DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32


MİTSO Başkanı Enver Tuna da katıldı. TÜRK-ALMAN SANAYİ VE TİCARET ODASININ BERLİNDEKİ MERKEZ BÜROSUNUN AÇILIŞI YAPILDI.

MİTSO Başkanı Enver Tuna da katıldı. TÜRK-ALMAN SANAYİ VE TİCARET ODASININ BERLİNDEKİ MERKEZ BÜROSUNUN AÇILIŞI YAPILDI.
06.08.2013 17:47
0
A+
A-

Türk – Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın (TD – IHK) merkez binası Almanya’nın Berlin kentinde görkemli bir törenle açıldı. Açılış törenine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun daveti üzerine bazı oda başkanlarıyla birlikte MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna da katıldı. Aralarında Enver Tuna’nın da bulunduğu TOBB heyeti, resmi ziyaret programı kapsamında Almanya’daki bazı kuruluşların yöneticileriyle görüşmeler yaptılar.
Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın (TD – IHK) yeni merkez ofisi Berlin’de açıldı. TD-IHK’nın yeni binasının açılış kurdelesini TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TD-IHK Başkanı Rainhardt Freiherr von Leoprechting, Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Peter Hintze, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu birlikte kesti. 2004 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Almanya Başbakanı Gerhard Schröder tarafından Köln’de açılan TD-IHK’nın yönetimi Almanya’da karar mekanizmalarına daha yakın olmak için Berlin’e taşınma kararı almıştı. Açılışta yapılan konuşmalarda Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkiler ele alınırken, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Almanya’nın Türkiye ile daha fazla ticaret yapması için Türk işadamlarına yönelik vizenin kaldırılmasını istedi. Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Peter Hintze’de yaptığı konuşmada Türkiye’yle tarihten gelen bir bağları olduğunu ve Türkiye ile ilişkilerin her düzeyde daha artırılmasını istediklerini vurguladı.
Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın Almanya Berlin Merkez Bürosu’nun açılışını gerçekleştirmek üzere Berlin’e giden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler, önce Almanya’da yerleşik 300 civarında Türk işadamı ile bir araya geldiler. Hisarcıklıoğlu burada işadamlarına yönelik olarak yaptığı konuşmada, Almanya’nın yılda 1,2 trilyon dolar ithalatı bulunduğunu, iç tüketimin ise 3 trilyon dolar olduğunu belirterek, bunun Türk işadamları için müthiş bir fırsat olduğunu ve her işadamının Almanya pazarı ile özellikle ilgilenmesi gerektiğini dile getirdi. TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu Almanya’daki Türk işadamlarının Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK) ile Dünya Türk İş Konseyi’ne (DTİK) üye olmalarını da istedi.​
Türkiye’nin 1980’li yıllarda gerçekleştirdiği 3 milyar dolar ihracattan bugün 135 milyar dolar rakamına geldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin kısa vadede dünyanın en zengin 10 ülkesi arasına girmesini, uzun vadede ise dünyanın en büyük ekonomisine sahip olmasını hedef olarak gösterdi. Hisarcıklıoğlu, Almanya’daki Türk işadamlarının Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası ile Dünya Türk İş Konseyi’ne üye olmalarını istedi.Lenin’le yol gösterdi TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Almanya’daki Türk işadamlarının temsilcilerine şu sözlerle birlik çağrısı yaptı: “Sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasa konusunda görüşmeler yapmak için Fransa’nın başkenti Paris’e gittik. Fransa’da 500 bin Ermeni, 500 bin de Türk yaşıyor. Sayımız aynı olmasına karşın, Ermenilerin sesi, bizimkilerden bin kat fazla çıkıyor, daha etkin rol oynuyorlardı. Diğer ülkelerde de aynı sorunlar yaşanıyor. Türkler arasında herkes ayrı bir baş çekiyor. Bakin Lenin, ’organize olmuş azınlıklar, organize olmamış çoğunluğa önderlik eder’ der. Bizim atalarımız da, ’Birlikte rahmet, ayrılıkta azap var’ der. Yani, birlik olmaya mecbur ve mahkumuz” dedi. TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu Türk işadamlarının birlikte hareket etmelerini, Dünya Türk İş Konseyi bünyesinde toparlanmalarını da istedi.
AB’ye ister alın ister almayın…
Avrupa Birliği (AB) kurallarının, Türkiye olarak kendilerine yol haritası olduğunu belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: ”Bu kuralları yakalayıp uyguladığımız zaman, bizi ister AB’ye alın ister almayın. Zaten o zaman kim girmek isteyecek, kim istemeyecek belli olur. Almanya Türkiye’ye daha fazla mal satmak istiyor. Ben de almak istiyorum. Ama ben gelip mal satın alamıyorum. Almanya’dan daha fazla mal satın alabilmemiz için Türk işadamlarına uygulanan vizenin kaldırılması gerekiyor.”
Rifat Hisarcıklıoğlu daha sonra Alman işadamlarına hitaben de Türkiye’nin, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar bölgeyi çok iyi tanıdığını ifade ederek, Türkiye’nin cesareti ve tecrübesi ile Alman sermayesinin birleşmesi sonucunda büyük işler yapılabileceğini kaydetti. Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Peter Hintze de ”Türk ekonomisine Almanya’da hayranlık duyulduğunu” söyledi.Türkiye’nin, NATO’da sıkı bir müttefik olduğu gibi AB ve Almanya’nın da sıkı bir ticari ortağı olduğunu vurgulayan Hintze, Türkiye’nin geçen yıl yüzde 8 büyümesini ”fevkalade” olarak nitelendirdi.Hintze, Almanya’nın, Türkiye’den ithalatının iki katına çıktığına da değinerek, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün arttığını dile getirdi. Almanya’daki 80 binin üzerindeki Türk girişimcinin Türkiye ile Almanya arasında köprü vazifesi gördüğüne dikkati çeken Hintze, bu bağlamda Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın Berlin’e taşınmasını çok olumlu karşıladığını kaydetti.
Yapılan konuşmaların ardından TD – IHK’nin yeni merkez binasının açılışı yapıldı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Almanya’da bulunan ve aralarında MİTSO Başkanı Enver Tuna’nın da olduğu TOBB heyeti bazı kuruluşlarla da görüşmeler yaptılar. Görüşmelerde Türk – Alman ticaretinin geliştirilmesi, vizenin kaldırılması gibi konular öne çıktı. TOBB heyeti daha sonra Türkiye’ye döndü.
Almanya gezisi hakkında değerlendirmelerde bulunan MİTSO Başkanı Enver Tuna “Almanya’da Türk – Alman İşadamları Derneği’nin Berlin’deki merkez binasının açılış törenine katıldık. Bu dernek Almanya’da oldukça etkili bir dernek. Aynı zamanda MİTSO olarak Almanya’daki Leonardo projesi eğitimi sürecinde de, toprak havuz balıklarımızın tanıtılması amacıyla katıldığımız Uluslararası Balıkçılık Fuarı sırasında da kendileriyle yakın işbirliğimiz oldu. Görüşmeler çok yararlı geçti” diye konuştu.