da 1. 1. 2016 itibariyle yeni nesil ödeme kaydedici cihaza geçmeleri gerektiğini bildirdi.

vergi dairesi ziyaret 20151 vergi dairesi ziyareti2015