DOLAR
32,5196
EURO
34,8612
ALTIN
2.423,96
BIST
9.722,09


TATSO nun 7. Genelkurulu KÖLN de yapıldı.

TATSO nun 7. Genelkurulu KÖLN de yapıldı.
06.08.2013 17:35
0
A+
A-

TATSO nun 7. Genelkurulu KÖLN de yapıldı

* MİTSO’nun da üyesi olduğu Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın 7. Genel Kurul Toplantısı Almanya’nın Köln kentinde yapıldı.

* MİTSO’yu, Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın temsil ettiği TATSO’nun 7. Genel Kurulunda yönetim kurulu seçimi yapıldı.

* Türk – Alman işadamlarının işbirliğinin önemini vurgulayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “TATSO’nun Genel Kurulu boyunca her fırsatta Alman işadamlarına Milas yöresinin yatırım potansiyelini anlatma olanağı bulduk” diye konuştu.

* TATSO Genel Kurulu’nda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Alman işadamlarına seslenerek “Sizde para var, bizde cesaret. İşbirliği yapalım. Siz parayı ortaya koyun, biz cesareti, işgücümüzü koyalım. Hep beraber kazanalım” çağrısında bulundu.

MİTSO’nun da üyesi olduğu Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TATSO) 7. Genel Kurul toplantısı, odanın merkezinin bulunduğu Almanya’nın Köln kentinde yapıldı. TATSO’nun Genel Kurul Toplantısında MİTSO’yu Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna temsil etti. TOBB’nin daveti ile Köln’deki Genel Kurul Toplantısına katılan Tuna “Köln’de her fırsatta Alman işadamlarına yöremizin yatırım potansiyelini anlatma olanağı bulduk” diye konuştu. Genel Kurul’da konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise Türk ve Alman işadamlarını birlikte yatırıma davet etti.

Türk ve Alman işadamları arasında birlikteliği ve uyumlu bir işbirliğini sağlamak amacıyla 2003 yılında, kısa adı TATSO olan Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası kuruldu. Merkezi Köln’de bulunan TATSO’ya TOBB’nin çağrısı üzerine MİTSO da 2009 yılında üye oldu. TATSO’nun 7. Genel Kurulu 17 Aralık 2010 tarihinde Köln’de yapıldı. Toplantıya, TOBB’un daveti üzerine MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da katıldı. TOBB üyesi oda temsilcilerinin genel kurula katılmak üzere Köln’e ulaşım ve konaklama giderleri TOBB tarafından karşılandı.

Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası – TATSO’nun 7. Genel Kurul Toplantısı, 17 Aralık Cuma günü Almanya’nın Köln kentinde yapıldı. TATSO’nun Genel Merkezinde yapılan Genel Kurul Toplantısında bir konuşma yapan TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Alman işadamlarına “Sizde para var, bizde cesaret. İşbirliği yapalım. Siz parayı ortaya koyun, biz cesareti, işgücünü koyalım. Hep beraber kazanalım” çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin dünyanın 16., Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olduğunu, İtalya ve Çin’in arasındaki sanayi devi olan bir ülke konumunda bulunduğunu ve bugün Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen iki ülkesinden birisi olduğunu söyledi. Türkiye’de müthiş fırsatlar bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu “Ağaçtan elmayı alabilmek için Türkiye’de merdivene ihtiyacınız yok. Elinizi uzatsanız elmayı toplayabilirsiniz. Müthiş fırsatlar var, her alanda fırsat var. Onun için Alman dostlarımızı Türkiye’de yatırım yapmaya, iş yapmaya davet ediyoruz. Bunun farkına varan ülkeler hızla Türkiye’ye geliyor. Sadece Türkiye değil Türkiye’nin hinterlandı Hırvatistan’dan başlar. Kuzeyde Rusya dahil olmak üzere Ortadoğu, Güney Afrika’ya kadar Afrika, Türkiye’nin hinterlandıdır. Gelin buralarda beraber iş yapalım. Müthiş fırsat var. Irakta biz birinci yatırımcıyız. Sizde para var, bizde cesaret var. Siz parayı ortaya koyun, biz cesareti, işgücümüzü koyalım. Hep beraber kazanalım” dedi.

“Ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz insanlara kötülük yapamayız. Bizim kapımız sonuna kadar açık” diyen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Almanya’da 3 milyon Türk yaşadığını, üçüncü nesle gelindiğini, burada yaşamakta olan Türklerden 80 bin girişimci çıktığını, sıfır sermaye ile gelen bu insanların günümüzde yanlarında 400 bin Türk ve Almanı istihdam ettiklerini, Alman ekonomisine katkı sağladıklarını anlattı. ” diye sürdürdü. Hisarcıklıoğlu, Almanya ve Türkiye’nin ekonomisinin 4 trilyon dolarlık bir ekonomi olduğunu belirterek “Bizde petrol, doğalgaz yok ama müthiş bir müteşebbis ruh var.” Dedi. İki ülke arasında 25 milyar dolar ticaret hacminin hiçbir şey olmadığını, gölde bir damla su olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu fırsatları değerlendirmek gerektiğini sözlerine ekledi.

TATSO Başkanı Rainhardt Freiherr von Leoprechting de Türkiye’nin AB’nin tam üyesi olması gerektiğini, Türk – Alman Endüstri ve Ticaret Odası’nın bunu desteklediğini belirterek “Türkiye, Avrupa’nın bir şansıdır. AB hiçbir şekilde Türkiye’yi kaybedemeyiz AB’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin AB’ye ihtiyacı var. Her iki taraf için üyelik fayda sağlayacaktır” dedi. Leoprechting, vize konusunun iki ülke arasındaki ilişkilere gölge düşürdüğünü, Türk işadamlarına vize uygulamasının dezavantaj oluşturduğunu, bu sorunun çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

TATSO’NUN BAŞKANI YİNE LEOPRECHİTİNG
Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın Köln’deki genel merkezinde yapılan 7.Genel Kurulunda yapılan oylama sonucunda Rainhardt Freiherr van Leoprechting ikinci kez başkanlığa seçildi. Almanya ve Türkiye’den 430’un üzerinde üyesi bulunan TD – IHK’nın 7. Genel Kurulunda yönetim şu isimlerden oluştu: TD – IHK Başkanı Rainhardt Freiherr van Leoprechtig (Metro Group, Duesseldorf), TD – IHK Başkan Vekili Hayati Önel (Önel Verlog), Rolf Königs (AUNDE Group – Mönchengladbach Services), Gerald Bose (Koelnmesse Gmbtt), Adem Çakır (AD 55 Çakırlar Unternehmens Gruppe), Emin Cezayirli (Mavi Europe AG), Engin Koyuncu (TOBB), Bahattin Kaya (Kaya Toruristik), Victor Vogt (Köln Sanayi ve Ticaret Odası – Gmb H)

ENVER TUNA “HER FIRSATTA YÖREMİZİN YATIRIM POTANSİYELİNİ TANITTIK”
Almanya’nın Köln kentindeki merkezinde 17 Aralık Cuma günü 7. Genel Kurul Toplantısı yapılan Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerinden olan MİTSO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da Genel Kurul Toplantısına katıldı. TOBB’nin ulaşım ve konaklama giderlerini karşılayarak Köln’deki Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere davet ettiği MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna, MİTSO’nun, TOBB’nin daveti üzerine 2009 yılında TATSO’ya üye olduğunu söyledi. Tuna, “Yöremizin uluslararası düzeyde temsili ve yöremizin tanıtımı amacıyla TATSO’ya üye olmuştuk. Türk – Alman işadamları arasındaki ilişkileri geliştirmek ve ülkemize ortak yatırım yapılması için çok önemsediğimiz TATSO’nun yöremiz için de ilerleyen süreçte çok yararlı olacağına inanıyoruz. Özellikle OSB’nin yapımı aşamasında Türk ve Alman işadamlarını yöremize yatırım yapmaya davet etmek açısından Köln’deki toplantı çok yararlı geçti. Her fırsatta Türk ve Alman işadamlarına yöremizin yatırım potansiyelini anlatma olanağı bulduk ve bu fırsattan Milas adına olumlu şekilde yararlandığımızı düşünüyorum” diye konuştu.