DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


Su Ürünleri ihracatçılarında ilk 10 içinde 5 MİTSO üyesi var

Su Ürünleri  ihracatçılarında ilk 10 içinde 5 MİTSO üyesi var
13.04.2015 23:17
0
A+
A-

*MİTSO üyesi KLC, 2014 yılı su ürünleri ihracat şampiyonu olurken SÜRSAN üçüncü, GÜMÜŞDOĞA beşinci NOORDZEE altıncı, GMS Su Ürünleri 10. sırada yer aldı.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Su ürünleri üreticisi üyelerimizin bu başarısıyla gurur duyuyoruz” dedi.

 

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 2014 yılında Türkiye’ye 687 milyon 218 bin dolar döviz kazandıran 36 üyesini ödüllendirdi. Su ürünleri ihracatında ilk 10 içinde 5 MİTSO üyesi bulunuyor. Su ürünleri, kanatlı eti ve yumurta sektörlerinde en fazla ihracat yapan 10’ar firmaya ödül verilirken, bal ve süt ürünleri ihracatında ise ilk 3’te yer alan firmalar ödül kazandı. Ödül kazanan 36 firma birliğin 2014 yılında gerçekleştirdiği 818 milyon 619 bin dolarlık ihracatın yüzde 84’üne imza attı.

Su ürünleri sektöründe KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş. birinci olurken, kanatlı sektöründe Keskinoğlu İç ve Dış Tic. Ltd. Şti., ilk sırada yer aldı. Yumurta sektöründe Afyon Yumurta İth. İhr. ve Tic. A.Ş. zirvenin sahibi oldu. Bal sektöründe Doğa Arı Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti., süt ürünleri sektöründe ise Yaşar Dış Ticaret A.Ş. birinciliği elde etti.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2014 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı ihracat şampiyonlarının ödül töreni ile birleşti.

Genel Kurulda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 2014 yılında yüzde 15’lik ihracat artış hızı yakalayarak ilk kez 2 milyar dolar sınırını geçerek, 2 milyar 277 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdığını, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin ise 2000 yılında 80 milyon dolar seviyesinde olan ihracatını sürekli arttırarak 2014 yılı sonunda 818 milyon 619 bin dolara ulaştığını ve Ege İhracatçı Birlikleri’nde ihracatını en fazla arttıran birlik olduğunu ifade etti.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründeki başarıda en büyük pay sahibi olan ihracat şampiyonlarına ödül vererek motive etmek ve yanlarında olduklarını hissettirmek istediklerini anlatan Kızıltan, “2015 yılının ilk çeyreğinde gerek yakın coğrafyamızdaki siyasi krizler, gerekse petrol üreticisi ülkelerdeki alım gücünün düşmesi nedeniyle Türkiye ihracatında yüzde 12’lik düşüşe rağmen ihracatımızı yüzde 1 arttırdık ve 210 milyon dolara ulaştık. Bu başarıda büyük pay sahibi olan ihracatçılarımıza altın madalya bile versek azdır. 2015 yılının kalan diliminde ihracat artış hızımızı daha da arttırmayı ve 2015 yılında 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu ve Kanatlı Tanıtım Grubu’nun 2015 yılında dünyanın dört bir tarafında Türk su ürünleri ve kanatlı ürünlerinin tanıtımına devam edeceğini de belirten Kızıltan şöyle konuştu: “Su Ürünleri Tanıtım Grubu 17, Kanatlı Tanıtım Grubu 15 ülkede fuara katılacak. Geçmiş yıllarda küçük stantlarla katılıyorduk, bundan sonraki süreçte 250 metrekarelik ve daha büyük devasa stantlarla katılacağız ve Türk ürünlerini tanıtacağız.”

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2015 yılı bütçesi ise 2 milyon 600 bin TL olarak kabul edildi.

Öte yandan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, su ürünleri işkolunun 2014 yılında ihracatını arttırmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek en çok ihracat yapan ilk 10 firmadan 5’inin MİTSO üyesi olmasının ise kendileri için gurur verici olduğunu söyledi. Türkiye’nin kültür balığı üretiminin yüzde 68’inin Milas kıyılarındaki ağ havuzlarda veya kardaki toprak havuzlarda üretilmekte olduğunu ifade eden Reşit Özer, gösterdikleri üretim ve ihracat başarısı nedeniyle ödül kazananları kutladı. Reşit Özer “Biz su ürünleri üretiminin ve ihracatının giderek daha da artacağını umuyoruz. Bu nedenle bu işkoluna özel bir ilgi gösteriyoruz. Su ürünleri ihracatının daha da artabilmesi için ısrarla Milas – Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılmasını ve denizdeki havuzlarda üretim yapan işletmelere lojistik destek sağlamak amacıyla Güllük – Kazıklı limanları arasına bir iskele yapılmasını talep ediyoruz. Daha önce TOBB’ye ilettiğimiz bu talebimizi son olarak TOBB’de yapılan ve Sayın Başbakan’ın da katıldığı toplantıda dile getirdik” diye konuştu.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektöründe ödül kazanan firmalar

Su Ürünleri Sektörü

KLC GIDA ÜRÜNLERİ İTH. İHR. VE TİC. A.Ş. (MİTSO üyesi)

AGROMEY GIDA VE YEM SAN. TİC. A. Ş.

SÜRSAN SU ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. (MİTSO üyesi)

KOPUZMAR SU ÜRÜNLERİ SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.

GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜN. ÜRETİM İHR VE İTH. A.Ş. (MİTSO üyesi)

NOORDZEE SU ÜRÜN.İHR.SAN.VE TİC.A.Ş. (MİTSO üyesi)

AKUA GROUP SU ÜRÜNLERI A.Ş

YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş

MORE SU ÜRÜNLERİ TİC.A.Ş.

GMS SU ÜRÜNLERİ ÜRETİM İTH.VE İHR.PAZ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ