DOLAR
32,5967
EURO
34,8303
ALTIN
2.503,68
BIST
9.460,67


MİTSODA AKREDİTASYON (DENKLİK / TANINIRLIK) EĞİTİMİNDE İKİNCİ AŞAMA

MİTSODA AKREDİTASYON (DENKLİK / TANINIRLIK) EĞİTİMİNDE İKİNCİ AŞAMA
06.08.2013 17:44
0
A+
A-

TOBB tarafından bu yıl akreditasyon başvurusu kabul edilen 30 oda veya borsadan birisi olan MİTSO’nun akredite olabilmesi (denkliğinin ve tanınırlığının onaylanması) için, oda yönetimi ve personeline yönelik eğitimi çalışmasının ikinci aşaması gerçekleştirildi. MİTSO’nun akreditasyonunun sağlanması kapsamda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve TOBB’dan gelen iki uzman da MİTSO’nun akreditasyon eğitim sürecindeki ilk denetimlerini gerçekleştirdiler.

MİTSO’nun Avrupa Birliği ölçütlerinde denkliğinin ve tanınırlığının onaylanması amacıyla başlatılan akreditasyon sürecindeki eğitimin ikinci aşamasında, Prof. Dr. Fuat Önder, MİTSO personeline, dört saat süren temel akreditasyon eğitimi verdi. Tüm MİTSO personelinin katıldığı eğitimde TS EN ISO 9001 : 2008 KYS standartları konusunda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Fuat Önder, Türkiye’de TOBB’den başka, bağlı kurumlarını akredite etmeye zorlayan başka bir kurumun olmadığını söyledi. Herkesin çalışmalarında bir çalışma planının olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Fuat Önder planlarda mutlaka zaman ve miktar bulunmasının zorunlu olması gerektiğini anlattı. Yazışmaların izlenebilir olması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Fuat Önder kurumlarda insana bağlı sistemlerin standartlara bağlı hale getirilmesinin yararlarını anlattı.

TOBB’nin Enformasyon ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Eğitmen ve Danışmanı olan Prof. Dr. Fuat Önder tarafından MİTSO’ya verilecek eğitim 8 ay sürecek. Eğitim çalışmaları “Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri olmak üzere iki bölüm halinde sürdürülecek.

MİTSO ile Prof. Dr. Fuat Önder arasında yapılan protokol gereği “danışmanlık” kapsamında ISO 9001 – 2008 standardı kurulum çalışmaları, sistem dokümantasyonunun hazırlanması, akreditasyon gereklerine uyumlaştırma, iç denetim, uygulama, izleme ve stratejik plan hazırlama gibi konularda eğitim çalışması yapılacak. Eğitim protokolüne göre oda yönetimi ve personeline yönelik olarak “eğitim hizmetleri” başlığı altında sürdürülecek eğitim çalışmaları ise ISO 9001 – 2008 temel eğitimi, dokümantasyon eğitimi, iç denetçi eğitimi ve sınavı, akreditasyon bilgilendirme, çalışanların eğitimi, üst yönetimin eğitimi, çalıştay, Swot ve Pest Analizi gibi başlıklar altında sürdürülecek.

TOBB tarafından akreditasyon başvurusu kabul edilen 30 oda ve borsadan birisi olan MİTSO’da sürdürülmekte olan akreditasyona uyum çalışmaları, geçen hafta sonunda TSE İzmir Bölge Müdürlüğü Denetmen Tuğba Atak ve TOBB Akreditasyon Kurulu Genel Sekreteri Volkan Tufan tarafından denetlendi. Denetimin bundan sonra da sık sık sürdürüleceği ve MİTSO’nun hizmet kalitesinin AB standartlarına denkliğinin ve tanınırlığının sağlanması yönünde çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.