DOLAR
32,5063
EURO
34,6100
ALTIN
2.491,28
BIST
9.548,09


MİTSO’NUN MESLEK KOMİTELERİ TOPLANDI

MİTSO’NUN MESLEK KOMİTELERİ TOPLANDI
13.06.2014 15:19
0
A+
A-

*Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın en alt örgütlenme birimi olan meslek komitelerinin ortak toplantısı yapıldı.

 

*MİTSO’nun 10 meslek komitesinin ortak toplantısında Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ile Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer sürdürülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundular.

 

*Toplantıya katılan MİTSO meslek komiteleri üyelerine akreditasyon süreci ve 2014 yılı AR-GE faaliyetleri hakkında da bilgiler sunuldu.

 

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapılanmasının ilk örgütlenmesi olan 10 meslek komitesi ortak toplantı yaptı. Ortak toplantıda Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tarafından oda faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunulurken akreditasyon süreciyle 2014 yılı araştırma geliştirme projeleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

 

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in açış konuşmasıyla başlayan toplantıya MİTSO’nun 10 meslek komitesi de katıldı. Reşit Özer konuşmasında, MİTSO üyelerine oda faaliyetleriyle ilgili bilgiler aktardı. Reşit Özer, MİTSO Yönetimi olarak son bir yıl içinde Milas zeytinyağı için coğrafi işaret olarak patent almada son aşamaya gelindiğini, Milas halılarının coğrafi işaretinin kullanım hakkının Sümer Holding’den devralınması için girişimlerin sürdürülmekte olduğunu, Milas – Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılmasının sağlandığını, balık, zeytinyağı, akaryakıt istasyonları ve inşaatçılara indirimli elektrik sağlanmasında büyük aşama kaydedildiğini, Milas ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda tanıtıldığını, üyelere yönelik hijyen eğitimleri düzenlendiğini anlattı. Reşit Özer konuşmasında MİTSO’nun bir yıldır geliştirdiği dış ilişkilerden de söz ederek “Yunanistan İzmir Konsolosluğunu ziyaret ettik. Bizi çok iyi ağırladılar. Onları Milas’a davet ettik. Bir Türk-Yunan dostluk günü düzenlemek istiyoruz. Arjantin Büyükelçisi odamızı ziyaret etti. Ziyarette Milas’ı tanıttık çok etkilendi. Yeniden Milas’a geleceklerini söylediler. En son Hırvatistan’ın Büyükelçisi ve İzmir Fahri Konsolosu odamızı ziyaret ettiler. Ayrıca Bremen, Brüksel fuarlarına katıldık. Alman yetkililerle iyi ilişkiler geliştirdik. MİTSO’nun uluslar arası ilişkilerini geliştirmek için önemli gelişmeler sağladık” dedi.

 

MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel de konuşmasında özellikle balıkçılık ve zeytinyağı sektöründe en önemli gider kalemini oluşturan elektrik enerjisinin ucuza sağlanabilmesi için güneş veya rüzgar enerjisi üretimiyle ilgili girişimlerin sürdürülmekte olduğunu ve bu konuda gelecek oda meclisi toplantısına davet edilecek bir uzmanın bilgilendirmede bulunacağını söyledi. Mustafa Yüksel, konuşmasında meslek komitelerinin önemine de değinerek “Meslek komitelerinden çok güzel fikirler, öneriler geliyor. Bunun için sizlere teşekkür ederim. Sizlerin meslek komitelerinden gönderdiğiniz kararlar meclisimize geliyor ve değerlendirildikten sonra TOBB’ye kadar gidiyor. Oradan da ilgili bakanlıklara ulaştırılıyor” diye konuştu. Mustafa Yüksel geçen yıl oda seçimlerine iki farklı listeyle gidildiğini belirterek “Seçimleri iki grup olarak girdik fakat bugün tek bir grup halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz bir ekibiz. Her şeyden önce Milaslıyız ve Milas için hepimiz iyi şeyler yapmak için çalışıyoruz” dedi.

 

Daha sonra MİTSO Akreditasyon Sorumlusu Volkan Tosun odanın akreditasyon süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. MİTSO Projeler Sorumlusu Gülay Aytaç da 2014 yılı AR-GE çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. Gülay Aytaç, açılacak eğitim kurslarıyla ilgili meslek komitelerinden talep beklediklerini belirterek üyelerin isteği yönünde kurslar açmak istediklerini söyledi.

 

Daha sonra meslek komitesi üyelerinin öneriler not edilirken üyelerin yönelttikleri çeşitli sorular da oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu, Volkan Tosun ve Gülay Aytaç tarafından yanıtlanarak toplantı sona e

rdi. IMG_2045 IMG_2046 IMG_2052