DOLAR
33,0580
EURO
36,0954
ALTIN
2.571,95
BIST
11.064,85


Muğla İş Kurumu Müdürlüğünün Staj Programı hakkındaki duyurusu

Muğla İş Kurumu Müdürlüğünün Staj Programı hakkındaki duyurusu
06.08.2013 17:26
0
A+
A-

Ülkemizden yatırımların mevcut işgücünü arzını karşılamadaki yetersizliği, yatırımların bölgesel dağılımındaki eşitsizliği, mevcut mesleki eğitimin işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu işgücünü karşılamadaki eksikliği, sermaye yoğun yatırımların önlem kazanmasıyla üretim biçiminin yapısal değişikliği, yeni teknolojilerin giderek daha yoğun bir şekilde kullanılması, iş gücünün mevcut mesleki bilgi ve becerisinin geçersiz hale gelmesine neden olmakta, bu unsurlar işgücünün yeni beceriler kazanmasını gerektirmektedir.
Bu nedenle, yaşam boyu eğitim anlayışı çerçevesinde İŞKUR’un sunduğu işgücü uyum hizmetleri daha da önem arz etmektedir. Kurumumuzun bu bağlamda uygulamaya koyacağı hizmetlerden biri de staj programlarıdır.
Staj Programı; kuruma kayıtlı en az lise düzeyindeki eğitim kurumlarından mezun olmuş işsizlerin, mesleki yeterliliklerini geliştirebilecekleri, en fazla 6 ay süreyle devam eden bir program olup, programdan yaralanmak isteyen işyeri ve işsizlerin kuruma kayıtlı olması, işyerlerinin en az 10 çalışanının bulunması ve stajyer sayısının son altı aylık dönemde işyerine ait pirim ve hizmet belgesinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olması gerekmektedir.
Staj programı sadece özel sektör işyerlerinde düzenlenebilir. Programa katılan stajyerlere staj programına katıldığı her bir fiili gün için kursiyer zaruri giderleri (2009 yılı için 15,00-TL) ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ödenecektir.
Bu bağlamda Muğla İl Müdürlüğüne kuruma kayıtlı işsizlere yönelik düzenlenecek olan staj programı ile işsizlerin mesleki yeterliliğini arttırmak, etkin ve verimli şekilde işgücü piyasasına katılmalarını sağlamak amaçlanmakta olup, staj programından daha fazla işsiz ve işverenin yararlanması için söz konusu hizmetlerin olduğu, odamıza kayıtlı üyelerimize duyurulur.