DOLAR
32,5572
EURO
34,9364
ALTIN
2.415,79
BIST
10.391,89


e-tebligat hakkında bilmek istedikleriniz?

e-tebligat hakkında bilmek istedikleriniz?
14.12.2015 16:56
0
A+
A-

*Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan odamızı ziyaret ederek üyelerimiz için e-tebligat hakkında bilinmesi gerenleri anlattı.

e – tebligat uygulaması yeni yılda başlıyor. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacak e – tebligat sistemine dahil olmak zorunda olan vergi mükellefleri, süresinde bildirimde bulunamaz ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılmaları söz konusu olacak.
1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacak e – tebligat konusunda bilgilendirmelerde bulunmak için Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan, Gelir Uzmanları Filiz Doğanyiğit Avcı ve Gökhan Ertürk, Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettiler. Vergi Dairesi yetkilileri MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Koray Türkoğlu’na e – tebligat konusunda açıklamalarda bulundular. Vergi Dairesi yetkilileri e – tebligat sisteminde, gönderilen belgelerin vergi mükellefinin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacağını ve ayrıca posta ile tebligatta bulunulmayacağını belirttiler.
Milas Vergi Dairesi Müdürü Fırat Altan ile beraberindeki gelir uzmanlarının verdiği bilgiye göre e – tebligat hakkında bilinmesi gerekenler şöyle:

e – tebligat nedir?
Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, e-tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir.
e – tebligat ne zaman başladı?
e – tebligat uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. Ancak bu tarihten önce e – tebligat sistemini kullanmak için bildirimde bulunan vergi mükelleflerine 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren elektronik tebligat yapılabilecektir.
e – tebligat başvurusunu kimler yapabilir?
e – tebligat başvurusunu, mükellefler, bizzat kendisi veya kanuni temsilcisi aracılığıyla yapılabileceği gibi e – tebligat ile ilgili işlemleri yapmak üzere özel yetki içeren noterden alınmış vekaletnameyle vekili aracılığı ile de yapılabilir.
e – tebligat yapıldığından nasıl haberdar olunur?
e – tebligat başvurusu yapıldığında ve e – tebligat gönderildiğinde Elektronik Tebligat Talep bildiriminde belirtilen telefon numarasına SMS yoluyla ve/veya bildirilen e-posta adresine mail yolu ile bilgilendirme yapılır.
e – tebligat sisteminde hangi bilgilere ulaşabilirim?
e – tebligat sisteminde, Vergi İdaresi Başkanlığınca düzenlenerek gönderilen belgeler ile bu belgelere ait gönderim tarihi, tebliğ tarihi gibi bilgilere ulaşılabilir.
e – tebligat sistemi ile gönderilen belgeler ne zaman tebliğ edilmiş sayılır?
e – tebligat sistemi ile gönderilen belgeler, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır ve ayrıca posta yoluyla tebligat yapılmaz.
e – tebligat bildirimindeki bilgilerinizi değiştirebilir misiniz?
Vergi mükellefleri https://intvrg.gib.gov.tr internet adresine giriş yaparak daha önce bildirim ile bildirdikleri elektronik ortamdaki mevcut bilgilerini güncelleyebilirler.
e – tebligat sisteminden çıkabilir misiniz?
Zorunlu veya ihtiyari olarak elektronik tebligat sistemine dahil olan mükellefler zorunlu olmadıkça sistemden çıkmaları mümkün değildir. Bu zorunluluk halleri; ölüm, gaiplik veya tüzel kişilerde ticaret sicil kaydının (nevi değişikliği ve birleşme halleri dahil) silinmesi gibi hallerdir.
e – tebligat sistemine dahi olmamanın cezai müeyyidesi var mıdır?
e – tebligat sistemine dahil olmak zorunda olan mükelleflerimiz, süresinde bildirimde bulunamaz ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılır. Bu mükelleflere resen oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi tebliğ edilerek e – tebligat gönderimi başlatılır.
e – tebligat sisteminin faydaları nelerdir?
* Bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlar.
* Hizmet kalitesini arttırır.
*Belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eder, güvenilirdir.
*Fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, elektronik tebligat sistemi ile saniyeler içinde gerçekleştirilir.
*Elektronik tebligat sisteminde, tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu, görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmaz.
*Fiziki ortamda yapılan tebligatlar ücretli iken e – tebligat ili yapılan tebligatlarda herhangi bir masraf bulunmadığından bütçeye katkı sağlar.
*e – tebligat sistemiyle yapılan tebligatlar kağıt, zaman ve enerji tasarrufu sağladığı için doğanın, yeşilin ve insanlığın en büyük dostudur.
IMG_9555