DOLAR
32,8977
EURO
35,8422
ALTIN
2.530,70
BIST
11.172,75


YENİ KURULACAK SANAYİ İŞLETMELERİ SANAYİ SİCİL KAYDINDAN ÖNCE B.S.T. MÜDÜRLÜĞÜNDEN YAZI ALACAK

YENİ KURULACAK SANAYİ İŞLETMELERİ  SANAYİ SİCİL KAYDINDAN ÖNCE B.S.T. MÜDÜRLÜĞÜNDEN YAZI ALACAK
21.07.2017 15:22
0
A+
A-

Yeni kurulacak sanayi işletmelerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatı almadan önce sanayi siciline kayıt için önce Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinden yazı alması gerekiyor. Bu işletmeler ancak İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüklerinin vereceği “sanayi siciline kayıt için uygunluk yazısı”nı aldıktan sonra sanayi siciline kayıt olabilecekler.

01 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yeni kurulacak sanayi işletmelerinin sanayi sicil belgesi alınması işlemi yeniden düzenlendi. Buna göre, yeni kurulacak sanayi işletmeleri öncelikle Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinden sanayi siciline kayıt için uygun olup olmadığına ilişkin yazı alacaklar. Bu yazının olumlu olması durumunda işletmeler, üretime başladıkları tarihten başlayarak iki ay içinde sanayi siciline kayıt olacaklar.

Yapılan yasal düzenleme ile sanayi siciline henüz kayıt olmamış işletmelerin herhangi bir para cezasına maruz kalmadan 01 Temmuz 2018 tarihine kadar kayıt olmaları durumunda sanayi sicil belgesi alabilecekler. Ancak bu tarihe kadar kayıt olmayanlara ise para cezası uygulanacak.