DOLAR
32,9861
EURO
35,9085
ALTIN
2.569,13
BIST
11.064,85


MİTSO Yönetimi Muğla Valiliğinde…

MİTSO Yönetimi Muğla Valiliğinde…
31.05.2018 10:55
0
A+
A-

“MUĞLA VE MİLAS İÇİN KÜLTÜR TURİZMİ ÇOK ÖNEMLİ”

            Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla ve Milas için kültür turizminin çok önemli olduğunu belirterek “Kültür turizminin geliştirilmesi için tanıtıma önem vermek gerekiyor” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Muğla Valisi Esengül Civelek‘i ziyaret etti. MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Yiğit ve Hasan Tiryakioğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Soner Çamlıbelen ve Hüseyin Aykal, Muğla Valisi Esengül Civelek’i makamında ziyaret ettiler. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak için çalıştıklarını ve her fırsatı değerlendirdiklerini belirterek “Bu çabalarımız sonucunda Atlas Jet’in, Pegasus’un ve son olarak da Anadolu Jet’in yolcuları için hazırlanan dergilerinde Milas’a yer verilmesini sağlamayı başardık. Bu yazılar birer ay boyunca yolcu uçaklarındaki tüm yolculara ulaştı ve Milas’ın tanıtımına çok önemli katkısı oldu” diye konuştu. Reşit Özer, yeni yönetim kurulu üyelerini de Vali Civelek’e tanıtan Reşit Özer, MİTSO olarak bundan sonra da Milas’ın kültür turizminden yararlanabilmesi için tanıtıma önem vereceklerini anlattı. Reşit Özer, Milas’ın tanıtımı için yazdıkları ve GEKA’ya sundukları proje için Vali Esengül Civelek’ten destek isterken ayrıca UNESCO’nun geçici dünya mirası listesinde yer alan Beçin Kalesi ve Ortaçağ kenti kalıntılarının güneş enerjisi ile aydınlatılması için de destek istedi.

Muğla Valisi Esengül Civelek de MİTSO yöneticilerinin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Milas, her zaman çok başarılı çalışmalar yapan bir Odamız. Yeniden seçildiğiniz için sizleri kutlarım, yeni dönemde de başarılar dilerim. Muğla, 136 bin km2 hinterlandı olan bir yer. Bu hinterlant içinde Milas, Muğla’nın önemli bir ilçesi. Kültürel yapısı da, ekonomik yapısı da gelişim kaydeden bir ilçemiz. Biz de Muğla’da beraberce en iyi hizmeti sunmanın gayreti içindeyiz” dedi.

Milas’ın tarihi ve kültürel değerler açısından çok önemli bir lokasyon olduğunu vurgulayan Muğla Valisi Esengül Civelek “Milas’ın tanınırlığının, bilinirliğinin arttırılması gerekiyor. Bu yolda çaba göstermeliyiz” diye konuştu.

Muğla ve Milas için kültür turizminin önemine de değinen Muğla Valisi Esengül Civelek “Kültür turizmi çok önemli.Kültür turizmi için Milas’ı Milas yapacak değerlerin en önemlisi ören yerlerimiz, tarihi eserlerimiz. Milas bu yönden çok şanslı. Fakat ören yerlerimizin, tarihi eserlerimizin tanıtımı çok büyük önem taşıyor” dedi.

GÜLLÜK BAMBAŞKA BİR YER

Milas’ın Güllük’ünü çok beğendiğini ifade eden Vali Civelek “Güllük tam bir sayfiye yeri. İnsana huzur veriyor. Ruhsal dinginlik için Güllük çok önemli. Ben fırsat buldukça Güllük’e gidiyorum. Orada huzur buluyorum” diye konuştu.

ÇIRÇIR KOKUSUNU ÖZLEDİM

Milas’ın tarımsal üretim açısından da çok zengin potansiyele sahip olduğunu belirten Vali Civelek, MİTSO Yöneticilerinden ilçede pamuk ekim alanlarının azaldığını duyunca üzüldüğünü ifade etti. Kendisinin çocukluğunda pamukçu bir aileden geldiğini anlatan Vali Civelek “Ben Menderes Ovasında 300 dönüm pamuk eken bir aileden geliyorum. Çocukluğum pamuk tarlalarında geçti. Pamuğun yetiştirilmesini, toplanmasını çok iyi bilirim. Çırçırın kokusunu çok iyi bilirim. Yıllardır çırçır kokusu duymadım. Pamuk çırçırının kokusunu özledim” diye konuştu. MİTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tiryakioğlu, Vali Esengül Civelek‘i, Bafa’daki çırçır fabrikalarına davet etti. Vali Civelek de bu daveti memnuniyetle kabul ettiğini söyledi.