DOLAR
32,3621
EURO
34,4399
ALTIN
2.526,96
BIST
9.814,19


ARJANTİN’İN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU MİTSO’DA

ARJANTİN’İN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU MİTSO’DA
06.11.2013 16:23
0
A+
A-

*MİTSO’yu ziyaret eden Arjantin’in İstanbul Başkonsolosu Ernesto Pfirter, gördüğü ilgiden çok memnun kaldığını belirterek özellikle Milas’taki kültür balıkçılığı tesisleri ile tarihi yerleri çok merak ettiğini ve buraları görmek için bir daha geleceğini söyledi.

 

Arjantin’in İstanbul Başkonsolosu Ernesto Pfirter, ülkesi ile Milas yöresinin ticari ilişkilerini geliştirmek amacıyla Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Arjantin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesini arzu ettiklerini belirten Büyükelçi Pfirter, Milas’ın tarihi, kültürü ve ekonomik potansiyelinden çok etkilendiğini ve tekrar geleceğini söyledi.

 

Arjantin’in İstanbul Başkonsolosu Ernesto Pfirter, beraberinde Başkonsolosluk Tanıtım Merkezinden Mercedes Parodi ve Başkonsolosluk Çevirmeni Berna Uzel ile birlikte MİTSO’yu ziyaret etti. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Ertuğrul ile görüşen Başkonsolos Ernesto Pfirter, Türkiye ile ülkesi arasında son yıllarda giderek artış gösteren bir ticari potansiyel bulunduğunu belirterek bunu daha da geliştirmeyi amaçladıklarını ve bu amaçla Türkiye’de çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaretler yaptıklarını söyledi. Bugün için Türkiye ile Arjantin arasındaki ticari potansiyelin 800 milyon dolar seviyesinde olduğunu anlatan Büyükelçi Pfirter iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi amacıyla gelecek Ocak veya Şubat aylarında Arjantin’den bir grup işadamının Türkiye’ye geleceğini ve Türk işadamlarıyla bir buluşma toplantısı düzenleyeceklerini belirterek Reşit Özer’e “Bu toplantıya sizi de davet edeceğiz” dedi. Arjantin’in topraklarının Türkiye’den üç kat daha büyük olmasına rağmen nüfusunun Türkiye’nin nüfusunun yarısı kadar olduğunu anlatan Arjantin Büyükelçisi ülkesinin önemli bir tarımsal üretim potansiyeline sahip olduğunu ve başta soya fasulyesi ve pamuk olmak üzere pek çok ürünü ihraç ettiklerini anlattı.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Arjantin’in İstanbul Başkonsolosu Ernesto Pfirter’in ziyaretinden MİTSO yönetimi olarak duydukları memnuniyeti dile getirerek kendilerini her zaman Milas’ta konuk etmekten mutluluk duyacaklarını söyledi. Milas’ın tarihiye, kültürüyle, zeytinden balığa, halıdan bala, mermerden feldspata pek çok ürünüyle önemli bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu belirten Reşit Özer, Arjantinli işadamlarını da Milas’ta görmekten ayrıca mutlu olacaklarını söyledi. Reşit Özer, Arjantin Başkonsolosu Pirter ve beraberindekileri gelecek yıl yapılacak 7. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’na da davet etti.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer daha sonra Arjantin’in İstanbul Büyükelçisi Ernesto Pfirte ve beraberindekilere Uzunyuva Anıtmezarındaki lahdin üzerindeki “Hekatomnos” kabartmasının kopyasını, Milas zeytinyağı ve zeytinyağı sabununu armağan etti.

 

MİTSO’da gördüğü konukseverlikten son derece memnun kaldıklarını ifade eden Arjantin’in İstanbul Büyükelçisi Ernesto Pfirter “Buraya geldiğimiz için çok mutluyum. Bu ziyaretten çok memnun kaldım. Çok şeyler öğrendim. Buraya bir daha geleceğiz. Özellikle balık çiftliklerini merak ediyorum. Oraları görmek isteriz. Anlattığınız tarihi yerler çok ilgimizi çekti. Oraları da görmek isteriz” dedi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Arjantin Büyükelçisi Pfirter ve beraberindekilerle Arjantinli işadamlarını Milas’ta konuk etmekten mutluluk duyacaklarını söyledi. DSCF4506 DSCF4514