DOLAR
32,5345
EURO
34,9086
ALTIN
2.413,95
BIST
10.391,89


Selimiyeli zeytinyağı üreticileri : “10 yıldır zeytinin yolunu gözlüyorduk”

Selimiyeli zeytinyağı üreticileri : “10 yıldır zeytinin yolunu gözlüyorduk”
21.11.2017 13:19
0
A+
A-

” ZEYTİN BU YIL YÜZÜMÜZE GÜLECEK”

*Milas’ın Selimiye yöresindeki zeytinyağı fabrikaları yeni hasat döneminden umutlu. 10 yıldır zeytinde yok yılı yaşandığını belirten zeytinyağı üreticileri bu yıl ürünün bol olduğunu belirterek “zeytinde var yalı yaşanacak” diyorlar.
*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Selimiye bölgesindeki zeytinyağı fabrikalarının işletmecilerine coğrafi işaret standartlarında zeytinyağı üretmeleri çağrısında bulundu. Özer, “Milas’ın zeytinyağı üretiminin en az üçte biri coğrafi işaret standartlarında olmalı” dedi.

Türkiye’nin zeytin ağacı varlığının yüzde 6.4’üne sahip olan ve 10 milyon zeytin ağacının bulunduğu Milas’ta zeytin üreticisi bu yılki üründen memnun. 10 yıldır zeytinin yolunu gözlediklerini belirten zeytinyağı üreticileri “Sonunda bu yıl zeytinde var yılını yaşıyoruz. Üstelik bu yıl zeytinde kalite de yüksek olacak. Fiyatlar da fena değil. Zeytin bu yıl yüzümüz gülecek” dediler.
Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, zeytin hasat mevsimi öncesinde zeytinyağı üreticilerine ziyaretlerini sürdürüyor. MİTSO Yöneticilerinin bu seferki durağı, Milas’ın en çok zeytin ağacı ve zeytinyağı fabrikası bulunan yörelerinden Selimiye oldu.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yiğit, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu, Selimiye yöresindeki zeytinyağı üreticileriyle zeytinyağı fabrikalarını ziyaret ederek yeni hasat mevsiminde bolluk ve bereket dileğinde bulundular. MİTSO yöneticilerinin ziyaret ettiği Selimiye’deki zeytinyağı fabrikalarından Küçükler Zeytinyağı Fabrikası, İşletmesi ve Ticaret İşletmesi sahipleri Ümit ve Engin Küçük, bu yıl Selimiye yöresinde ürünün bol olduğunu ifade ettiler. Ümit Küçük, “Bizim buralarda 10 yıldır zeytin olmuyordu. 10 yıldır zeytinin yolunu gözlüyorduk. Sonunda bu yıl zeytinde bolluk var. Zeytinin var yılını yaşıyoruz. Fiyatlar da fena değil. Zeytin bu yıl yüzümüz gülecek” diye konuştu. Ümit Küçük, 5 asit zeytinyağının 12 liradan satılmakta olduğunu da ifade ederek “Bu fiyat iyidir. Daha da artacağını umuyoruz. Bu fiyat üreticiyi biraz olsun korur” dedi.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de zeytinyağı üreticilerine bu yıl bolluk ve bereket dileğinde bulundu. Reşit Özer, MİTSO olarak zeytinyağında kaliteye çok önem verdiklerini belirterek “Bizim için zeytinyağının çok olmasından ziyade kaliteli olmasını istiyoruz. Milas’ın memecik zeytininden elde edilen zeytinyağına coğrafi işaret aldık. Tüm fabrikalarımızın coğrafi işaret standartlarında üretim yapmasını istiyoruz. Fabrika sahipleri de bu yönde üreticiyi bilinçlendirmeli. Erken hasadı, soğuk sıkımı anlatmalı ve uygulamalı. Milas’ın zeytinyağı üretiminin en az üçte biri coğrafi işaret standartlarında olmalı” dedi.