DOLAR
32,9861
EURO
35,9085
ALTIN
2.569,13
BIST
11.064,85


TÜRKİYE HALK BANKASI’NDAN MAKİNE, HAMMADDE VE ARAMALI KREDİSİ…

TÜRKİYE HALK BANKASI’NDAN MAKİNE, HAMMADDE VE ARAMALI KREDİSİ…
13.06.2019 17:16
0
A+
A-

Türkiye Halk Bankası, makine üreticilerine, yerli ve yeni makine alıcıları ile hammadde ve aramalı üreticilerine yönelik yeni bir kredi uygulaması başlattı. Ülkemizde ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve ihracat / döviz geliri potansiyeli yüksek sektörlerin desteklenmesi amacıyla başlatılan yeni kredi olanağından yararlanmak isteyenlere geri ödemede DİBS Endeksi ya da Enflasyon Endeksli olmak üzere iki farklı faiz seçeneği sunuluyor.

            Türkiye Halk Bankası yeni bir kredi desteği uygulaması başlattı. Buna göre; makine imalatı yapanlar ve mevcut üretimde kapasite arttırma veya yenileme yatırımları yapmak isteyenlerle yeni yatırımlarla makine imalatına başlayacak firmalara kredi desteği sağlanacak. Makine üretimi yapacak firmaların yatırım ve yatırıma bağlı kredi ihtiyaçları karşılanacak. Bu kapsamda krediden yararlanabilecek sektörler ise şöyle belirlendi:

            “Elektrikli makine ve aksamları, bilgisayar, elektronik, optik, motorlu taşıtların aksam ve parçaları, motor ve aksamları, genel endüstri makine ve aksamları, elektrikli teçhizatlar”.

            Yeni kredi paketinde makine imalatı yapan firmalardan yatırımları kapsamında yeni ve yerli makine satın alan firmalar da Türkiye Halk Bankasının yeni kredi paketinden yararlanabilecekler. Yerli Malı Üretim Belgesine sahip üreticilerden satın alınacak makinelerin satın alınmasına ilişkin bu kredilendirme GTİP kodu listesinde yer alan makine alımlarını kapsıyor.

            Türkiye Halk Bankasının yeni kredi paketinde hammadde / aramalı imalatı yapan ve mevcut üretiminde kapasite arttırımı ve yenileme yatırımları ile bu alanda imalata başlayacak firmalar da yararlanabilecekler. Bu kapsamda; kimyasal ve medikal (eczacılık) ürünleri, plastik ve kauçuk ürünler, suni ve sentetik iplikler ile kağıt, karton ve mukavva üretiminde yararlanılabilecek.

            Türkiye Halk Bankası Milas Şubesi Müdürü Bahri Tuncay‘ın verdiği bilgiye göre, bankanın sağlayacağı bu kredilerden yararlanmak isteyenlere DİBS Endeksli ya d a Enflasyon Endeksli olmak üzere iki farklı faiz seçeneği sunulacak ve krediyi çekenler kendi tercihlerine göre ödeme yapabilecekler. Kredilendirmede ayrıca ödemesiz dönem seçeneği de sunuluyor. İşletmelerin yeni yatırımlarını ya da kapasite arttırımlarını destekleyen Türkiye Halk Bankası’nın İVME Finansman Paketi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin bankanın şubelerine başvurmaları gerekiyor.