DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


Kuzey Irak Türkiye’den su ürünleri istiyor STG (Su ürünleri Tanıtım Grubu), Kuzey Irak’ta tanıtım atağında

Kuzey Irak Türkiye’den su ürünleri istiyor STG (Su ürünleri Tanıtım Grubu), Kuzey Irak’ta tanıtım atağında
23.11.2015 12:17
0
A+
A-

*Kuzey Iraklılar, Türkiye’den dondurulmuş su ürünleri istiyor.
*MİTSO, Kuzey Irak’a su ürünleri ihracatı için üyelerine çağrıda bulundu
Türk su ürünleri sektörünün dünya genelindeki tanıtım faaliyetleri kesintisiz devam ediyor. Gıda temininde Türkiye’nin ana tedarikçi ülke olduğu Kuzey Irak’ta, Erbil kentinde 16-19 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen Irak Agrofood Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu standına Iraklılar yoğun ilgi gösterdi.
110 firmanın katıldığı Irak Agrofood Fuarı’nda STG standının en yoğun ilgi gören stantlardan biri olduğunu kaydeden Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, “2015 yılında 16. Fuar katılımımızı Erbil Irak Agrofood Fuarı’na gerçekleştirdik. Bu fuara ikinci kez katıldık. Kuzey Irak’ta Türkiye’den yoğun bir şekilde su ürünleri talebi var. Fuara hem ithalatçıların, hem de halkın ilgisi yoğundu. Başarılı bir tanıtım etkinliğine imza attık” dedi.
Türkiye’nin 2014 yılında Irak’a yaptığı su ürünleri ihracatının 15 milyon 25 bin dolar seviyesinde olduğuna işaret eden STG Başkanı İşliel şöyle konuştu: “Türkiye Irak’ın gıda tedariğinde birinci ülke konumunda. Türk ürünlerine yoğun bir ilgi var. Bu ilgiyi daha büyük çapta fırsata çevirmek istiyoruz.”
Irak’ta özellikle dondurulmuş su ürünleri talebinin fazla olduğuna işaret eden İşliel, Irak’ta Türk kanatlı sektörünün yakaladığı ihracat başarısının kendilerine ilham verdiğini, Su ürünleri sektörü olarak 2023 yılı hedeflerine ulaşmada Irak’a da özel önem verildiğini ve gelişebilecek bir pazar olarak gördüklerini sözlerine ekledi.
MİTSO ÜYELERİNE IRAK’A İHRACAT ÇAĞRISINDA BULUNDU
Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun (STG)’nin Kuzey Irak’a su ürünleri ihracatı çağrısında bulunmasının ardından MİTO da su ürünleri üreticisi üyelerine Kuzey Irak pazarına yönelmeleri ve STG’nin önerisini değerlendirme çağrısında bulundu. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Türkiye’nin çipura ve levrek türü balık üretiminde yüzde 68’lik bir paya sahip olduğunu hatırlatarak “STG uzun süredir Türk su ürünlerinin tanıtımı konusunda ciddi araştırmalar ve çalışmalar yapıyor. Kuzey Irak konusunda STG’nin çağrısını, özellikle su ürünleri üreticisi üyelerimiz için önem taşıyor. Başta toprak havuz balık üreticisi üyelerimizi Kuzey Irak pazarı konusunda araştırma yapmaya davet ediyoruz. Kuzey Irak, özellikle toprak havuz balıkçılarımız için yeni bir pazar olabilir” dedi.

STG IRAK 2