DOLAR
32,4003
EURO
34,5576
ALTIN
2.457,14
BIST
9.722,87


MİTSODA DÖRT KOLDAN EĞİTİM

MİTSODA DÖRT KOLDAN EĞİTİM
06.08.2013 17:46
0
A+
A-

*Oda Genel Sekreteri de Ankara’daki UMEM Beceri – 10 Projesi kapsamındaki eğitime katıldı.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, hizmet kalitesini ulusal ve uluslararası hizmet kalitesine eriştirebilmek için personele yönelik eğitim çalışmalarını dört koldan sürdürüyor.
MİTSO Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu, 27 Mart’ta Ankara’da düzenlenen UMEM Beceri -10 Projesi – İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizleri Araştırması kapsamındaki eğitime katıldı. Ayrıca altı oda çalışanı da Bodrum Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Bodrum’da TSE tarafından hafta başından beri sürdürülmekte olan üç ayrı konu başlığındaki ücretli eğitime katılıyorlar.

MİTSO’nun hizmet kalitesinin ulusal ve uluslararası düzeyde diğer odalarla aynı hizmet kalitesine eriştirilmesi amacıyla başlatılan denkliğinin ve tanınırlığının (akreditasyon) onaylanmasını sağlamak amacıyla başlattığı eğitim çalışmaları dört koldan sürdürülüyor. Bu kapsamda Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu 27 Mart’ta Ankara’da TOBB ve TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen UMEM Beceri 10 Projesi – İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizleri araştırması kapsamındaki eğitime katıldı. Bir gün süren eğitimde, hizmet işkolundaki pilot uygulamanın sürdürülmekte olduğu Antalya, Bursa, Gaziantep, Konya ve Muğla illerindeki Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Odalarından gelen katılımcılara UMEM Beceri – 10 Projesi tanıtıldı. Bu projenin; kamu – özel sektör – üniversite ortaklığının çok güzel bir örneği olduğu, ilk defa tüm Türkiye’de yerel işgücü piyasası analizleri yapıldığı, odaların sisteme dahil edilmesiyle Almanya’daki gibi işverenlerin de mesleki eğitim sisteminin bir parçası haline geldiği vurgulandı. İşverenlerin açılan kurslara katılanları seçme haklarının bulunmadığı ancak uygulanan eğitim sistemi sonunda işverenlerin kursiyerleri seçebilecekleri, sağlanan iş garantisi ve genel sağlık sigortası imkanı sağlanmasıyla kursiyer kalitesinin yükseleceği anlatıldı. Halen işgücü maliyeti yüksek, eğitimsiz insan kaynağı ile çalışmak zorunda kalındığı bugünkü koşullarda sürdürülen kursların uygulamasından İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorumlu olduğu ve verilen eğitimde eğitimli işgücü oluşturulacağı bildirildi.

Öte yandan MİTSO personeli de Bodrum’da Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Bodrum Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen ücretli eğitime katılıyor. Hafta başında başlatılan iki gün süren TS EN 1SO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi programına MİTSO’nun Kalite Yönetim Temsilcisi Volkan Tosun katıldı. Yine iki gün süren TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Temel Eğitimi’ne MİTSO’nun Akreditasyon Sorumlusu Zuhal Ören ile Oda Sicil Memuru Zekiye Yıldırım katıldılar. TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi konusunda iki gün süren eğitime ise MİTSO Ticaret Sicil Memur Yardımcısı Aslı Yalçın ve Muhasebe Memuru Yeliz Çakır Meşelik, Proje Sorumlusu Gülay Aytaç katıldılar.

TSE tarafından ücretli olarak düzenlenen eğitim çalışmasında TSE Belgelendirme Prosedürü, Kalite ile İlgili Temel kavramlar, Kalite Gereksinimleri, Kalite Yönetim sistemlerinin ve Belgelendirmenin Faydaları, Kalite yönetim sistemlerinde Organizasyon yası, TS EN ISO 9001 Serisi Standartlarının Tanıtımı, TS EN ISO 9001 Standart Maddelerinin Yorumlanması, Pratik ve Örnek Çalışmalar” gibi konu başlıklarında katılımcılara çeşitli bilgiler aktarıldı.