DOLAR
32,7344
EURO
34,9626
ALTIN
2.435,67
BIST
10.558,36


MİTSO Meclis toplantısında konuşan Başkan Reşit Özer: “MİLAS’IN ZEYTİNYAĞI VE HALISI MİLAS MARKASI HALİNE GETİRİLECEK”

MİTSO Meclis toplantısında konuşan Başkan Reşit Özer: “MİLAS’IN ZEYTİNYAĞI VE HALISI MİLAS MARKASI HALİNE GETİRİLECEK”
06.08.2013 19:06
0
A+
A-

*MİTSO’nun Temmuz ayı Meclis toplantısında, Haziran ayı bütçesi oybirliği ile kabul edildi.

 

*Reşit Özer, Milas OSB için Bakanla görüşmek için Muğla AKP Milletvekili Ali Boğa ile birlikte Ankara’ya gidileceğini bildirdi.

 

 

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı. Melis Başkanı Mustafa Yüksel tarafından açılan oturumda odanın Haziran ayı kati mizanı oybirliği ile kabul edildi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı  Reşit Özer, Meclis toplantısında OSB ile ilgili gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Reşit Özer Milas’ın marka değeri taşıyan zeytin ve zeytinyağı ile halısına coğrafi işaret alınarak markalaştırma çalışması başlattıklarını söyledi.

 

MİTSO’nun Temmuz ayı Meclis toplantısı Mustafa Yüksel tarafından açıldı. Meclis Başkanı Yüksel, gündem ile ilgili önerge vermek isteyen olup olmadığını sordu.. Bunun üzerine oda meclisi üyesi Sedat Zencir üç önergesi olduğunu ve bunların gündeme alınmasını talep etti. Zencir, ilk önergesinde; İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin kurucusunun İzmir Ticaret Odası olduğunu ve Oda Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Milaslı olduğunu belirterek “Biz de şimdiden girişimde bulunalım Sayın Demirtaş ile görüşelim ve Milas’a bir Su Ürünleri Fakültesi açılmasını talep edelim. Kabul ettirebilirsek Milas’a bir fakülte kazandırmış oluruz” dedi.

 

MİTSO Meclis üyesi Sedat Zencir ikinci önergesinde daha önce verilmiş olan kredi garanti fonu ve munzam aidatlarıyla ilgili önergeler hakkında yapılan işlemler konusunda meclis üyelerinin bilgilendirilmesini istedi..Zencir, üçüncü önergesinde ise oda binasının üst katının hangi amaçla kullanılmasının düşünüldüğünün açıklanmasını talep etti.

 

Sedat Zencir’in er üç önergenin de gündeme alınması kabul edildi. Sedat Zencir’in Milas’a bir fakülte kazandırılması için İzmir Ticaret Odası ile görüşülmesi önergesi doğrultusunda İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile gerekli görüşmelerin ve yazışmaların başlatılması kararlaştırıldı.

 

Daha sonra bir Meclis üyesi,  meclis toplantılarının ses ve görüntü kayıtlarının yapılmasına ilişkin bir önerge vermiş olduklarını hatırlatarak bu konudaki gelişmeleri sordu. Bunun üzerine Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu tarafından yapılan açıklama ile salonda zaten görüntü kayıt siteminin bulunduğunu ancak arızalı olduğunu, arızanın giderilmesi ve ses kayıt sistemi için teklif toplandığını bildirildi.

 

Bir Meclis üyesi de; MİTSO’nun ortak olduğu iştirakler hakkında bilgi istedi. Bu soruyu yanıtlayan Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO’nun Milas OSB’ye 75 bin lira karşılığı 1/3 oranında katılımcı olduğunu, Muğla Fuar Alanı projesinde yüzde 1’lik bir katılımının bulunduğunu ve 10 bin liralık hisse payı bulunduğunu söyledi.  Özer daha sonra, TOBB ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülük ettiği, kısa adı “Batı Anadolu Lojistik Organizasyonu” olan ortaklığa 50 bin liralık hisse karşılığıyla ortak olunduğunu bildirdi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde yapılan Muğla Fuar Alanı için de 10 bin lira karşılığı hisseyle ortaklık kurulduğunu anlatan Reşit Özer daha sonra şunları söyledi.

 

“BALO, çok önemli ve gelecekte çok karlı bir proje. Anadolu’nun ihraç ürünlerinin   demiryolları bağlantısıyla Avrupa’ya ihraç için bir noktada toplanıp bura gerekli ayrıştırma yapıldıktan sonra çeşitli Avrupa ülkelerine yine demiryoluyla ulaştırılmasını amaçlıyor. İleride çok büyük karlar getirecek bu organizasyonun en büyük pay sahibi de TOBB. Keşke paramız olsaydı, daha çok hisse alabilseydik… Muğla’da düzenlenecek fuar alanına iştirakimiz 10 bin lira ile yüzde 1 seviyesinde. Muğla odalarının birbirini desteklemesi gerekiyor. Ayrıca o fuar alanında Milas’ın ürünleri de sergilenmesinde faydalı olacak”.

 

OSB ve diğer konulardaki gelişmeler hakkında da bilgilendirmede bulunan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın Pazar günü Odayı ziyaret ettiğini, ziyaret sırasında Milas OSB’nin bir an önce yapılması için açık destek verdiğini belirterek “Sayın Ali Boğa, bu saatten sonra OSB’nin yeri değişmez. Bu saatten sonra OSB’den dönüş yok, dedi” diye konuştu. Özer en kısa sürede Muğla AKP Milletvekili Ali Boğa ile birlikte Sanayi ve Ticaret Bakanı’ndan randevu alınarak Ankara’ya gidileceğini ve seçimlerden önce Milas OSB’nin altyapı projelendirme ihalesi işinin çözümlenmesine çalışılacağını da sözlerine ekledi.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer daha sonra Milas’ın zeytin, zeytinyağı ve halısını birer Milas markası haline getirmek için çalışma başlattıklarını ve bunların coğrafi işaret olarak tescilinin alınması için yazışma başlattıklarını anlattı. Amaçlarının Milas zeytin ve zeytinyağını markalaştırmak olduğunu belirten Reşit Özer “Milas halısını daha önce Sümerbank coğrafi işaret olarak tescillendirmiş. Şimdi biz Milas halısının coğrafi işaret patentini de yine Milas’a kazandırmak istiyoruz. Bununla ilgili girişimlerimizi sürdürüyoruz. Zeytinimizi de, yağımızı da halımızı da Milas markası olarak patentini alacağız. Benim niyetim, bu ürünlerin markası Milas’ın olsun. Bunun için çalışıyoruz. Zeytinimiz var, yağımız var, balımız var, halımız var, ama satamıyoruz. Markalaşmamız şart. Markalaşıp tanıtım yapmamız gerekiyor. Bunun için uğraşıyoruz” dedi.

 

MİTSO Meclis üyelerinin AB pasaport vizesi olan “Schengen Vizesi” olması için girişimlerde bulunduklarını ve bu konuda olumlu sonuç aldıklarını anlatan Reşit Özer Meclis üyelerinin üç gün içinde gerekli belgelerle başvurmaları halinde pasaportlarına  Schengen Vizesi alınabileceğini bildirdi.

 

Oda binasının en üst katının restoran olacak kullanılacağını belirten Reşit Özer “OSB’nin de mutlaka olacağını düşünerek tüm OSB ruhsatlarının ve diğer işlemlerinin yapılabilmesi için geniş bir yere ihtiyaç olacak. Orta katı da bu şekilde kullanmayı düşünüyoruz. Ayrıca orta katın bir bölümünü Milas’tın tarihi ve etnografik değerlerinin tanıtıldığı bir müzeye dönüştürebiliriz. Bunun kararını hep birlikte daha sonra vereceğiz. Şu anda çatı katı yüzde 80 – 85 oranında bitti. Ancak bazı eksikleri var. Az bir işimiz daha kaldı.   Fayans, seramik döşenmesi ve armatürlerin takılması gibi işler var. Bunları da kısa sürede tamamlayacağız” diye konuştu.

 

Odada yürütülmekte olan çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Reşit Özer, odanın üyelerinin tüm telefon ve adres kayıtlarının güncellenmesinin sürdürüldüğünü, internet sitesinin yenilendiğini anlattı.

 

Daha sonra gündem dışı konuşma yapmak isteyen olmayınca oturum Meclis Başkanı Mustafa Yüksel tarafından kapatıldı. Meclis Başkanı Yüksel MİTSO Meclis üyelerini hep birlikte iftar yemeğine davet etti ve Meclis üyeleri birlikte iftar yemeğine gittiler. .

mitso-m.-29.07-3