DOLAR
33,0525
EURO
36,1156
ALTIN
2.564,09
BIST
11.064,85


ZEYTİN SEVDASINA İSTANBUL’DAN MİLAS’A;

ZEYTİN SEVDASINA İSTANBUL’DAN MİLAS’A;
24.10.2017 08:57
0
A+
A-

*Üniversiteyi bitiren üç oğlu için İstanbul’da nasıl bir iş kurmayı düşünürken yolu Milas’a düşünce zeytine sevdalandı. Ve üç oğlu ile birlikte Milas’ta zeytinyağı üretimine başladılar. Şimdi üç farklı marka ile ürettiği zeytinyağına gelen taleplere yetişemiyorlar.

*MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, İstanbul’dan gelerek Milas’ta zeytinyağı üretimine başlayan Vedat Sivri ve oğullarını, üç marka halinde ürettikleri yeni yıl ürünü zeytinyağları için odadan coğrafi işaret etiketi almaya davet etti

İstanbul’da Üsküdar Belediye Meclisi üyesi iken üniversiteyi bitiren üç oğluna iş kurmak için araştırmalar yapmaya başlayan Vedat Sivri, arkadaşlarının daveti üzerine geldiği Milas’ı çok sevdi. Milas’ın sahip olduğu 10 milyon zeytin ağacıyla tam bir zeytincilik merkezi olduğunu öğrendiğinde çoktan kararını vermişti; oğullarına Milas’ta zeytinyağı üretimi ve pazarlamasıyla ilgili bir iş kuracaktı…

İstanbullu Vedat Sivri ve oğulları Uğur, Emre ve Mesut Sivri’nin Milas’ta zeytinyağı üretimi ve pazarlamasıyla ilgili girişimleri böylece başladı. Milas’a gelip yaptıkları araştırma sonucunda Ekindere köyünde satın aldıkları zeytinlik arazisi için butik bir zeytinyağı “fabrikası” kurdular. Sonra, Liram Gıda, İmalat, Turizm, Petrol Ürünleri, İnşaat, Sanayi Ticaret Ltd. Şirketi adıyla kendi firmalarını kurdular ve yöredeki köylülerden tane zeytin satın alarak kendi tesislerinde sıkıp, zeytinyağı elde etmeye başladılar. Baba Vedat Sivri ile oğulları Uğur, Emre ve Mesut Sivri, zeytinyağında kaliteyi arttıran erken hasat ve soğuk sıkım yöntemiyle elde ettikleri zeytinyağlarını üç farklı marka ile, Ketendere köyündeki tesislerinde doğrudan alıcılara veya İstanbul’daki çevrelerine ya da internet üzerinden ulaştıkları alıcılara satışını yapıyorlar. Butik zeytinyağı sıkım tesislerinin çok temiz ve hijyenik bir ortama sahip olması tesisten alım yapanları çok etkiliyor ve bu da onların günden güne müşterisini daha da arttırıyor.

Kendilerini ziyaret eden Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu ve odanın Ar-Ge ve Dış İlişkiler Memuru Gülay Aytaç’a çalışmaları hakkında bilgi veren Vedat Sivri zeytinyağında kaliteyi düşürmemek için zeytin sıkımına en geç 20 aralıkta son verdiklerini söyledi. Vedat Sivri şöyle konuştu:

“Zeytinyağında kaliteli ürün elde edebilmek için zeytinin erken hasat edilerek, hiç bekletilmeden hemen sıkılması ve krom çelik kaplar içinde hiç hava almayan ve güneş ve ışık görmeyen ortamda saklanması gerektiğini öğrendik. Biz de bu kurala uygun olarak üretim yapmaya başladık. Kendi zeytinliğimizden elde ettiğimiz zeytinleri hiç bekletmeden günü gününe sıkıyoruz. Üreticilerden de zeytinyağı almıyoruz veya başkalarının zeytinlerini kendi tesisimizde sıkmıyoruz. Yöremizdeki üreticilerden sadece erken hasat edilmiş ve bekletilmemiş zeytinleri satın alıyoruz ve yağını kendimiz için sıkıyoruz. Böyle olunca çok yüksek kalitede zeytinyağı elde ediyoruz. Kaliteli zeytinyağı zaten kendi reklamını kendisi yapıyor. Alanlar beğenince çevrelerine tanıtımını yapıyorlar. Böylece bize talep yağıyor. Elde ettiğimiz zeytinyağı ile taleplere yetişemez olduk. Buna rağmen kaliteyi düşürmemek için 20 Aralıktan sonra zeytin veya başka tesislerde sıkılmış zeytinyağı satın almıyoruz. Yağımızı daha çok internet üzerinden satış yapıyoruz”.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de İstanbul’dan gelerek böyle bir tesis kurdukları için Vedat Sivri ve oğullarına teşekkür etti. Reşit Özer “Türkiye’de birçok zeytincilik alanı varken siz Milas’ı tercih ettiniz. Milas zeytinine inandınız. Bu nedenle size teşekkür ederim. Bizim de MİTSO olarak Milas’ın memecik zeytinlerinden elde edilen zeytinyağına coğrafi işaret almamız, sizin Milas’ı tercihinizin ne kadar doğru bir tercih olduğunu da ortaya koyuyor. Sizi de üç markanızla birlikte odamızdan yeni yıl ürünleriniz için coğrafi işaret etiketi almaya davet ediyorum” dedi.