DOLAR
33,0561
EURO
36,1102
ALTIN
2.565,80
BIST
11.064,85


OSBde Yatırım Yapmanın Avantajları

OSBde Yatırım Yapmanın Avantajları
06.08.2013 17:31
0
A+
A-

OSB’nde yatırım yapacaklardan inşaatın bitim tarihinden başlayarak 5 yıl boyunca emlak vergisi alınmayacak.Ayrıca; bina inşaat ve yapı kullanma izin harcından, kurumlar vergisinden, tevhid ve ifraz işlem harcından, merkezi atıksu arıtma tesisi işleten bölgeler atıksu bedelinden muaf olacaklar.
Milas’ta bir Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması fikri ilk kez 1996 yılında, o dönemde Milas Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olan şimdiki MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna’nın önerisi ve çabasıyla Milas’ın gündemine girmişti. O dönemde Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı ve Milas Ticaret Odası’nın katılımıyla oluşturulan OSB Müteşebbis Heyeti döneminde, OSB’nin kurulacağı 200 hektarı Hazine’ye, 175 hektarı da özel şahıslara ait arsanın istimlak işlemleri başlatılmış, Hazine’ye ait arazilerin istimlakleri tamamlanmıştı. 1999 yılı Temmuz ayında OSB’nin etüt,proje ve mühendislik hizmetlerinin ihalesi Milas Ticaret Odası’nda gerçekleştirilmişti. Milas OSB’nin kuruluşu ile ilgili çalışmalar, Enver Tuna’nın 1999 yılı Kasım ayındaki seçimlerde yönetimden ayrılmasının ardından hız kesmiş ve duraklama sürecine girilmişti. Bu süreçte önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, etüt, proje ve mühendislik hizmetleriyle ilgili ihaleyi iptal etmişti. Bakanlığın, bu hizmetlerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Elektrik ve Etüt İşleri İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılması isteği üzerine OSB Müteşebbis Heyeti ile ilgili daire arasında bir protokol imzalanmıştı. Bu arada arazinin “Yerleşim Amaçlı Gözlemsel ve Sondajlı Jeolojik Etüt” çalışmaları yapılarak Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Dairesi tarafından onaylanmıştı. Daha sonra OSB arazisinin 1/1000 ölçekli halihazır haritasının hazırlanması işi ihaleye çıkarılmış ancak Tuna Mühendislik, Volkan Mühendislik, Topuzlar Harita Ltd. Şti ve Ayfa Mühendislik birlikte hiçbir ücret almaksızın halihazır haritanın hazırlanması işini üstlenmişler ve halihazır harita kısa sürede hazırlanmıştı. Bu arada da OSB’den fabrika arsası almak isteyenler için ön kayıtlar başlatılmıştı. Fakat daha sonra OSB ile ilgili çalışmalar tümüyle tavsamış ve konu adeta gündemden düşmüştü.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Enver Tuna’nın seçilmesiyle birlikte OSB konusu yeniden Milas’ın gündemine sokuldu. Milas Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile uyumlu bir çalışma ortamının oluşmasının ardından kısa sürede yapılan çalışmalar sonucunda OSB arazisindeki 75 fabrika yerinin tapuları alındı. Bir yandan Milas – İzmir karayolundan OSB arazisine ulaşımı sağlayacak yolun açılmasıyla ilgili çalışmalar başlatıldı ve sonuçlandırılma aşamasına getirildi. OSB’nin altyapı projelendirilmesi ve projenin uygulanması aşamalarında kullanılmak üzere Türkiye Halk Bankası’ndan 500 bin TL kredi sağlandı. İlk üç yılı ödemesiz yüzde 3 faizli kredi 11 yılda geri ödenecek.
Öte yandan OSB’nin altyapı projelendirme ihalesi, 1 Nisan tarihinde Ankara’da yapıldı. Üç firmanın katıldığı ihaleyi 79 bin TL.sına Gürsu Ltd. Şti. kazandı. İhale koşullarına göre 3 ay içinde OSB arazinin altyapı projeleri hazırlanacak ve Ekim ayına kadar teslim edilecek. Projelerin onaylanmasının ardından altyapı çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanması ve 2011 yılının sonuna doğru ilk fabrika temellerinin atılması umuluyor.
Ta 1996 yılından günümüze uzanan sürecin ardından son bir yıldır sürdürülen yoğun çabalarla gerçekleşme aşamasına gelen Milas OSB yatırımcılara birçok olanaklar ve avantajlar sağlıyor. Bunlardan bazıları şöyle;
Vergi Muafiyetleri:
OSB Tüzel Kişiliği;
*İnşaatın bitim tarihini takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile emlak vergisinden,
*Tüketeceği elektrik için elektrik ve havagazı tüketim vergisinden,
*Arsa ve işyeri teslimlerinde KDV’den,
*Bina inşaat ve yapı kullanma izni harcından,
*Kurumlar vergisinden,
*Tevhid ve ifraz işlem harcından,
*Merkezi atıksu arıtma tesisi işleten bölgeden atıksu bedelinden muaftır.
OSB’de Yer Alan İşletmeler:
Vergi Muafiyetleri;
*İnşaat bitim tarihini takip eden bütçe yılından başlayarak 5 yıl süre ile emlak vergisinden,
*Bina inşaat ve yapı kullanma izin harçları,
*Tevhid ve ifraz işlem harçları ile
*Merkezi atıksu arıtma tesisi işleten bölgelerde yer almaları koşuluyla atıksu bedelinden muaftır.
Ayrıca;
01 / 01 / 2009 tarihinden geçerli olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı projelere yüzde 100 kredi desteği sağlıyor. OSB katılma payı oranı yüzde 5 olarak uygulanırken alınan krediler, ilk 3 yılı geri ödemesiz, 11 yıl vadeli olarak veriliyor ve bu kapsamdaki kredilere yüzde 3 faiz uygulanıyor.