DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65


TOBB ÜYESİ ODA VE BORSALARIN ÜYELERİNE MÜJDE… NEFES KREDİSİ YENİDEN BAŞLATILDI…

TOBB ÜYESİ ODA VE BORSALARIN ÜYELERİNE MÜJDE… NEFES KREDİSİ YENİDEN BAŞLATILDI…
28.04.2020 15:48
0
A+
A-

Korona virüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla TOBB – Denizbank ve Kredi Garanti Fonu işbirliğinde Nefes Kredisi yeniden başlatıldı. Üç kurum arasında yapılan protokol ile yeniden başlatılan Nefes Kredisi kapsamında toplam 6 milyar TL’nin üzerinde bir kaynak, TOBB üyesi oda ve borsaların cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmelere kredi olarak verilecek. Nefes Kredisinden  en çok 100 bin TL, en az 50 bin TL kredi alınabilecek. Nefes Kredisi için yıllık faiz yüzde7.50 olacak ve kredi 2021 yılında 12 eşit taksit şeklinde geri ödenecek.

            TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu :

             “TÜM KAYNAKLARIMIZI ÜYELERİMİZİN EMRİNE VERİYORUZ”.

            Yeniden uygulamaya koyulan Nefes Kredisi konusunda bir açıklama yapan TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, alınacak Nefes Kredisini alan üyenin 2020 yılında bir daha bankaya gitmeyeceğini belirterek şöyle konuştu:

            “Şirketlerimizi yaşatarak COVID sonrası döneme girmemiz gerekiyor. Çünkü salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da kızışacak. İşte bu bilinçle, bu işi bir seferberlik gibi gördük ve salgının ilk gününden beri gece gündüz demeden çalışıyoruz. İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansmanda TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak , elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi’ni bugünden itibaren üye oldukları Oda ve Borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. İlla oda-borsalara gitmelerine de gerek yok. Dijital ekonominin nimetlerinden faydalanarak TOBB veya oda-borsaların sitemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabilecekler… Bu destekler sayesinde 2 ay içinde küçük işletmelerimize 6 milyar liranın üzerinde kredi imkanı sağlamış olacağız. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,50 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu tutar illere göre 50 bin lira ila 100 bin lira arasında değişebilecek. Bizim için önemli olan kısmı şu: 2020 yılında ne anapara, ne faiz ödemesi olmayacak. Krediyi alan üyemiz 2020 yılı için bankanın yolunu unutacak. Krediyi 2021 yılında 12 eşit taksitle geri ödeyecek. Kredinin % 80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Bu projeyle inşallah istihdamın üretimin öncüsü küçük işletmelerimi rahatlatacağız”

            MİTSO : ÜYELERİMİZE MÜJDE

            TOBB – Denizbank ve Kredi Garanti Fonu arasında yapılan protokol ile Nefes Kredisinin yeniden yürürlüğe girmesi üzerine MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Koronavirüs salgını sonrasında üyelerimizin kredi taleplerini TOBB’a ilettik. Nefes Kredisi uygulamasının yeniden başlatılmasını istedik. TOBB da bizim gibi diğer oda ve borsalardan gelen talepleri dikkate alarak yeniden Nefes Kredisi uygulamasını başlattı. Kredi ihtiyacı olan üyelerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.